Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
7 października 2017
Wśród laureatów córka i ojciec: Anna Massetti i Paweł Dobrucki
Paweł Dobrucki Pierwsza Nagroda za wiersz o Górze Kościuszki


Paweł Dobrucki - artysta, nauczyciel angielskiego. Urodziłem się w grudniu 1964 roku w Krakowie. Do 22 roku życia mieszkałem w Rzeszowie, gdzie ukończyłem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. (W Rzeszowie nadal mieszkają moi rodzice oraz znany chirurg Piotr Dobrucki, mój brat, wraz z rodziną).Po maturze chciałem studiować anglistykę, lecz zrezygnowałem z tego pomysłu i od roku 1986 kontynuowałem studia plastyczne w filli Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Nad Olzą poznałem moją żonę Małgorzatę - artystkę, z którą mamy aż troje dzieci: Annę, Jakuba i Tymoteusza. Jeszcze na studiach podjąłem pracę jako nauczyciel języka angielskiego i pracuję w tym zawodzie do dziś. Okazjonalnie wykonuję rzeźby lub portrety.

Do napisania wiersza o Górze Kościuszki namówiła mnie moja córka Anna Massetti, która równocześnie przygotowywała utwór muzyczny. Prawdopodobnie Ania doceniła moje wcześniejsze próby poetyckie, popełnione z okazji rozmaitych rodzinnych świąt i uroczystości.

Początkowe strofy wiersza nawiązują do wrażenia, jakie mi towarzyszyło oglądając zdjęcia z góry Kościuszki nadesłane przez Anię. Zdjęcia były zrobione w zimie, więc dokuczliwy wiatr na szczycie góry był namacalny. Córka to potwierdziła. Pomyślałem: Taka niepozorna góra, a przecież nosi imię wybitnego człowieka. Historia życia, które posiada tak wiele wątków. Tylko kto w Australii o tym wie lub pamięta? Postanowiłem więc w języku dla większości ludzi zrozumiałym ogłosić światu kim był Tadeusz Kościuszko.

Anna Massetti - pianistka, kompozytorka, nauczycielka, magister politologii.

Na antenie Radia SBS rozmowa z Anną Massetti - ale nie na temat muzyki

Urodzona w Cieszynie, gdzie mieszkała na ulicy Kościuszki (!). Gra na fortepianie oraz komponuje od 5 roku życia. Od 2008 roku koncertowała w Europie, USA oraz Australii. Ukończyła dwa stopnie szkoły muzycznej, studia muzyczne w Polsce oraz na stypendium w Hiszpanii w 2012 roku, gdzie także podjęła pracę jako nauczyciel fortepianu. W 2013 roku mieszkała w Warszawie, gdzie prowadziła zajęcia z teorii muzyki, rytmiki oraz gry na fortepianie. W 2014 roku pracowała w balecie Opery Krakowskiej jako akompaniator. Poza muzyką studiowała także politologię, co umożliwiło jej pracę w Barcelonie z Prezydent Parlamentu Katalońskiego, a także wyjazd na stypendium na Azory, gdzie poznała swojego męża - Włocha. W 2016 roku przeprowadzili się do Melbourne, gdzie Anna zajmuje się kompozycją, nauczaniem gry na fortepianie oraz prowadzi warsztaty m.in. w Melbourne Conservatorium of Music.


Ania Massetti odbiera nagrodę swego taty z rąk ministra R. Williamsa. Fot. B. Filip
Anna Massetti odbiera nagrodę dla siebie i Magdaleny Krakowskiej za piosenkę "Insurekcja". Fot. Bogumiła Filip