Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
29 wrzesnia 2017
Akademia w Adelaide z Przyjacielem Ludzkości
Marysia Thiele, foto Jacek Wiktorzak "Panorama"

Fot. J. Szociński
W niedzielę, 24 września 2017 roku, o godz. 16:00, w Centralnym Domu Polskim w Adelajdzie, odbyła się Akademia kończąca proklamowany przez Parlament Rzeczpospolitej Polskiej i UNESKO, Międzynarodowy Rok Tadeusza Kościuszki – Przyjaciela Ludzkości. W organizacji Roku i Akademii korzystano z materiałów zgromadzonych przez "Kosciuszko Heritage Inc" i Puls Polonii, oraz z Internetu. Dziękujemy za bogactwo informacji o życiu i działalności Tadeusza Kościuszko, zgromadzonych przez zespół w Sydney. Prezentacja Akademii w języku polskim i angielskim miała na celu zapoznanie angielsko-mówiącą społeczność Adelajdy z kulturą i historią Polski. Oba języki były doskonale zbalansowane. Konferansjerkę w języku angielskim prowadziła pani Jessica Jocher, a w języku polskim pani Marysia Thiele.

Otwarcia Akademii i powitania zaproszonych gości dokonali: pan Piotr Buszta, Charge d’Affair Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Australii, pani Mandy Paul, Dyrektor Muzeum Emigracji w Adelaide, oraz pan Edward Dudziński, Prezes Federacji Polskich Organizacji w Poł. Aust. Z życiorysem Andrzeja Tadeusza Bonawentury Kościuszki (1746 – 1817) zapoznał obecnych pan Raymond Hill.

Link do reportażu Jacka Szocińskiego- masa zdjęć

Akademię zaszczycili swoją obecnością niespodziewani goście z Polski: Pan Jerzy Materna, reprezentujący rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość, poseł na sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od roku 2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Pan Kazimierz Matuszny, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, polityk i inżynier, poseł na Sejm V, VI i VIII kadencji.


Od lewej: Sam Duluk (Liberal), posłowie PIS Kazimierz Matuszny i Jerzy Materna, Piotr Buszta i Raymond Hill


Od lewej Sam Duluk, J. Materna, Gosia Skalban, Paweł Zając, K. Matuszny, konferansjerki i Ed Dudziński


Oprócz już wymienionych gości obecni na Akademii byli: ksiądz Grzegorz Gaweł Chr, pan Sam Duluk, MP, reprezentujący partię Liberałów stanu Poł. Aust, pani Miriam Cocking, Prezydent MCC W Poł. Aust, pani Gosia Skalban, Prezes Koła Polek, oraz ponad 200 osobowa publiczność.

Na zakończenie oficjalnej części Akademii usłyszeliśmy Poloneza Kościuszkowskiego w wykonaniu wspaniałej wokalistki operowej, sopran, pani Haliny Gad z Sydney z nagrania udostępnionego przez Kościuszko Heritage Inc z Sydney.

Najmłodszymi uczestnikami Akademii byli uczniowie Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza w Adelajdzie: Krystian i Mateusz Zaniewscy. Recytowali oni wiersz pt. „Cud nad Bugiem”, przygotowany przez nauczycielkę szkoły, panią Jolę Matysek. Od lutego, Polska Szkoła im A. Mickiewicza celebruje Międzynarodowy Rok Tadeusza Kościuszki – Przyjaciela Ludzkości, którego obchody zakończą się w październiku akademią szkolną.

Najstarsze pokolenie artystów reprezentował Związek Górali Polskich w Australii. Na tle obrazu Mt. Kościuszko państwo Krystyna i Stanisław Kołodziej zaprezentowali stroje góralskie, oraz gwarę w wierszach i przyśpiewce góralskiej.

Liczący 18 osób Chór Polanki śpiewał pieśni z okresu Insurekcji 1794 roku: „Bartoszu”, „Dwie Dole”, „Stawam na Placu” i „Hej Bracia”. Aranżacji pieśni dokonała dyrygentka i Prezes Chóru Polanki, pani Jola Kozak. Artyści Zespołu Pieśni i tańca Tatry odtańczyli Kujawiaka, Polkę i Marsz Kosynierów. Ale nie tylko. Artyści Tatr zaprezentowali publiczności w obu językach Przysięgę Naczelnika na rynku Krakowskim z 24 marca 1794 roku, oraz Testament Tadeusza Kościuszki, przekazany przez Generała Prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jeffersonowi, w roku 1798.

Był też Paweł Edmund Strzelecki nadający najwyższej górze Australijskich Alp nazwę Kościuszko. Na tle obrazu Mt. Kościuszko, pan Marek Kobyłecki, aktor Polskiego Teatru Starego w Adelajdzie, odtworzył tę scenę, a następnie przeniósł publiczność w „Podróż Poślubną na Mt. Kościuszko”. Po każdej zwrotce wiersza publiczność czytała refren utworu.




O miłosnych tarapatach Generała opowiedziały prezenterki, panie Jessica Jocher i Marysia Thiele. Akademię uświetniło osiem zmieniających się obrazów na ekranie sceny. Magię świateł, obrazu i dźwięku wkomponowali w prezentacje przedstawienia panowie Andrzej Strzelecki i Jacek Szociński.

Chce zacytować przynajmniej dwa komplementy: jęz. polski „Czy to już koniec? Przecież miało trwać dwie godziny!” (Akademia trwała dokładnie dwie godziny włącznie z 20 minutową przerwą na kawę z pączkami). Jęz. angielski „ Czy Akademia zostanie powtórzona? Chciałabym przyjść jeszcze raz z rodziną i przyjaciółmi”.

Jesteśmy dumni, że zespoły artystyczne i indywidualni artyści występujący w Akademii Tadeusza Kościuszko – Przyjaciela Ludzkości, reprezentowali stolicę Południowej Australii, Adelaidę !

Wyscy, którzy przyczynili się do stworzenia Akademii należą do Przyjaciół Ludzkości. Od wielu miesięcy przygotowywali swoje wystąpienia by upamiętnić człowieka, który myślał o innych i działał dla innych, tak jak czynią to: Zespół Pieśni i Tańca Tatry, przez ponad 50 lat, Chór Polanki śpiewający w kilku językach przez 36 lat, Polski Teatr Stary wystawiający sztuki przez ponad 60 lat, Koło Polek działające charytatywnie przez ponad 60 lat, redaktorzy polskojęzycznych audycji radiowych, nadawanych od ponad 50 lat, edytor miesięcznik Panorama wydawanego ponad 20 lat, wolontariusze dowożący codziennie polskie posiłki dla najstarszego pokolenia Polaków, i wiele innych osób. Wymieniać można bez końca. Wszyscy bezinteresownie pracujący na rzecz bliźnich stanowią armię Przyjaciół Ludzkości, której mentorem jest Tadeusz Kościuszko, skromny Wielki Człowiek.

Marysia Thiele