Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
7 października 2017
Presentation of the winners: Michal Skarżyński
First Prize (ex aequo) for his song "Rozmowa z Naczelnikiem"

WIKIPEDIA: Michał Skarżyński (ur. 12 sierpnia 1971 w Warszawie) – reżyser dźwięku. Absolwent Studium Techniki Audiowizualnej w Warszawie. Pracę zaczynał w Polskim Radiu. Od 1995 roku zajmuje się dubbingiem jako reżyser dźwięku. Jest też autorem wersji 5.1 dźwięku do wielu archiwalnych filmów, w tym niektórych filmów Andrzeja Wajdy. Niektóre z jego kompozycji lub aranżacji utworów tradycyjnych zostały wykorzystane jako ścieżki dźwiękowe do filmów. Wikipedia

Michał Skarżyński o sobie: już w liceum tworzył muzykę do amatorskich spektakli teatralnych, oraz współtworzył grupę Tupot. Później był gitarzystą rockowego zespołu BSE i liderem jazzowego trio Farby Elektryczne. Jako Mi nagrał płytę "Miasto", na której obok akustycznych i elektronicznych instrumentów ważną rolę odegrały dźwięki nagrane na ulicach Warszawy.

Dalszy rozwój zainteresowań zaowocował pracą przy ścieżkach dźwiękowych wielu filmów. Od początku też pracował jako realizator i kierownik muzyczny przy nagraniach dialogów i piosenek do polskich wersji językowych filmów zagranicznych, współpracując z najznakomitszymi postaciami scen polskich.

Po latach pracy z piosenkami innych autorów ostatnio wraca do komponowania własnych utworów.


Michał, ojciec trojga dzieci, na zdjęciu z najmłodszym
"Moja mama (Ewa Skarżynska) jest poetką i pisarką, wiec od dziecka pielęgnowała we mnie i w mojej siostrze wszelkie artystyczne porywy. Do dzis stukanie na maszynie do pisania (czy ktoś jeszcze pamięta ten dzwięk) kojarzy mi sie z wieczorem, zasypianiem i domem rodzinnym. Dla mnie to jeden z najmilszych dzwiękow na swiecie !

Może też dlatego sam zacząłem pisac teksty bardzo późno i do dzis powstało ich niewiele. Dotąd głównie zajmowałem sie pisaniem muzyki do istniejacych tekstów, albo muzyką instrumentalną. Ośmieliło mnie dopiero tłumaczenie piosenek do kilku seriali animowanych. Okazało sie, że mowa wiązana jest mi dość bliska. Tyle, że jak się ma w domu trzech synów i wspaniałą żonę, to czas na wlasną tworczość ulega gwałtownemu ograniczeniu. Ale nie poddaję się i zwykle nad czymś pracuję.

Michał Skarżyński

Muzyka do filmu Mgła - You Tube

Kto ty jesteś Polak mały...You Tube


Laureat w czasie Gali z panią Marszałek Marią Koc. Photo Bogumiła Filip