Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
14 wrzesnia 2017
Dla MAPA był to rok bardzo owocny
Marysia Picyk

Począwszy od lipca 2016 roku skoncentrowaliśmy nasze wysiłki na Projekcie Polskich Żołnierzy Emigrantów – są to badania mało znane i raczej zlekceważone opowiadania polskich wojskowych emigrantów, którzy przybyli do Australii w latach 1947-1948 na pokładzie SS Asturia i SS Strathenhaver. Na ten projekt Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej otrzymało fundusze od Fundacji Bluma. Również dziękujemy za dotację od Polskiego Konsulatu Generalnego w Sydney. Lucyna Artymiuk udała się do Hobart, Adelaidy, Brisbane i Sydney w celu przeprowadzenia intensywnych badań.

Rezultatem tego są 2000 stron dokumentacji z National Erchives of Australia, Tasmanian Archives i prywatnych zbiorów oraz Sikorski Institute in London – opisujące pochodzenie tych polskich żołnierzy emigrantów. Również zdobyliśmy 6 słownych historiii i zeskenowaliśmy setki fotografii. Posiadamy obecnie największe zbiory materiałów o tej fazie polskich emigrantów do Australii. Jako mała organizacja z ograniczonymi zasobami, jesteśmy bardzo dumni z tego faktu!

W tym roku MAPA ponownie w Melbourne zorganizowała stoiska infromacyjne na:
- Polski Festiwal na Federation Square - listopad 2016
- Targi Polskie Dom Polski Syrena, Rowville – grudzień 2016
- Festiwal Sportowy w Albion – luty 2017

Przez naszą obecność na takich imprezach mamy okazję poszerzyć nasz profil wśród społeczności polskiej i zebrać fundusze przez sprzedaż starych książek, które zostały nam darowane.






W roku 2016, Lucyna Artymiuk i Zdzisław Derwiński prowadzili Warsztaty Genealogiczne w Klubie Polskim Ashfield – Sydney. Od tamtej chwili grupa genealogiczna została założona w Sydney, gdzie 10 osób z drugiej generacji polskich Australijczyków spotyka się regularnie. Obecnie MAPA ma filię w Sydney.

Inne warte wspomnień wydarzenia z 2016/2017 roku:
- uzsykanie statutu organizacji charytatywnej, która umożliwia charytatywne zniżki podatkowe jak również ATO – zniżkę dla otrzymujących podarunki
- otwarcie muzeum w Domu Polskim Millenium dla publiczności 2 dni w miesiącu gdzie wystawiono wcześniej 2 wystawy
- rozwinięcie polis i podręcznika procedur
- podręcznik zapoznający woluntariuszy
- otrzymanie członkostwa Royal Society of Victoria
- wydanie VI tomu Rocznika MAPA

W 2017 roku nasi sekretarze (w języku polskim) – Bogusław Kot i Marysia Picyk (sekretarz do spraw członkowskich) opublikowali kilka artykułów w Tygodniku Polskim i na witrynach polonijnych, w których członkowie i cztelnicy zostali powiadomieni o nowościach i działalności organizacji.

Nie można pominąć 2 projektów, które są w toku. Pierwszy to - Polish Australian Writers (PAW), jest to grupa która spotyka się w każdą drugą sobotę miesiąca w Polskim Klubie Albion, a drugi to nasza strona na Facebook. Pierwsza grupa jest mała ale zaangażowana – troje pisarzy naszej rodzinnej historii czytali opracowania na PolArt w roku 2015. Ta druga grupa ma 1.365 członków, wzrasta również zainteresowanie zagraniczne.

W końcu w czerwcu 2017 r Lucyna Artymiuk wraz z prezesem MAPA Zdzisławem Derwińskim mieli przywilej zaprezentować członkom Executive Community Council of Victoria (Federacja Organizacji Polskich w Victorii) projekty MAPA. Również w czerwcu Lucyna i Zdzisław zorganizowali warsztaty genealogiczne dla nauczycieli języka polskiego w Victorii, będąc częścią Lokalnego Ośrodka Metodologicznego – warsztaty nosiły tytuł: Młodzi detektywi historii rodzinnej. MAPA otrzymała fundusze z Konsulatu Polskiego, aby rozwinąć ten program w szkołach języka polskiego – oraz innych ośrodkach polinijnych!

W ostatnim roku finansowym MAPA zdobyła ponad 50 nowych członków płacących składki. Jak do tej pory była to największa grupa członków, a większość z nich to drugie pokolenie imigrantów polskich. Mamy nadzieję, że nasza organizacja jest pomocną i na nowo będziecie naszymi członkami w nowym roku finansowym 2017/2018. Składki zaledwie $15 na rok nie tylko pomogą zachować pamięć naszej społeczności, ale również macie Państwo możliwość różego rodzaju pomocy w poszukiwaniach i pisaniu historii.

O Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej dowiesz się więcej: https://twitter.com/Polish Archives

Marysia Picyk