Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
14 wrzesnia 2017
Za kulisami - co słychać u Kościuszki
ESK

Jedna z prac konkursowych: Kosciuszko batik
Jeśli ktos sobie myśli, że w Pulsie cicho, a Ernestyna leży bykiem i nic nie robi, to się myli. Za kulisami wre praca związana z organizacją uroczystości kościuszkowskich. Rzecz jasna, w tym szczególnym momencie historycznym w Pulsie jest nieco spokojniej niż zwykle. Wszystkie siły przerobowe zostały rzucone na organizację Wielkiej Gali, która ma się odbyć 3 pażdziernika br w The Connection Community Centre w Rhodes nad rzeką Parramatta. Tak więc za kulisami wre, już się przygotowuje wywiady z laureatami, których nazwiska poznamy właśnie 3 października; drukują się dyplomy, plakaty, bannery, ulotki i inne cudeńka, organizatorzy Gali skrzykują się dramatycznie w poszukiwaniu różnych stelaży, stojaków, ozdobnych obrusów, kolorowych kwiatów doniczkowych, różnych elementów z wystrojem sali związanych.

A raczej "sal", bo przecież mamy dwie sale: w jednej będzie koncert laureatów, a po nim maraton filmowy z filmami o Kościuszce, a w drugiej wielka wystawa, na której znajda się nie tylko fotogramy nagrodzonych prac konkursowych, ale także seria zdjęć z pomnikami Kosciuszki na całym świecie, nie zabraknie również wspominkowych, kolorowych fotografii z minionych festiwali kościuszkowskich w Jindabyne.

Kompletujemy ekipy pomocnicze, m.in. obsługę baru i kuchni, wysyłamy zaproszenia do rodaków i Australijczyków, rezerwujemy krzesła, prowadzimy biuro, w którym kipi, prowadzimy korespondencje z całym światem (głównie z krajami, skąd pochodza nasi laureaci), realizujemy różne projekty promocyjne - a wszystko dla Kosciuszki!

Jeśli ktoś z Was ma ochotę nam pomóc w gorącym dniu Gali (3 października) lub później w Jindabyne (28-29 Oct.), niechaj się z nami skontaktuje: office@kosciuszkoheritage.com

Pozdrawiamy serdecznie i obiecujemy istną lawinę przeciekawych materiałów w Pulsie Polonii już 4 października w południe.

ESK

Prezentujemy jeden z konkursowych wierszy.

A TALE OF KOSCIUSZKO

Kosciuszko’s name is engraved
Atop Australia’s highest mountain peak that bears his name
The American Revolution celebrates him too
Thanks to his engineering fortifications
In Philadelphia
And at West Point, New York
Putting the brakes on British rule
He then led the Polish insurrection that carried his name too
Raising an army that fought against the annexation of Poland
Catherine the Great would make his country wait
For the freedom and liberty he believed in
For though Kosciuszko lost the battle
In the hearts and minds of the Polish people
I say he won the war
For freedom
Against tyranny
For an end to slavery
For true liberty for all
His name
Shall not wane
From the annals of history
Lady Liberty bears his flame
So that future generations
Might whisper his name
When the dream of freedom and liberty comes under fire
We shall all climb higher
To the top of the mountain peak
That bears his name
And remember…