Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
7 wrzesnia 2017
Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”
Konkursowe piosenki jadą teraz do Warszawy
Informowaliśmy niedawno, że piosenkami z konkursu The International Kosciuszko Bicentenary Competition zainteresowano się w Krakowie. Tamtejsza Biblioteka Piosenki Polskiej organizuje 14 X wielkie śpiewanie na Krakowskim Rynku "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami"; z tej okazji organizator wyda dwie płyty, m.in. z "naszymi" piosenkami. Dwa dni temu dostaliśmy kolejne zaproszenie do "podzielenia się" konkursowymi piosenkami. Tym razem o udostepnienie ich prosi Muzeum Historii Polski, które organizuje wystawę plenerową "Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei". Nasze piosenki, jak też kompozycje samego Kościuszki z naszej płyty, mają stanowić przez 20 dni tło muzyczne wystawy.

Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” to tytuł wystawy plenerowej przygotowywanej przez Muzeum Historii Polski, którą będzie można obejrzeć od 10 do 30 września 2017 roku w Warszawie. Wystawa została przygotowana z okazji obchodów Roku Kościuszki.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty, korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami.

Muzeum przygotowało także pakiet edukacyjny dla uczniów i nauczycieli, dotyczący Tadeusza Kościuszki i czasów, w których żył.

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” będzie prezentowana w specjalnie zaaranżowanym pawilonie – instalacji na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (przy pl. Zamkowym) przez trzy tygodnie września (10-30.09.2017).

Ekspozycja przybliży sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Muzeum chce pokazać zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy, ideologię, której hołdował, miłości i pasje, którym się oddawał, a także pamięć, która pozostała o tym wielkim człowieku.

„Wystawą o Tadeuszu Kościuszce chcemy zaintrygować i sprowokować do refleksji nad losami nie tylko Naczelnika w sukmanie, ale i dziejami Polski” – podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

„Sława jego trwać będzie dopóty, dopóki wolność panować będzie nad światem” – stwierdził w mowie wygłoszonej w Kongresie Stanów Zjednoczonych po śmierci Tadeusza Kościuszki w 1817 roku przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych William Henry Harrison. Miał rację.

Kościuszko – jeden z bohaterów wojny o niepodległość amerykańskich kolonii, Naczelnik polskiej insurekcji z 1794 r. – do dziś pozostaje jednym z najlepiej rozpoznawalnych Polaków w historii Europy i Stanów Zjednoczonych. Już za życia uznany za bohatera i męczennika sprawy wolności, stał się jedną z ważnych postaci ówczesnej zbiorowej wyobraźni nie tylko Polaków, ale także europejskich i amerykańskich elit politycznych oraz intelektualnych.

Ekspozycja, przygotowana w wersji polsko-angielskiej, będzie udostępniona odwiedzającym nieodpłatnie, czynna całą dobę.

Szkołom proponujemy oprowadzania z kartą pracy oraz spacery śladami insurekcji kościuszkowskiej, kończące się na wystawie. Spotkania edukacyjne będą dostępne od poniedziałku do piątku o godz. 10.00 i 12.00.

23 września o godz. 11.00 zapraszamy na rodzinny spacer śladami insurekcji kościuszkowskiej, natomiast o godz. 13.00 odbędzie się spacer dla dorosłych.

Na oprowadzania i spacery obowiązują zapisy pod adresem oferta.edu@muzhp.pl, tel. 22 211 90 49, zapisy rozpoczną się 4 września 2017 r.

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” będzie miała równoległą premierę w formie plenerowej na Krakowskim Przedmieściu oraz w wersji internetowej na platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl).

źródło muzph