Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 sierpnia 2017
Dożynki Wielkopolskie w Gnieźnie
Wojciech Owsianowski, fot. Jerzy Andrzejewski

Jak Polska długa i szeroka, od niepamiętnych czasów każdego roku, zawsze pod koniec sierpnia organizowane jest w tysiącach polskich miejscowości Święto Dziękczynienia za plony, czyli Dożynki, których tradycje sięgają czasów słowiańskich. W latach nam współczesnych uroczystości dożynkowe wojewódzkie odbywają się każdego roku w innej miejscowości naszego regionu. Tegoroczne XIX Dożynki Wielkopolskie Wojewódzko-Archidiecezjalne postanowiono zorganizować w Gnieźnie. Wybór ten nie był przypadkowy, Ziemia Gnieźnieńska kojarzy się z początkami państwa polskiego, czyli Państwa Polan, które słynęło z uprawy pól, a obecnie tak jak cała Wielkopolska słynie z nowoczesnego rolnictwa i jego wysokiej kultury rolnej co sprawia, że przy niezbyt urodzajnych ziemiach rolnicy Wielkopolscy osiągają wysokie wyniki w produkcji rolnej.

Chłop wielkopolski zawsze znał się na ziemi, którą kochał, potrafił o nią dbać, a także o nią walczyć. Zapraszając do Gniezna na Święto Dziękczynienia za plony jego organizatorzy tak zachęcali rolników i mieszkańców Wielkopolski: Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego powiedział: „… Organizacja tutaj tej uroczystości była moim marzeniem, które spełnia się teraz, gdyż jesteśmy w roku obchodów 600-lecia Prymasostwa w Gnieźnie i wciąż pełni przeżyć związanych z rocznicą 1050-lecia Chrztu Polski”.

Abp Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski powiedział: „…Ważny jest duchowy wymiar dziękczynienia Bogu za plony, które same z nieba nam nie spadają, każda nasza praca także ta bardzo trudna i odpowiedzialna praca na roli powinna służyć temu, żebyśmy wyciągali hojnie naszą rękę do innych”, Tomasz Budasz – Prezydent Gniezna powiedział: „…Symbolicznym wymiarem tego działania będzie chleb rozdawany uczestnikom dożynek, którego wypieczemy 3,5 tysiąca bochenków…”, Beata Tarczyńska – Starosta Gnieźnieński powiedziała: „… Ziemia Gnieźnieńska kojarzy się z początkami naszej państwowości i od wielu lat słynie z nowoczesnego rolnictwa, w powiecie działa pięć tysięcy gospodarstw…”.








Dwojgu przedstawicielom najlepszych gospodarstw powierzona została funkcja Starościny, którą została Anna Frankiewicz z miejscowości Pyszczynka, gdzie wspólnie z mężem Andrzejem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 200 ha oraz Starosty, którym został Zbigniew Stajkowski z miejscowości Michalcza, gdzie wspólnie z żoną Izabelą prowadzi gospodarstwo o powierzchni 72,5 ha. Uroczystości dożynkowe odbyły się w dniu 27 sierpnia w niedzielę na Placu św. Wojciecha, przed katedrą p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, miejskich, powiatowych, duchowieństwa i delegacji rolników z Archidiecezji i Wielkopolski.

Dożynkom towarzyszyły wystawy, pokazy, prezentacje, występy artystyczne, koncerty, konkursy, atrakcje kulinarne itp. Uwagę i podziw wzbudzała wystawa wieńców dożynkowych oraz Obrzęd Dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.






Uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył abp Wojciech Polak Prymas Polski, który w homilii powiedział: „Tegoroczne święto plonów jest naznaczone świeżą pamięcią o dramatycznych wydarzeniach podczas których przekonaliśmy się o własnej kruchości w starciu z potężnymi siłami natury – z nawałnicą (11 sierpnia b.r.), która niszczyła nie tylko dachy kościołów i naszych domów, ale olbrzymie połacie lasów i wielu drzew, nie oszczędzając również obsianych zbożem pól, czy wręcz zebranych już i składanych w spichlerzach tegorocznych plonów” i dalej „…Bogu dziś dziękujemy, że pozwolił nam i tym razem, nawet w tak trudnych warunkach, zebrać tegoroczne plony, że ustrzegł nas od klęsk i nieszczęść, Bogu dziękujemy, że nadal otwiera swą rękę i karmi nas do syta i Boga prosimy, by nas ustrzegł od bezmyślnej próżności i pychy, od naiwnego egoizmu i ludzkiej chciwości, przypominając za Ewangelią, że sens ludzkiej pracy nie wyczerpuje się jedynie w zdobywaniu dóbr, aby mieć i posiadać”.

Tekst Wojciech Owsianowski
informacja Bernadeta Kruszyk
zdjęcia Jerzy Andrzejewski