Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
27 sierpnia 2017
300-lecie Koronacji Obrazu MB. Częstochowskiej
Wojciech Owsianowski

W dniu 8 września 1717 r. na Jasnej Górze w Częstochowie ks. bp Krzysztof Szembek ukoronował obraz Matki Bożej Częstochowskiej, którą wcześniej w 1656 r. w groźnych dla Polski czasach w katedrze lwowskiej, podczas słynnych ślubów, król Jan Kazimierz ogłosił Królową Polski. Korony w 1717 r. ufundował Papież Klemens XI i była to zarazem pierwsza koronacja na ziemiach polskich. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej to jeden z najbardziej znanych świętych obrazów na świecie. Pochodzi on prawdopodobnie z VII w. z Konstantynopola, późniejsze jego losy sprawiły, że znalazł się on w Bełżcu na Rusi Czerwonej, skąd książę opolski Władysław w 1384 r. przywiózł go na Jasną Górę, oddając pod opiekę Ojcom Paulinom, zakonnikom przybyłym z Węgier.

Od tego czasu wizerunek Matki Bożej nosi nazwę Matki Bożej Częstochowskiej i od tego czasu uczestniczy ona w naszym życiu, cierpieniach, także w chwilach radosnych i wydarzeniach historycznych naszego kraju. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej to największa świętość narodu polskiego. W naszych burzliwych dziejach, podczas wojen, zaborów, powstań narodowych, klęsk oraz wszelakiego rodzaju nieszczęść Matka Boża Częstochowska nie pozwalała zgasnąć nadziei, jednoczyła i wybawiała, broniła nas przed Turkami, Tatarami, Szwedami, Rosjanami, Niemcami, bolszewikami i hitlerowcami.

W objawieniu, które otrzymał włoski zakonnik Juliusz Mananelli usłyszał on słowa: „Ja jestem królową Polski, jestem matką tego narodu, który jest mi bardzo drogi, wielkie rzeczy dlań zamierzam, ponieważ osobliwą miłością ku mnie pałają jego synowie”. Obecność Matki Bożej Częstochowskiej rozpoznajemy po znakach, łaskach i cudach. W 1392 r. odnotowano pierwszy udokumentowany cud. Niewidomy Jakub Wężyk odzyskał wzrok, od tego czasu cuda zdarzają się do dzisiaj, tam gdzie bezradna jest medycyna pozostaje Matka Boża Częstochowska. Dużo informacji na temat cudów posiadają Ojcowie Paulini.

Mówił św. Jan Paweł II: "Przyzwyczaili się Polacy wszystkie niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium".

więcej: www.swiadectwa.koronamaryi.pl

Każdego roku na Jasną Górę przybywa około 3,5 miliona osób w tym 120 tysięcy pielgrzymów pieszych, którzy wędrują 55 szlakami. Najdalsze pielgrzymki docierają z Helu i Świnoujścia, liczą one ponad 600 km. Najstarszą pielgrzymką, bo od 1626 r. jest pielgrzymka z Gliwic, pielgrzymka podwójna tam i z powrotem idzie z Kalisza pokonując 640 km, najliczniejszą jest pielgrzymka tarnowska. W bieżącym roku liczyła ona 11 tysięcy osób.






W zaproszeniu do pielgrzymów skierowanym przez ks. abp Stanisława Gądeckiego - Metropolitę Poznańskiego, Przewodniczącego Episkopatu Polski oraz Przeora Klasztoru Jasnogórskiego O. Mariana Waligóry czytamy: „Zawierzajmy Najświętszej Maryi Pannie i naśladujmy jej cnoty, abyśmy uwierzyli, że jesteśmy dziećmi Maryi i braćmi między sobą”.

Uroczystości Jubileuszu 300-lecia koronacji zostały nieco przyspieszone, gdyż jubileusz 8 września b.r. połączono z uroczystościami święta Matki Bożej Częstochowskiej, przypadającymi 26 sierpnia b.r. W uroczystości Jubileuszu Koronacji uczestniczyło około 100 tysięcy pielgrzymów z kraju i zagranicy, obecni byli przedstawiciele władz państwowych: Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, przedstawiciele Sejmu i Senatu, członkowie rządu z Premierem Beatą Szydło, Episkopat Polski z Przewodniczącym ks. abp Stanisławem Gądeckim.






Mszę świętą dziękczynną odprawił ks. abp Salvatore Pennacchi - Nuncjusz Apostolski w Polsce, patriotyczną homilię wygłosił ks. abp Wojciech Polak - Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, który m.in. powiedział: „… Naszemu życiu potrzeba Bożej przemiany, potrzeba aby serca zwaśnione i rozgoryczone Bóg uzdrawiał i czynił otwartymi i gotowymi do pomocy innym i do współdziałania z innymi, potrzeba, aby zamkniętych wciąż i przekonanych jedynie o własnych racjach uwrażliwiał na dobro wspólne, na potrzebę współpracy, budowania ładu i porządku społecznego…”.

Podczas mszy świętej odnowiono Jasnogórskie Śluby Narodu. Wieczorem odbyło się widowisko muzyczne p.t. „Jasna Góra – Polska Kana”, które przypomniało historię Polski oraz historię obrazu, widowisko było transmitowane przez TVP1.

Tekst W. Owsianowski
zdjęcia K. Świertok BPJG
informacje www.milujciesie.org.pl