Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
2 sierpnia 2017
Weto prezydenta Andrzeja Dudy
Walter Wiesław Gołębiewski
Czy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zdradził polski obóz patriotyczno-niepodległościowy, czy to tylko jego poważny błąd, który będzie starał się naprawić? To pytanie rodzi się teraz w umysłach milionów Polaków, po tym jak prezydent Andrzej Duda zawetował dwie z trzech ustaw o reformie sądownictwa w Polsce. 80% badanych Polaków dziwi się bardzo, dlaczego tak postąpił, w tej konkretnej, tak trudnej sytuacji polityczno-społecznej w Polsce, i uważa to za poważny błąd. Ja również przychylam się do tej opinii i takie zachowanie prezydenta Andrzeja Dudy było dla mnie wielkim przykrym zaskoczeniem.

We wszystkich moich ostatnich wystąpieniach i artykułach, które miały miejsce przed tą jego decyzją, zawsze „wznosiłem go na ołtarze” i miałem pełne zaufanie. Teraz zawieszam to zaufanie i czekam te kilka miesięcy, aby zobaczyć jak on z tego wybrnie. Wiadomo, że Polska i Polacy oczekują od 70-lat zasadniczych reform sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości mającego swoje korzenie jeszcze w stalinowskich komunistycznych czasach. Wiadomo, że tak naprawdę to trójpodział władzy u nas nie działał, a nadzieja, że sądownictwo w Polsce „samo się oczyści” nigdy się nie sprawdziła.

Wiemy również, jakie siły bronią tego układu i robią wszystko, „aby było tak jak było”. Oglądaliśmy, z jakim trudem obóz polityczny zjednoczonej prawicy w sejmie i senacie procedował te ustawy. Propozycje tam zawarte są nawet bardziej demokratyczne niż te, które dziś mają Niemcy, Belgowie, Holendrzy etc. Tak więc wygląda na to, że albo mamy tchórzliwego prezydenta, albo tak naiwnego, że nie wie, z jaką opozycją ma do czynienia. Prezydent dobrze wie, że wniesienie poprawek i nowelizacja tych ustaw zawsze była możliwa i stosunkowo łatwa byłaby do przeprowadzenia.

Obecnie zaczynanie całego tego procesu legislacyjnego tych dwóch ustaw od nowa, przy takiej opozycji, wydaje się prawie niemożliwe, jeżeli mówimy o prawdziwych zmianach w wymiarze sprawiedliwości w Polsce. Zmiany „kosmetyczne” nas nie interesują. Prezydent Andrzej Duda tą swoją decyzją nie uspokoił protestów i skandalicznego, kryminalnego postepowania „totalnej opozycji” , a wręcz przeciwnie – oni uznali to za swoje „zwycięstwo” i nie mają zamiaru zaprzestania wszelkich działań zmierzających do obalenia rządu i przejęcia władzy w Polsce.

Weto prezydenta Andrzeja Dudy może doprowadzić do rozbicia obozu politycznego zjednoczonej prawicy i utraty władzy przez obecnie rządzących. Ja nie bardzo wierzę, że prezydentowi uda się opracować i przeprowadzić przez obecny Parlament RP, przy takiej „totalnej opozycji”, te dwie ustawy, które w zasadniczy sposób zmienią bardzo zły system wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Polacy oczekują zasadniczych zmian w sadownictwie a nie „pudrowania” złego starego systemu. Ale być może to ja się mylę, naprawdę chciałbym, aby tak było, i prezydent Andrzej Duda spełni obietnice złożone wyborcom, czego i jemu i nam Polakom serdecznie życzę.

Walter Wiesław Gołębiewski Floryda, USA