Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 czerwca 2017
Atrakcje Głuszyny - tu się urodził Paweł Edmund Strzelecki
Wojciech Owsianowski

Naszym Rodakom z Australii, którzy zamierzają odwiedzić rodzinne strony w Poznaniu lub Wielkopolsce polecam atrakcje Głuszyny w której 20 lipca 1797 r. urodził się Paweł Edmund Strzelecki, największy polski podróżnik, odkrywca, geograf i geolog. Atrakcji tych jest kilka, wszystkie są ciekawe, poznawcze i wymieniam je w kolejności: kościół p.w. św. Jakuba Większego – Apostoła, jeden z najstarszych i cenniejszych kościołów gotyckich w Wielkopolsce, pochodzący z końca XIII w., a w nim m.in. barokowa chrzcielnica w której 21 lipca 1797 r. został ochrzczony Strzelecki.

Przez Głuszynę prowadzi polska odnoga Szlaku Świętego Jakuba. O kościele Puls Polonii napisał 1 stycznia 2016 r., kolejna atrakcja to Szkoła Podstawowa im. P.E. Strzeleckiego oraz Lotnisko w Krzesinach. Chcąc poznać atrakcje Głuszyny, a później jej okolic takie jak: Zamek w Kórniku, Pałac Raczyńskich w Rogalinie oraz Muzeum Pracownię Arkadego Fiedlera w Puszczykowie najlepiej skorzystać z noclegów w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Nr 1 im. P.E. Strzeleckiego, patrz: www.schronisko.poznan.pl.

Głuszyna to dawna wieś podmiejska, obecnie osiedle o charakterze rolniczo-willowo-blokowym, leżące na obrzeżu dużej poznańskiej dzielnicy Nowe Miasto, położonej na prawym brzegu rzeki Warty. Głuszynę zamieszkuje około 3.900 mieszkańców, od centrum dzieli ją około 9 km, komunikację ze śródmieściem Poznania zapewniają autobusy i tramwaje miejskie. W dzisiejszych wiadomościach poznamy w skrócie historię szkoły podstawowej w Głuszynie oraz ważniejsze wydarzenia z jej działalności. W 1824 r. Tytus Działyński z Kórnika podarował ziemię pod budowę jednoizbowej szkoły we wsi Głuszyna. W 1896 r. nastąpiła rozbudowa dawnego budynku na szkołę dwuizbową z czterema klasami, 80 uczniami i dwoma nauczycielami.






W 1945 r. po zakończeniu działań II wojny światowej nauczyciel Czesław Grześkowiak zorganizował Szkołę Podstawową, która otrzymała Nr 53. Z początku liczyła ona kilka izb, cztery klasy i co roku przybywał nowy oddział. W 1960 r. patronem szkoły został Paweł Edmund Strzelecki, a przy budynku szkolnym wybudowano pawilon (obecnie schronisko młodzieżowe), a w nim pracownie geografii, fizyki i chemii. W 1971 r. została wybudowana nowoczesna szkoła z wieloma klasami i pracowniami.

W 1973 r. ustalono obchody Dnia Patrona oraz wykonano po raz pierwszy hymn szkolny, autorstwa Marii Siarkiewicz. W 1976 r. Szkoła otrzymała sztandar. W 1984 r. Szkoła uczestniczyła w uroczystościach Roku Strzeleckiego, a jej delegacja uczestniczyła w odsłonięciu tablicy Strzeleckiego na dziedzińcu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (PTPN) oraz odsłonięcia tablicy na Schronisku Młodzieżowym im. P.E. Strzeleckiego. W 1985 r. w szkole otwarto Izbę Patrona, a w 1996 r. przed szkołą ustawiono pamiątkowy obelisk.






W 1988 r. Wojciech Owsianowski krajoznawca i publicysta przekazał w darze do Izby Patrona sztandar Lotnictwa Australijskiego, który okrywał pomnik Strzeleckiego, podczas jego odsłonięcia w Jindabyne, w pobliżu Góry Kościuszki w Australii. W 1999 r. w budynku szkolnym rozpoczęło działalność Gimnazjum nr 30 im. Felicjana Sypniewskiego, wybitnego przyrodnika, samouka, zasłużonego członka i działacza PTPN. W 2005 r. został utworzony Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi Nr 5. W 2008 r. odbył się kolejny tradycyjny Rajd Turystyczny P.E. Strzeleckiego, organizowany od wielu lat przez Oddział Środowiskowy Poznań – Nowe Miasto, którego prezesem jest Eugeniusz Jacek, a na ścianie kościoła w Głuszynie odsłonięta została tablica pamiątkowa, ostatnia praca rzeźbiarza Jerzego Sobocińskiego (1932-2008) z okazji 20. rocznicy odsłonięcia pomnika w Jindabyne.

W 2010 r. odbyły się uroczystości 50-lecia nadania szkole imienia P.E. Strzeleckiego. Osiągnięcia szkoły to uczestnictwo w licznych projektach edukacyjnych, proekologicznych, akcjach charytatywnych, niezliczonych konkursach sportowych, kulturalnych oraz rajdach turystycznych. Ilość młodzieży uczęszczających do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wynosi 430 osób, ilość nauczycieli 51 osób, ilość pracowników 10 osób. W 2016 r. Szkoła przeszła remont termorenowacyjny, a w najbliższym czasie otrzyma nową salę sportową.






Kierownikami i dyrektorami Szkoły byli: Czesław Grześkowiak (1945-1968), Zdzisław Grabarkiewicz (1968-1974), Janusz Dostatni (1974-1976), Anna Szczepańska (1976-1979), Ludosława Murakowska (1979-1986), Zofia Haławin (1986-1990), Aleksandra Stodolna (1990-2006), Anna Liebert (2006-2017).

W dniu 23 czerwca br. w Szkole Podstawowej Nr 53 im. P.E. Strzeleckiego podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego miało miejsce uroczyste pożegnanie dwóch nauczycielek, które po wieloletniej i szlachetnej służbie pedagogicznej w tej samej szkole przeszły na zasłużoną emeryturę. Nauczyciele, pracownicy, emeryci, uczennice i uczniowie, goście i przyjaciele Szkoły – wielu ze łzami w oczach, żegnało nauczycielkę przyrody Hannę Tomaszewską, która przepracowała 32 lata oraz nauczycielkę biologii i zarazem dyrektora Annę Liebert, która przepracowała 35 lat.

Z programem artystycznym wystąpiła młodzież szkolna, śpiewał Chór im. Marii Siarkiewicz, przemówieniom, wystąpieniom i życzeniom nie było końca. Wzruszające przemówienie – pełne złotych myśli i cennych rad na nową drogę życia wygłosiła b. dyrektor Aleksandra Stodolna. Wśród gości obecni byli m.in. wiceprezydent Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski, ks. kan. Benedykt Berkowski, ksiądz proboszcz Jan Ciesiółka, z-ca dyrektora Wydziału Oświaty Wiesław Banaś, Felicjana Sypniewska, Halina Grześkowiak, Eugeniusz Jacek – prezes Oddziału PTTK Poznań – Nowe Miasto, Henryk Kania – przewodniczący Rady Osiedla.


Dyrektor Anna Liebert za popularyzację osiągnięć i dokonań dwóch zasłużonych obywateli Głuszyny, będących zarazem patronami dwóch szkół w Głuszynie tj. Felicjana Sypniewskiego (Gimnazjum) oraz Pawła Edmunda Strzeleckiego (Szkoły Podstawowej) otrzymała m.in. Złoty Medal Honorowy „VERBA DOCENT – EXEMPLA TRAHUNT” – „SŁOWA UCZĄ – PRZYKŁADY POCIĄGAJĄ”, przyznany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Elżbieta Kopczyńska-Urbaniak