Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
16 czerwca 2017
Bal Prezesa Federacji
Bożena Iwanowski. Foto Jacek Laskowski

W dniu 10 czerwca 2017 w Domu Polskim “Syrena“ w Rowville odbył się już po raz trzeci Bal Federacji – potocznie zwany Balem Prezesa Federacji pod patronatem Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej Jego Ekscelencji Pawła Milewskiego. Gospodarzem Balu był Prezas Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii Marian Pawlik OAM. Goście honorowi to: Konsul Generalna RP w Sydney Pani Regina Jurkowska, reprezentująca Premiera Wiktorii Hon Daniela Andrewsa i Ministra d/s Wielokulturowości Hon Robina Scotta Ms Natalie Suleyman MP reprezentujący lidera opozycji hon Mathew Guy Hon Nick Wakeling MP Senator Inga Peulish MLC Minister Wielokulturowości w wiktoriańskim gabinecie cieni Reprezentujący federalnego lidera opozycji Julian Hill MP.

Obecni byli członkowie Prezydium Federacji Pani Edyta Szmyd – zastępca Prezesa, Mateusz Kuszner Honorowy Skarbnik Federacji, Pani Stanisława Biały, Eva Hussain, przedstawiciele zarządu Polskiego Biura Opieki Polcare, który był jednocześnie jednym ze sponsorów Balu, zarząd Stowarzyszenia Profesjonalistów Polskich ( kolejnych sponsorów i partnerów Balu) z Prezesem Dr Markiem Kijkiem, właściciele Tokar Estate – także sponsorzy Balu.

Nie zabrakło Prezesów organizacji członkowskich: Andrzej Korab – prezes Klubu w Albion, Zygmunt Bieliński prezes Stowarzyszenie Polaków Wschodnich Dzielnic Melbourne, Bożena Iwanowski Prezes Polskiego Towarzystwa Edukacyjnego , Barbara Czech OAM dyrektor Poloneza , Edwardd Biały Prezes Klubu Seniora w Rowville, Prezes Chóru „Syrena” Jan Zamora , Prezeska Koła Pań w Malbourne Teresa Zerger oraz obecny był Honorowy Prezes Rady Naczelnej Krzysztof Łańcucki AM.

Bal miał cel charytatywny, dochód z cichej aukcji zasili fundusz przyszłorocznego konkursu stypendialnego dla młodziezy polskiego pochodzenia organizowanego corocznie od ponad pięćdziesięciu lat poprzez Stowarzyszenie Profesjonalistów Polskich w Australii.
Bal poprowadziła Pani Lucyna Bak - w roli MC po raz pierwszy i był to niezwykle udany debiut. Na początek imprezy powitała gości i zaprosiła na parkiet Łowiczaki pod kierownictwem Pani Barbary Pawlik do zatańczenia Poleczki. Dzieci z zespołu, dziewczęta - ubrane w kraciaste sukienki i chłopaki z dużymi krawtami bardzo brawurowo zatańczyły i występ zakończyły ogromne brawa. Po nich na scenę weszła młodzież z Łowicza tzw krakowskich strojach i zacząło się widowisko taneczno – wokalne, do którego na koniec dołączył Lajkonik. Również ogromne brawa i apluz otrzymała młodzież od widowni. Na koniec występu wspólne zdjęcie z gośćmi honorowymi.

Prezes Federacji przywitał gości i nastepnie goście honorowi zaczynając od Pani Konsul Generlnej mieli swoje pięć minut. Natalie Suleyman poinformowała o otworzeniu w parlamencie wiktoriańskim koła przyjaciół Polski, którego liderami są wspólnie z Nickiem Wakeling. Nick Wakeling mówił również o tej cennej inicjatywie wiktoriańskich parlamentarzystów, jak też o swoim zaangazowaniu we współpracę z polskimi organizacjami. Inga Peulish MLC natomiast mówiła o swoich polskich korzeniach i ważności utrzymania języka i kultury przodków.

Julian Hill zaś podkreślił, że jest pierwszy raz wśród polskiej społeczności, ale na pewno nie ostatni. Przekazał pozdrowienia od lidera opozycji Federalnej. Po oficjalnych wystąpieniach gości MC zaprosiła na parkiet zespól pieśni i tańca Polonez pod dyrekcją Barbary Czech OAM, który zaprosił nas do przedwojennego Lwowa i przypomniał dawne tańce i piosenki lwowskie. Jak zawsze przepiękne profesjonalne widowisko zakończone rzęsistymi brawami i zdjęciem z zaproszonymi gośćmi.

Po tym występie wszyscy otrzymali drugie danie – zarówno przystawka jak i drugie danie przygotowane zostały przez kuchnię z Domu Polskiego „Syrena”. W tym roku jedzenie było bardzo smaczne i ładnie podane. Na deser pączki, kawa, herbata oraz polskie cukierki. Sala udekorowana była w tonacji biało- czerwonej. Rzeczy na cichą aukcję i loterię zostały zasponsorowane przez Prezydium Federacji, Polskie Towarzystwo Edukacyjne, Polskie Biuro Opieki, Panią Urszulę Purchlę, zarząd Stowarzyszenia Profesjonalistów Polskich oraz indywidualnych sponsorów.

Po uczcie nastąpiła najważniejsza ceremonia wręczenie stypendiów Stowarzyszenia Profesjonalistów Polskich dla młodzieży polskiego pochodzenia za doskonałe wyniki naukowe na uczelniach i w szkołach średnich. Główną nagrodę im. Czecha otrzymała studentka Uniwersytetu Monasha Katarzyna Różycka za doskonałe wyniki na uczelni oraz pracę wolontaryjną na rzecz Polskiego Biura Opieki.
Kolejne równorzędne nadrody otrzymali:
Klara Rawdanowicz uczennica 12 klasy – nagrodę Federacji za bardzo dobre wyniki w nauce, doskonałe wyniki z polskiej matury i pracę w polskich organizacjach społecznych. Nagrodę wręczył Prezes Federacji Marian Pawlik OAM.
Veronika Szmyd Studentka Farmacji na RMIT - Nagrodę Konsula Generalnego i Nagrodę Ufundowaną przez Dr Janusza Czepula – za doskonałe wyniki na maturze oraz pracę w polskich organizacjach społecznych. Nagrodę wręczyli fundatorzy.
Kolejna nagroda to nagroda dla Alexandry Bergen, studentki Uniwersytetu Monasha kierunek science– Łączona konsula Generalnego i SPPA – za doskonałe wyniki w nauce . Nagrodę wręczyli: Pani Konsul Jurkowska i Prezes SPPA Dr Marek Kijek.
Piąty laureat to Alexander Bajer – uczeń klasy 12 Geelong Grammar – otrzymał nagrodę łączoną Konsul Generalnej i SPPA za doskonałe wyniki w nauce. Nagrodę wręczyli Pani konsul Regina Jurkowska i Sekretarz SPPA Dr Andrzej Pilawski.
Ostatnia w kolejce to Marianna ( Maya) Stachura – uczennica 12 klasy – otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Edukacyjnego. Nagrodę wręczyła Prezes Towarzystwa Bozena Iwanowska. Na zakończenie ceremonii wręczanai stypendiów 2017 Veronika Szmyd podziękowała w imieniu wyróżnionych za nagrody. I jeszcze pamiątkowe zdjęcia, gratulacje i radość z tego, że rosną następcy w naszym polskim środowisku.
Następnie ostatnia miła uroczystość: Prezes Federacji i CEO Polaronu Pani Eva Hussian podziękowali Komitetowi organizacyjnemu Balu za pracę. Kwiatki otrzymały Pani Edyta Szmyd, Bożena Iwanowska i Stasia Biały.

No i nastapiła zabawa. Do tańca przygrywał zespół Relax i cała sala młodzi i starsi bawili się wspaniale. Zakończyła się cicha aukacja z przeznaczeniem na przyszłe stypendia dla młodzieży – jak do tej pory mamy $1130.00, ale jeszcze czekamy na 2 wpłaty. Loteria natomiast przeznaczona zostanie na nową grupę dla seniorów w Ardeer, którą otworzymy w nowym roku finansowym. Tam zgromadzona została suma $731.00.


Na zakończenie sprawozdania dziękujemy wszystkim uczestnikom Balu. Czekamy na audycję w radiu SBS, którą to nagrywał redaktor Marek Smalec. Możemy też pooglądac wspaniałą fotogalerię naszego oficjalnego fotografa Pana Jacka Laskowskiego.

W przyszłym roku zapraszamy na kolejny Bal, a jeszcze w tym roku czeka nas 11 listopadowa Koncertowa Kolacja w Albion w dniu 11 listopada. Już dzisiaj zapraszam, a czeka nas uczta muzyczna z bardzo znanymi polskimi wykonawcami.

Bożena Iwanowski

Foto Jacek Laskowski

Niech żyje bal!
Bo to życie to bal jest nad bale!
Niech żyje bal!
Drugi raz nie zaproszą nas wcale!
Orkiestra gra!
Jeszcze tańczą i drzwi są otwarte!
Dzień warty dnia!
A to życie zachodu jest warte!

Agnieszka Osiecka