Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
2 czerwca 2017
Dziewczyna z Korczyna: Emigracja - droga trudna i wyboista
Monika Wiench

Na rynku księgarskim ukazała się kolejna książka wydawnictwa zajmującego się pisarstwem emigracyjnym. Jest nią „Dziewczyna z Korczyna” wydana przez Oficynę Wydawniczą Kucharski z Torunia, która publikuje książki pisarzy polonijnych z całego świata. Tym razem tekst nadszedł do Wydawnictwa z dalekiej Australii, z Melbourne, a jego autorką jest znana w australijskiej Polonii postać - Elżbieta Drozd. Mimo, że tytuł książki nie sygnalizuje problemów związanych z życiem emigracyjnym, to jednak zdecydowana większość zawartych w niej treści podejmuje ten temat. Książka jest rodzajem wspomnień, w którym Autorka wychodząc od opisu swojego rodzinnego środowiska i życia w małym miasteczku w woj. kieleckim o nazwie Nowy Korczyn, przechodzi do interesujących wydarzeń związanych z opuszczeniem Polski w latch osiemdziesiątych, aby następnie kolejno ukazywać blaski i cienie emigracyjnego życia. Autorka czyni to zarówno na przykładzie własnym, jak i pokrótce opisując losy innych emigrantów na antypodach.

Elżbieta Drozd dzieli swoje wspomnienia na dwie części. W pierwszej, zatytułowanej „Mój Korczyn” znajdujemy opis życia dziecka, a następnie dorastającej dziewczyny, która wychowując się w wielodzietnej rodzinie, jako jedno z sześciorga rodzeństwa, już od bardzo wczesnych lat pracuje wraz z rodzicami na niewielkim gospodarstwie i która wysłana do szkoły do pobliskiego większego miasteczka, dorasta, praktycznie samodzielnie radząc sobie z wszelkimi przeciwnościami. Z podrozdziałów „Pożegnanie z Polską” i „Droga w nieznane” dowiadujemy się jak Autorka podejmuje decyzję o zmianie swojego życia i na jakie przeszkody napotyka na tej drodze.

Druga część wspomnień Elżbiety Drozd nosi tytuł „Życie w Australii”. Jest to barwny, przeplatany wieloma ciekawymi danymi i z humorem podany opis wspinania się przez Autorkę po kolejnych szczeblach kariery zawodowej i społecznej na obcej ziemi.

W książce "Dziewczyna z Korczyna" odnajdujemy nie tylko szereg ciekawych informacji o tym jak przebiega życie na drugiej półkuli, ale też bardzo wiele osobistych i niełatwych wyznań Austorki na temat emigracyjnych stosunków społecznych, trudności w codziennym życiu na emigracji oraz wielu satysfakcjonujących chwil i wydarzeń.


Czytelnik zainteresowany podróżami znajdzie w książce Elżbiety Drozd również coś dla siebie, bowiem opis różnorodnych australijskich grup etnicznych, znana w świecie wielokulturowość, a nawet zwyczaje prawowitych właścicieli tej ziemi - Aborygenów - mają w książce „Dziewczyna z Korczyna” swoje miejsce. Największą wartością książki jest jednak prześledzenie i ukazanie w jaki oto sposób dzięki wytrwałej pracy, samodzielnie, nawet bez pomocy innych, można radykalnie zmienić swoje życie. Do takich zmian Elżbieta Drozd zachęca w zakończeniu swych wspomnień pisząc:

” W czasach mojego dzieciństwa i młodości marzyłam, aby w domu była spokojna, miła atmosfera, aby niczego mi nie brakowało, abym mogła kupić w sklepie to to chcę. Później ważne było dla mnie to, by być człowiekiem cenionym przez innych i mam nadzieję, że to marzenie się spełniło. Dziś, gdybym miała sformułować jakieś przesłanie, życzyłabym ludziom, aby nie tracili z życia ani jednego dnia, w którym przecież zawsze można zrobić coś ciekawego i pożytecznego, nie tylko dla siebie, ale też dla innych. Najważniejsze jest wciąż się uczyć, lubić to, co się robi, otaczać się dobrymi ludźmi, mieć choć jednego szczerego przyjaciela i nie tracić czasu”...

Z kolei we Wstępie do książki odpowiadając na zadane sobie samej pytanie "Dla kogo i po co jest ta książka" Elżbieta Drozd mówi:"Książkę tę napisałam przede wszystkim z myślą o osobach, które nie wierzą w siebie, tych zbyt nieśmiałych i zagubionych ludziach, często młodych, pochodzących jak ja z małych miasteczek, wiosek czy gmin.... Pisząc o sobie pisałam zarazem dla nich, aby ich zachęcić do odważnego podjęcia zmian, do działania, do aktywności. Moim życiem pokazuję, że jest to możliwe". I dodaje: "Piszę tę książkę także dla emigrantów, bo wiem, jak trudno jest wielu osobom być emigrantem. Potrzeba wiele siły i wytrwałości, aby odnaleźć się w nowym, nieznanym kraju, daleko od Polski"...

Zastanawiając się nad zawartością książki, jej duchem i umieszczonym w niej przesłaniem, dochodzi się do wniosku, że książka Elżbiety Drozd mimo opisu trudności na jakie napotyka każdy emigrant zawiera wiele pozytywnych myśli. I niewątpliwie przewija się w niej wiele głębokich uczuć, wśród których miłość do miejsca urodzenia, do Polski, jest jednym z ważniejszych.

Obecnie jest dyrektorem ważnej instytucji australijskiej, dużo pracuje społecznie, wiele podróżuje. Jest specjalistą w dziedzinie wielokulturowości.

Monika Wiench

„Dziewczyna z Korczyna”
Autorka: Eżbieta Drozd
rok wyd. 2017
Wyd.Kucharski, Toruń
oprawa twarda, str.224
kolorowe fotografie
ISBN 978-83-64232-19-0