Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
31 maja 2017
Drugi Rajd Katyński - Australia 2017
Bogumiła Filip. Foto A. Zamecznik, B. Płatek , G. Gogacz & B. Filip

Oto relacja z drugiego australijskiego motocyklowo - samochodowego Rajdu Katyńskiego, “ KATYŃ 1940 SMOLEŃSK 2010” PAMIĘTAMY. Z inicjatywy Klubu “Gazety Polskiej” im. Zołnierzy Niezłomnych w Sydney oraz Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii, w dniach 24 -26 marca 2017 odbył się drugi australijski motocyklowo - samochodowy Rajd Katyński, “ KATYŃ 1940 SMOLEŃSK 2010” PAMIĘTAMY- AUSTRALIA! Gościem honorowym i uczestnikiem Rajdu była Konsul Generalny RP w Sydney Pani Regina Jurkowska.

Wszyscy uczestnicy Rajdu spotkali się 24 marca o godzinie 8.00 rano na terenie kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong. Samochody i motocykle były udekorowane flagami polskimi i australijskimi. Z tymi flagami wędrowaliśmy przez całą trasę naszego Rajdu. Wzbudzało to wielkie zainteresowanie.

Podobnie jak w ubiegłym roku, spotkaliśmy się w Marayong przed Obeliskiem Smoleńskim, gdzie powital nas Komandor Rajdu dr Ryszard Adams-Dzierzba, a ks. Henryk Zasiura odmówił krótką modlitwę i pobłogosławił wszystkich uczestników na całą drogę. Następnie przeszliśmy na tyły kościoła, gdzie rosnie sześć Dębów Katyńskich poświęconych zamordowanym oficerom w Katyniu w 1940 roku.

Obawialiśmy się, że pierwszy dzień będzie deszczowy, ale już od rana zaświeciło dla nas słoneczko. O godzinie 9.00 rano wyruszyliśmy z Marayong w trasę dwudziestoma samochodami i siedmioma motocyklami. Było nas wiecej jak w ubieglym roku. Kawalkadę Rajdu wraz z innymi motocyklami prowadził na motorze Harley-Davidson, dr Ryszard Adams-Dzierzba, który jest Prezesem Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii oraz Komandorem naszego Rajdu.








Trasa Rajdu prowadziła od Marayong w Sydney przez Berrima - Penrose Park, Canberrę, Cooma, Jindabyne, powrót do Canberry w niedzielę, a po spotkaniu z tamtejszą Polonią powrót do Sydney.

Pierwszym miejscem postoju była miejscowość Berrima - Penrose Park, na terenie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Miłosierdzia należącego do Ojców Paulinów w oddalonym od Sydney około 150 kilometrów, gdzie już czekał na nas o. Damian Mosakowski OSPPE, który serdecznie powitał uczestników Rajdu. W Berrima - Penrose Park dołaczylo do nas ośmiu uczestników Rajdu z Canberry. Następnie o.Damian Mosakowski OSPPE zaprosił wszystkich na wspólną modlitwę przed obrazem Jasnogórskiej Matki Miłosierdzia w kaplicy Sanktuarium. W słynnej świetlicy-namiocie mielismy okazję odpocząć przy kawie i herbacie oraz wspólnie spotkać się z uczestnikami z Sydney i Canberry.








Również tutaj odwiedziliśmy posadzone przez nas Dęby Katyńskie, gdzie zgromadziliśmy się, aby zadumać się ponownie nad losem naszych pomordowanych bohaterów. O.Damian Mosakowski OSPPE pobłogoslawił nas wszystkich na dalszą droge naszego Rajdu.

Po krótkim postoju powędrowaliśmy do Canberry, gdzie udaliśmy się z wizytą do Australian War Memorial – miejsca upamiętniającego Australijczyków poległych na różnych frontach świata poczynając od pierwszej wojny światowej, gdzie dołączyli do nas uczestnicy Rajdu z Melbourne. Tam zrobiliśmy sobie pamiątkowe wspólne zdjecie. Następnie spod War Memorial pojechaliśmy zakwaterować się w Osrodku Chrystusowców w Narrabundah oraz w pobliskim hotelu Ibis.

W godzinach wieczornych pomknęliśmy na bratnie spotkanie do Ambasady Polskiej w Canberze. Był to bardzo miły wieczór z polsko - węgierskimi przyjaciółmi zorganizowany przez Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej, Pawła Milewskiego, którego reprezentował na tym spotkaniu Radca Ambasady RP w Canberze, Piotr Buszta. W spotkaniu uczestniczyli Ambasador Węgier, Attila Gruber, Konsul Generalny RP w Sydney, Regina Jurkowska oraz Prezes Federacji Organizacji Polskich w Nowej Południowej Walii dr.Ryszard Adams Dzierzba- Komandor Rajdu. Wśród gości uczestniczyla również grupa uczestników corocznego Rajdu "Katyń 1940, Smoleńsk 2010", która była na trasie z Sydney do Canberry i Jindabyne.

W imieniu uczestników Rajdu 2017 upominki w formie metalowych plakietek Rajdu dla Ambasady Polskiej i Węgierskiej wręczyli: Maciej Jarysz i Stanislaw Żak.








W części artystycznej wieczoru mielismy występy fortepianowo-skrzypcowe młodych artystów polskich, Mikołaja Drozdowskiego i Aleksandra Bącala ze Szkoły św. Andrzeja w Sydney oraz tańce węgierskiego zespołu folklorystycznego. Po programie artystycznym zaproszono wszystkich na poczęstunek i wspólną rozmowę. Zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcia. Po gościnnym przyjęciu udaliśmy się na nocleg do hotelu Ibis i Osrodka Chrystusowców w Narrabundah.

Następny dzień, sobota, zaczął się wspaniałym śniadaniem po którym wyruszyliśmy do miejscowości Cooma, gdzie znajduje się obelisk z tablicą poświęconą naszemu narodowemu bohaterowi, Tadeuszowi Kościuszce. Przy pogodzie z deszczem zrobiliśmy sobie mały odpoczynek pod zachmurzonym niebem. Następnie bajecznie kolorową, bo jesienną trasą udaliśmy się do Jindabyne, gdzie w lokalnym Bowling Club już czekało na nas z ciepłe jedzonko.








Po posiłku udaliśmy się nad jezioro Jindabyne, gdzie stoi monumentalny monument wielkiego podróżnika i odkrywcy, Sir Edmunda Pawła Strzeleckiego. Niezapomniane chwile, wyciskajace łzy z oczu przeżyliśmy w czasie Apelu Pamieci Poleglych w Katyniu i Smolensku przy Pomniku Strzeleckiego w Jindabyne, który odczytał Maciej Jarysz. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjecia z flagami i sztandarami.

Po wspólnej decyzji udaliśmy się na najwyższy szczyt Australijski, na Górę Kościuszki, wznąszący się na wysokości 2228m n.p.m. - jedni trasą Przez Thredbo, inni przez Charlotte Pass.








Warto wspomnieć, ze Park Narodowy Kościuszki jest najwiekszym Parkiem Narodowym w Nowej Południowej Walii. W tym najpiękniejszym Parku Narodowym znajdują się liczne historyczne chaty i inne ciekawe historyczne miejsca. Jednak tylko cztery osoby i dwojka dzieci dotarlo na sam szczyt Góry Kościuszki. Inni musieli wracać, ponieważ nagle zaczął padac deszcz i zrobiło się bardzo ciemno.

Wieczorem odbyło się wspólne, bardzo mile spotkanie naszych uczestników Rajdu nad jeziorem w Jindabyne. W niedziele, w ostatni dzień Rajdu pomknęliśmy z Jinabyne do Canberry na Mszę św. w Ośrodku Księży Chrystusowców w Narrabundah i spotkanie z Polonią. Było bardzo miło. Komandor Rajdu dr Ryszard Adams Dzierzba w imieniu nas wszystkich podziękował wszystkim za wspólne spotkanie i przyjecie po Mszy św. Również wyjaśnił potrzebę organizowania takich Rajdów. Polonia w Canberze zadeklarowała uczestniczyć w Rajdzie w przyszłym roku. Zapraszamy serdecznie. “Im nas wiecej, tym lepiej”…, jak ciagle powtarza te słowa nasz Komandor Rajdu dr Ryszard Adams Dzierzba.

A ja imieniu wszystkich uczestników Rajdu dziękuję pani Konsul Generalnej Reginie Jurkowskiej, Komanorowi Rajdu dr Ryszardowi Adams-Dzierzba, organizatorom, mediom polonijnym oraz wszystkim, ktorzy przyczynili się do zorganizowania wspaniałego i bardzo przyjaznego Rajdu w 2017.








Do zobaczenia na następnym Rajdzie Katyńskim, “ KATYŃ 1940 SMOLEŃSK 2010” PAMIĘTAMY- AUSTRALIA w roku 2018.

Bogumiła Filip