Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
18 maja 2017
Odrabiamy zaległości (4B) Korespondencja z Poznania
Odpust św. Wojciecha w Gnieźnie - Wojciech Owsianowski

W dniu 23 kwietnia b.r. w godzinach rannych, relikwie św. Wojciecha oraz innych świętych po całonocnym czuwaniu modlitewnym w kościele p.w. św. Michała Archanioła, położonego na Wzgórzu Zbarskim, zostały w uroczystej procesji przeniesione do Katedry Gnieźnieńskiej, położonej na Wzgórzu Lecha, gdzie o godzinie 10-tej rozpoczęła się uroczysta msza święta odpustowa, której przewodniczył abp Wojciech Polak - Prymas Polski. W mszy świętej inaugurującej obchody 600-lecia Prymasostwa w Polsce uczestniczyli zaproszeni goście, m.in.: kard. Dominik Duka - Prymas Czech, kard. Philippe Barbarin – Prymas Francji, abp Braulio Rodriguez Plaza – Prymas Hiszpanii, bp Alan Hops – Delegat Prymasa Anglii i Walii, abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce, kard. senior Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Część poprzednia relacji - tutaj

Ogółem w mszy świętej uczestniczyło 50 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i Europy. Obecnie byli przedstawiciele władz, wyższych uczelni, bractw i zakonów rycerskich, służb mundurowych, kościelnych i społecznych oraz tysiące pielgrzymów z Polski i zagranicy.










Prymas Polski powitał przybyłych gości i uczestników mówiąc m.in.„ Gorąco pragniemy, aby czas pielgrzymki był dla nas wszystkich, dla kościoła w Polsce i dla naszej umiłowanej Ojczyzny, okazją do dziękczynienia za sześć wieków prymasostwa oraz wezwaniem do spojrzenia w przyszłość z nadzieją, której źródłem jest Zmartwychwstały Pan, gdyż nadzieja zwycięża wszystko, jak uczy papież Franciszek…”.

Następnie Prymas Polski poświęcił tablicę z brązu upamiętniającą pierwszego Prymasa Polski abp. Mikołaja Trąbę. Tablicę wg projektu Wawrzyńca Sampa z Gdańska wykonała pracownia brązownicza STOP-MET II z Dobrej Nadzieji k/Pleszewa. Podczas mszy świętej bp Krzysztof Wętkowski odczytał telegram papieża Franciszka w którym m.in. czytamy:








„…Sześć wieków temu, podczas Soboru w Konstancji, Arcybiskup Gnieźnieński Mikołaj Trąba uzyskał dla siebie i swoich następców tytuł Prymasa Polski. Nie bez powodu honor i zadanie pierwszeństwa w miłości i wspólnocie Kościoła w Polsce przypadł gnieźnieńskiej stolicy. Jest ona bowiem związana z samymi początkami chrześcijaństwa na ziemiach piastowskich, z misyjną działalnością i męczeńską śmiercią św. Wojciecha…” i dalej „…Dziś, Gniezno i cały kościół w Polsce świętuje 600-lecie prymasostwa, trzeba patrzeć również w przyszłość i prosić Boga, aby świadectwo św. Wojciecha było żywym źródłem natchnień w dziele ewangelizacji kolejnych pokoleń wyznawców Chrystusa. Niech rozpoczynający się Rok Prymasowski i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia będą okazją do nowych wyzwań i do szukania nowych sposobów docierania z ewangelicznym przesłaniem do współczesnego świata…”.

Prymas Polski Wojciech Polak wręczył księgi Pisma Świętego przedstawicielom grup młodzieżowych. Prymas Czech kard. Dominik Duka w swej homilii powiedział m.in. „…Takie kraje jak Słowacja, Czechy, Węgry i Polska łączyła i łączy do dzisiaj osoba i misja św. Wojciecha, którego można nazwać symbolicznie Prymasem Grupy Wyszehradzkiej i rzeczywistym Patronem Europy Środkowej…”, patriotyczną homilię obecni nagrodzili oklaskami.

Nuncjusz Apostolski poświęcił i nałożył 22 krzyże misyjne duchownym, którzy będą głosić Ewangelię w różnych krajach na świecie. Prymas Polski odczytał także wspólne przesłanie prymasów obecnych w Gnieźnie w którym czytamy m.in.: „…Europa ofiarowała światu niepowtarzalny humanizm, bazujący na zdobyczach myśli greckiej, rzymskiego prawa i Bożego Objawienia, co jest wielkim osiągnięciem, umożliwiającym Europie rozwój i wyjątkowy wkład w światowe dziedzictwo, nie będzie jednak jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha…”.




Prymas Francji w swym wystąpieniu powiedział, m.in. „… reprezentujemy różne kościoły w Europie, których założyciele ciężko zapłacili za narodziny tych wspólnot, których jesteśmy spadkobiercami i sługami lecz wezwani, aby naśladować przykłady męstwa, odwagi i wiary…”. Odczytano także specjalny list Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, w którym napisał m.in.:”… skłaniam głowę przed wspaniałą przyszłością naszego narodu, przed jego wielkim, duchowym dziedzictwem, którego szczególnego strażnikami oraz przedstawicielami byli, są i będą Prymasi Polscy…”.

Po zakończeniu Mszy świętej młodzież przeprowadziła kwestę na rzecz potrzebujących w Syrii.




W godzinach popołudniowych odbyły się II Nieszpory o św. Wojciechu, którym przewodniczył i homilię wygłosił abp Tomasz Peta z Kazachstanu. W swoim wystąpieniu przypomniał on postać i zasługi błogosławionego Władysława Bukowińskiego, nazywanego popularnie Apostołem Kazachstanu, o którym powiedział m.in.: „…Był on wielkim patriotą, ale przede wszystkim katolikiem i służył nie tylko Polakom, ale także Litwinom i Rosjanom, wszystkim bez względu na narodowość, wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, bez patriotyzmu nie będziemy szanować innych narodowości, nie będziemy szanować innych ludzi, oni są inni, ale przecież nie gorsi…”.

Po zakończeniu Nieszporów Prymas Polski udzielił tradycyjnego błogosławieństwa wszystkim dzieciom. Więcej na stronie www.archidiecezja.pl.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Jerzy Andrzejewski