Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
19 kwietnia 2017
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchody w Perth
Anna Lilpop i Henryk Sawicki (tekst i zdjęcia)

Dnia 1 marca 2017 odbyła się Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w polskim kościele w Maylands. 26 marca nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy o Rotmistrzu Pileckim w Sali Polskiego Ośrodka Rzymsko-Katolickiego w Maylands. W uroczystości wzięli udział dwaj kombatanci Panowie: Stanisław Mackiewicz pseudonim ‘Żak’ oraz Hieronim Stefański pseudonim ‘Pruszkowski’. Pan Stefański pokazał zgromadzonym swoje pamiątki z czasów okupacji (oryginalną opaskę z napisem NSZ, krzyż AK z legitymacją, odznakę Weterana Walki o Niepodległość) oraz z okresu „Solidarności” (legitymację Solidarności, furażerkę i legitymację porządkowego w czasie wizyty papieskiej).

Pan Mackiewicz podzielił się ze słuchaczami swoimi wspomnieniami: z walki w Powstaniu Warszawskim, uratowania życia dwóm Żydom, z przystąpienia do II Korpusu Generała Andersa oraz ze swojego spotkania z Rotmistrzem Pileckim, podczas obiadu u Generała Andersa. Podkreślił ważność i potrzebę powstania, oraz wyraził smutek i oburzenie w stosunku do osób, które aktualnie krytykują ówczesnych dowódców oraz niwelują wartość walki tysięcy powstańców.


Nasi Kombatanci otrzymali dyplomy z podziękowaniem za pełną poświęcenia walkę, za ofiarność i umiłowanie ojczyzny oraz za wkład w odzyskanie niepodległości Polski, podpisane przez reprezentantów wszystkich organizacji polonijnych w Perth. Następnie wyświetlony został film „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”.

Trzej pozostali Kombatanci – Zbigniew Muszyński pseudonim ‘Mały’, Wojciech Gorski pseud. ‘Nałęcz’ oraz Zbigniew Glass pseud. ‘Szklanka’ nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, dyplomy zostały dostarczone do ich domów. Wystawę można oglądać w każdą niedziele po mszach do dnia 7 maja br.

Impreza została zorganizowana przez Związek Polskich Więźniów Politycznych z Perth oraz Polski Ośrodek Rzymsko-Katolicki.

Tekst i fotografie: Anna Lilpop i Henryk Sawicki