Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
17 kwietnia 2017
Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu
Największe widowisko pasyjne w Europie

Wielki Post to czas przed Świętami Wielkanocnymi. W Polsce w tym okresie odbywa się wiele przedstawień pasyjnych, nazywanych Misteriami Męki Pańskiej, które swą treścią nawiązują do ostatnich chwil życia Chrystusa, jego drogi krzyżowej na Golgotę, śmierci oraz zmartwychwstania. Od wielu lat ogromną popularnością cieszy się Misterium Męki Pańskiej organizowane w Poznaniu, które w bieżącym roku odbyło się po raz 19.

Jego organizatorami byli: Artur Piotrowski, Fundacja Pro Posnania przy współpracy Towarzystwa Salezjańskiego w Poznaniu. Hasłem przewodnim widowiska był Jubileusz 100. lat objawień Najświętszej Maryi Panny w Fatimie 1917-2017. Przed plenerowym spektaklem o głębokich i wzruszających treściach religijnych odbyła się w kościele p.w. św. Jana Bosko na Winogradach msza święta w której uczestniczyli, w strojach teatralnych wszyscy aktorzy uczestniczący w Misterium, po zakończeniu której udali się na pobliską Cytadelę.

Cytadela poznańska to pozostałości dawnej twierdzy pruskiej Festung Posen z XIX w., obecnie największy park miasta Poznania, liczący 100 ha powierzchni. Tam na polanie, przed Dzwonem Pokoju, który symbolicznie oznacza „NIGDY WIĘCEJ WOJNY’ oczekiwało 50 tysięcy osób z kraju i zagranicy, pragnących uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu.

O godzinie 20-tej uczestników powitał ksiądz abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański, który m.in. powiedział: „… Miejsce w którym się spotykamy na Cytadeli to miejsce wielkiego cierpienia jeńców wojennych w przeszłości oraz żołnierzy wielu narodowości, którzy tutaj walczyli w czasie II wojny światowej, to miejsce budzi trwogę, gdyż wielu ludzi tutaj cierpiało, a wielu także przechodziło z życia do śmierci…”. Podziękował także wszystkim organizatorom i wykonawcom za trudy związane z wystawieniem Misterium, a wszystkim uczestnikom udzielił Błogosławieństwa Bożego.








Misterium trwające 1,5 godziny zachwycało grą aktorską (wszyscy amatorzy), widowiskiem światła i dźwięku oraz fantastycznym nagłośnieniem, a to wszystko było dużym przeżyciem dla uczestników. W przygotowaniu tegorocznego Misterium uczestniczyło około tysiąca osób w skład których wchodzili: Artur Piotrowski – pomysłodawca, reżyser i producent, aktorzy, zespoły muzyczne, chóry, tancerze, harcerze, pracownicy techniczni, więźniowie oraz bezdomni z Poznania.

Główne postacie aktorskie to m.in.: Jezus - Cezary Łapa, Maryja - Paulina Królak, Annasz – Wojciech Czarnecki, Kajfasz – Tomasz Nowak, Piłat i Jan Paweł II – Piotr Witoń, Maria Magdalena – Magdalena Woźna, Judasz – Tomasz Kilarski. Wsparcia finansowego udzieliły: Miasto Poznań, Archidiecezja Poznańska oraz Województwo Wielkopolskie natomiast mecenatu organizacyjnego udzieliły liczne przedsiębiorstwa poznańskie i wielkopolskie.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Sebastian Czopik
współpraca Ewa Zambrzycka - rzecznik prasowy