Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
24 lutego 2017
Puls Polonii w Gnieźnie - Dar dla Prymasa Polski
Wojciech Owsianowski. Fot. Marian Górny

Miniony nie tak dawno 2016 rok obfitował w kilka wydarzeń o ogromnym znaczeniu dla chrześcijańskiej Polski i Europy. Najważniejsze z nich to: 1050. Rocznica Chrztu Polski, XX Spotkanie Młodych Lednica 2000 oraz Światowe Dni Młodzieży, połączone z przyjazdem do Polski Papieża Franciszka, dwa pierwsze miały miejsce w Wielkopolsce. Wszystkie wydarzenia ważne dla naszego kraju ze względów społecznych, religijnych, politycznych i państwowych ukazały innym społeczeństwom, jakim naprawdę krajem jest Polska i kim naprawdę są Polacy, ukazały także jakie są nasze tradycje osadzone głęboko w chrześcijaństwie i jakie wartości są dla nas najważniejsze. Kulminacja tych wydarzeń przypadła na dzień 15 kwietnia 2016 r., kiedy to na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Sali Ziemi odbyło się po raz pierwszy w historii Polski wspólne posiedzenie: Sejmu, Senatu Rzeczypospolitej, Rządu oraz Episkopatu Polski. Chciałoby się powiedzieć, że: „to były piękne dni”.

Nieomal wszystkie wydarzenia związane z 1050. Rocznicą Chrztu Polski, które odbyły się w Poznaniu, Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim w dniach od 4 marca do 15 czerwca 2016 r. zostały opisane w Pulsie Polonii, największym portalu internetowym w Australii, którego redaktorem naczelnym jest p. dr Ernestyna Skurjat-Kozek, zarazem prezes Kościuszko Heritage. W ten sposób Polonia australijska, licząca około 200 tys. osób oraz inne społeczności polonijne z krajów anglojęzycznych, mogły nieomal na bieżąco uczestniczyć w wydarzeniach rocznicowych.

Opisy zamieszczane w Pulsie Polonii przetworzone na wersję papierową w kolorze, utworzyły prawdziwą unikalną kronikę, zawierającą 24 opisy wydarzeń związanych z Jubileuszem, które miały miejsce w Wielkopolsce, jedno wydarzenie wiąże się z Kołobrzegiem, z którym to miastem autorzy są emocjonalnie związani od wielu lat. Całość liczy 115 stron i jest ilustrowana wieloma unikalnymi zdjęciami.

W dniu 21 lutego b.r. w Gnieźnie ks. Arcybiskup Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski przyjął w Pałacu Arcybiskupim na specjalnej audiencji współpracowników Pulsu Polonii Różę i Wojciecha Owsianowskich z Poznania oraz Mariana Górnego z Gniezna, którzy wręczyli księdzu Prymasowi Kronikę wydarzeń, związanych z 1050. ROCZNICĄ CHRZTU POLSKI, opublikowanych na łamach Pulsu Polonii. Ksiądz Prymas przyjął dar ze wzruszeniem, przewertował jej karty, po czym stwierdził, że „ Kronika stanowi ważne świadectwo naszych czasów” . Wszystkim Osobom, które przyczyniły się do stworzenia tej unikalnej publikacji jaką jest Kronika, ks. Prymas Wojciech Polak przekazał wyrazy podziękowania i uznania.




Podzielił się także z uczestnikami spotkania swoimi wspomnieniami z pobytu w Australii, kiedy jako biskup w latach 2009-2011, będąc delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, pod koniec 2010 r. odwiedził Australię, a jego pobyt przygotował wówczas o. Wiesław Słowik jezuita, Rektor Polskiej Misji Katolickiej. Ks. bp Wojciech Polak spotykając się z wieloma przedstawicielami Polonii australijskiej, wyrażał pogląd, że jednym z najważniejszych problemów Polonii australijskiej jest troska o zachowanie polskiej tożsamości w wielokulturowym i wielonarodowym społeczeństwie australijskim. Przebywał m.in. w Melbourne, gdzie spotkał się z ks. abp Denisem Hartem, w Adelajdzie, gdzie spotkał się z ks. abp Philipsem Wilsonem, odbył rozmowy w Canberze z ks. bp Joe Grechem odpowiedzialnym za duszpasterstwo emigrantów, a także odwiedził klasztor jezuitów w Richmond.

W niezwykle ciekawej rozmowie zwrócono także uwagę na osiągnięcia i dokonania Pawła Edmunda Strzeleckiego, jego pomnik odsłonięty w Jindabyne w 1988 r. oraz tablicę pamiątkową odsłoniętą w Dublinie w 2015 r. O wydarzeniach tych wiele informacji zamieszczał także wcześniej Puls Polonii. Ks. Prymas Wojciech Polak otrzymał w darze film p.t. AKCJA HUMANITARNA P.E. STRZELECKIEGO NA RZECZ GŁODUJĄCYCH W IRLANDII”, produkcji KOŚCIUSZKO HERITAGE oraz publikację p.t. „Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, Dublin 29.03.2015 r., wydaną przez Szkołę Podstawową Nr 53 im. P.E. Strzeleckiego w Poznaniu – Głuszyna. Kolejnym darem była unikalna już dzisiaj publikacja, p.t. „KANON KRAJOZNAWCZY WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO”, wydany staraniem Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych PTTK w Poznaniu, a także kwartalnik Kołobrzeskie Wiadomości Nr 52 z opisami uroczystości 1050. Rocznicy Chrztu Polski w Kołobrzegu i Wielkopolsce.


Księdza Prymasa Wojciecha Polaka poinformowano także, że Rok 2017 m.in. staraniem Polonii australijskiej został ogłoszony przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Rokiem Tadeusza Kościuszki. Podczas spotkania ksiądz Prymas przekazał informację o uroczystościach ważnych dla historii Polski, którymi będzie JUBILEUSZ 600 LECIA PRYMASOSTWA W POLSCE w dniach 22-23 kwietnia b.r. w Gnieźnie.

Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia Marian Górny

CDN.




Katedra w Gnieźnie