Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
16 stycznia 2017
Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Polonii Świata
Jan Cytowski

Jak już zapewne Państwo słyszeliście 13 listopada w Warszawie, w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” odbyło się kolejne, coroczne zebranie Prezydium RPŚ. Poza standardowym porządkiem obejmującym przyjęcie protokołu z poprzedniego zebrania poruszane były następujące sprawy: a) Przyjęcie w poczet członków RPS Federacji Polskich Organizacji w Nowej Zelandii. Organizacja skupia wszystkie organizacje polonijne w Nowej Zelandii, posiada Statut od 2014 roku, została więc pełnoprawnym członkiem RPS.
b) Zjazd Rady Polonii Świata w 2017
Przyjęto wniosek o zwołaniu Zjazdu w 2017 w Pułtusku 4/30 i 5/1, który będzie zwołany w oparciu o obecnie obowiązujący Statut. Prezydium Rady pełni rolę Komitetu Organizacyjnego Zjazdu.(Statut na www.radapoloniiswiata.pl)

c) Statut RPS.
Na ostatnim Zjeździe RPS powołano Komisję Statutowa, której przewodniczącą jest p. Teresa Sygnarek. Podczas ostatniego zebrania Prezydium w Rzymie w 2015r nie omawiano spraw Statutu ze względu na nieobecność przedstawiciela Komisji Statutowej. Ostatnio p. T.Szramek otrzymała od p.Lewickiego projekt proponowanych przez Komisję zmian i został on Państwu przesłany przez p. Sekretarz. Prosimy o zgłaszanie uwag do Komisji Statutowej, a Komisję o ostateczny projekt do dyskusji i zatwierdzenia na Zjeździe.

d) Powołanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszalku Senatu.
Podczas spotkania zgłaszano szereg uwag odnośnie trybu nominowania członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej. Niektóre kraje wysłały swoje uwagi w tej sprawie do Marszałka Senatu RP.

Chciałbym podziękować p. Michałowi Mackiewiczowi wiceprzewodniczącemu RPS za ciepłe słowa odnośnie mojej działalności w Radzie wyrażone podczas zebrania Prezydium.
e) sprawozdanie przewodniczącego za okres 10/2015-11/2016
Dla przedstawienia Państwu mojej działalności w Radzie załączam swoje sprawozdanie zaprezentowane na zebraniu Prezydium.

Sprawozdanie Przewodniczącego na zebranie Prezydium 13/11/2016

Ostatnie zebranie Prezydium odbyło się w Rzymie 22-25/10, w Rzymie miała też miejsce konferencja w 25- lecie spotkania w Rzymie 1990r, odsłonięcie tablicy pamiątkowej w kościele Św.Stanisława w Rzymie oraz wycieczka na Monte Cassino
- o wielu sprawach jest już wiadomo- mamy stronę internetową, bez środków, pozostają sprawy aktualizacji i redakcji, webmaster, czekamy na uwagi i linki.
- uczestniczyłem w uroczystościach rocznicowych 11 listopada 2015, złożenie wieńca na grobie Nieznanego Żołnierza, udział w sesji inauguracyjnej Sejmu (z A. Zającem), spotkania z M. Różyckim, P. Czerniawską, M. Dworczykiem, A. Kwiatkowskim, (propozycja spotkania z Prezydium Rady), J. Dziedziczakiem,
-po konsultacjach w ramach Prezydium Rady wysłano list adresowany do Premier Beaty Szydło, (grudzień 2015)
-przygotowałem i wysłałem do Marszalka Senatu odpowiedź na prośbę o nasze uwagi do planu współpracy Polonii z Polską, (kwiecień 2016)

-uczestniczyłem w uroczystym otwarciu XII Zimowych Igrzysk Polonijnych. Była to również okazja do spotkania z wiceprzewodniczącymi Rady i członkami Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz uczestnictwa w spotkaniu z kierownictwem TV Polonia, wizyty we Lwowie, złożenia kwiatów na cmentarzu Łyczakowskim, więcej na stronie www.radapoloniiswiata.pl

Podczas pobytu w Warszawie miałem okazję spotkań: -spotkanie z Maciejem Świrskim, Reduta Obrony Dobrego Imienia –współpraca w sprawach wizerunku Polski i Polaków,
- wizyta w szkole Liceum Polonijne w Warszawie,
- w Warszawie uczestniczyłem 1 marca w uroczystościach Dnia Żołnierzy Wyklętych w Senacie RP,
-na zaproszenie Senatu RP wziąłem udział w uroczystościach 1050- lecia Chrztu Polski, ( Poznań) i uroczystej sesji Parlamentu, (15 kwietnia 2015)
-udział w uroczystościach 3 maja i Dnia Polonii

-spotkanie Prezydium Rady z szefem Gabinetu Prezydenta min. Adamem Kwiatkowskim,
2 maja miało miejsce spotkanie Prezydium Rady z Szefem Gabinetu Prezydenta RP min. Kwiatkowskim, gdzie omawiano rolę Rady w kontaktach z władzami RP,
- udział w powitaniu i spotkaniach Prezydenta RP podczas wizyty w Kanadzie (maj 2016), gdzie podziękowałem za spotkania Prezydenta z Polonią podczas wszystkich zagranicznych wizyt, oraz podkreśliłem zainteresowanie Polonii sprawami Polski,
- konsultacje i wysłanie listu do Sekretarza gen. NATO w sprawie wzmocnienia obecności wojskowej na wschodniej flance,

-w ramach propagowania Rady Polonii Świata udzieliłem wywiadów dla TV Polonia, TV Trwam i Polvision w Chicago dot. działalności i roli RPŚ. 6/10-6/14 ( na naszej stronie lub Youtube,)

-jak pamiętamy apelowałem do wszystkich organizacji polonijnych o poparcie: Wszystkie organizacje proszone są do włączenia się do pomocy w udziale polonijnej młodzieży w Światowych Dniach Młodzieży, które obędą się w 2016 r. w Krakowie

- uczestniczyłem w Forum Polonii Amerykańskiej w Rzeszowie na zaproszenie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”,
-będąc na Forum na zaproszenie Kancelarii Prezydenta uczestniczyłem w powitaniu w Krakowie papieża Franciszka,
-przed Forum zaproszono mnie również na Forum Polonijne w Tarnowie,
- wspólnie z A. Zającem spotkaliśmy się z Marszalkiem Senatu RP p. Karczewskim – przedstawiliśmy sprawę Zjazdu Polonii i Rady,


- na zaproszenie Marszalka Senatu brałem udział w uroczystościach powołania Polonijnej Rady Konsultacyjnej. Nominacja odbyła się Senacie. Zaproszono nas również na Forum Ekonomiczne w Krynicy, gdzie zorganizowano Forum Polonijne. Mieliśmy referaty i wystąpienia.

-sprawy Konferencji „Polska _Polonia”- po wyborach parlamentarnych i przesunięciu środków na pomoc Polonii do Senatu rozmawiałem z Biurem Prezydenta, z marszałkiem Senatu, z prof. Żarynem i otrzymałem sugestie przesunięcia Konferencji w czasie, z uwagi na planowane zmiany w polityce polonijnej,

-w imieniu Rady włączyłem się w zorganizowanie w Toronto koncertu z okazji 1050 chrztu Polski (6 maja) oraz do zorganizowania dla organizacji polonijnych zamkniętego pokazu filmu „Smoleńsk”, Antoniego Krauze, (7 października).

-12/11 brałem udział w uroczystościach zakończenia XI Festiwalu „Losy Polaków 2016” i Przeglądu Filmów Polskich i Polonijnych, gdzie, jako członek Komitetu Honorowego Festiwalu miałem zaszczyt wręczania nagród. W swoim wystąpieniu na Festiwalu podkreśliłem rolę zjednoczonej Polonii reprezentowanej przez RPS.
-brałem udział (10/11 września) na zaproszenie Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii w uroczystościach 25-lecia forum Polonii i 25-lecia Dni Kultury Polskiej w Austrii połączonych z upamiętnieniem 333 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej.

W ramach działalności Komisji Propagowania i Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków wysłaliśmy do Państwa apel o organizowanie obchodów istotnych dla zachowania polskości i patriotyzmu uroczystości rocznicowych, załączając materiały informacyjne. W mojej opinii, jest to jedno z podstawowych zadań zorganizowanej Polonii na świecie i Rady Polonii Świata.

Reasumując muszę zaznaczyć, że pod moim adresem padają pewne uwagi krytyczne dotyczące działalności Rady, jak również komunikacji wewnętrznej. Być może są one podyktowane innym rozumieniem roli RPS. Poza sprawami komunikacji, tak naprawdę nie otrzymałem żadnych konkretnych uwag dotyczących RPS. Moje prośby o propozycje do corocznych planów na następny rok pozostają bez odpowiedzi. Sądzę, że to całe Prezydium jest odpowiedzialne za RPŚ.

Tak jak już wcześniej nadmieniłem, w moim pojęciu Rada jest porozumieniem organizacji polonijnych i to, co usiłuję realizować wynika z takiej interpretacji naszego Statutu. Organizacje zachowują pełną niezależność, o czym świadczą Państwa spotkania z władzami RP, np. Marszalkiem Senatu, Przew. Komisji Senackiej czy Sejmowej. Koordynujmy tylko sprawy szersze, ogólną politykę, Polonii.

Dyskusyjna jest również interpretacja t.zw. „apolityczności” RPS. Moim zdaniem, Rada powinna zabierać głos w sprawach istotnych dla przyszłości Polski i Polaków, zachowując „ponadpartyjność”, kierując się Polską Racją Stanu. Powinniśmy tak reprezentować Polonię i Polaków poza granicami Kraju, aby dbać o interes Polski i Polaków, o właściwy wizerunek i pozycje Polski na forum międzynarodowym.
Jeśli oczekują Państwo, aby Rada była „super organizacją”, której głównym celem jest organizowanie „imprez” potrzebna jest zmiana Statutu i struktury organizacyjnej,

Mój apel, do wybranej na Zjeździe Komisji Statutowej ponawiany kilkakrotnie, jak dotąd pozostaje bez reakcji. Proszę zatem o wzięcie tego pod uwagę przy organizacji Zjazdu w 2017r.

Jeśli chodzi o komunikację międzyorganizacyjną, wziąwszy pod uwagę nasze ograniczania organizacyjno-finansowe jesteście Państwo w miarę możliwości informowani o tym, co robimy. Mój email i telefon jest znany wszystkim i mimo wszystko nie doświadczałem w przeszłości wielu kontaktów. Chciałbym dodać, że wysyłając komunikaty do przedstawicieli organizacji w Radzie Polonii Świata liczymy na dalsze rozpowszechnienie wśród organizacji w poszczególnych krajach. Komunikacja jest poza tym akcją obustronną i ja też liczę na Państwa opinie.

Zarówno ja jak i p. Sekretarz zajmowaliśmy się sprawami wynikającymi z zadań głównie koordynacyjnych. Dobrym przykładem takich działań może być wspólne stanowisko dotyczące Rządowego Programu Współpracy MSZ z Polonią czy też uwagi do propozycji Marszałka Senatu dotyczące współpracy z Polonią czy list w sprawach NATO. Choć i tutaj należy dodać, że nie wszyscy odpowiadali na nasz apel dotyczący przygotowania wspólnego skoordynowanego stanowiska członków Rady. Dlatego celowym wydaje się podkreślenie wzajemnej współpracy i komunikacji, o ile chcemy „mówić wspólnym głosem” Polonii i Polaków z Zagranicy. Zgłaszane moje prośby wysyłane pod koniec 2014 i 2015 do wszystkich członków Rady odnośnie planów i propozycji na następny rok pozostawały bez odzewu.

Z uwagi na charakter Rady, współudział członków w funkcjonowaniu Rady jest niezbędny do wypełniania właściwie naszej roli, bo Rada jest koordynatorem i wspólnym głosem.

Kończąc dodam, że pomimo trudności i różnych opinii, Rada jest pozytywnie postrzegana przez władze RP. Świadczą o tym zaproszenia na uroczystości 1050 lecia Chrztu i wspólny obiad z Marszalkiem Senatu, spotkanie z szefem Gabinetu Prezydenta oraz udział członków Rady w Dniu Polonii i innych uroczystościach polonijnych.

J.Cytowski – listopad 2016