Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
6 października 2016
Kościuszkowska Gala Premiere
Marek Baterowicz. Foto Tom Koprowski

Od lewej: Ewa Figiel, Josef Miller & Regina Jurkowska
W NSW Parliament House – 6 października 2016 r. – odbyła się premiera angielskiej wersji znanego już Polonii filmu o Kościuszce. Tym razem więc tytuł brzmi: „Kosciuszko: Poland Will Yet Dance” , a film powstał dzięki fundacji „Kosciuszko Heritage” i dzięki trzem aniołom opiekuńczym pamięci generała. Aniołami tymi są Ernestyna Skurjat naczelna redaktorka Pulsu Polonii, Ewa Figiel z radia SBS w Melbourne i kompozytor Józef Miller ( anioły bywają też rodzaju męskiego! ), który stworzył oprawę muzyczną filmu. Cała trójka była na sali, także prof. Andrzej Kozek, spiritus movens wielu polonijnych inicjatyw, nie tylko w zakresie spraw Kościuszki czy Strzeleckiego. Premiera odbyła się cztery dni przed kolejną, 222-gą rocznicą przegranej bitwy pod Maciejowicami, podczas której przez siedem godzin ważyły się losy Polski.

Niestety bagniska nie powstrzymały Rosjan i generał Fersen oskrzydlił polskie siły, a rozlewiska Okrzejki utrudniały odwrót. Rozkaz natarcia na prawe skrzydło Moskali dotarł zaś do Ponińskiego zbyt późno, a w dodatku znajdował się on 40 km od pola bitwy! Dzienny przemarsz piechoty wynosił tylko 15 km, Poniński nie zdążył... .Film rozpoczyna się właśnie od bitwy pod Maciejowicami.

Przed projekcją wysłuchaliśmy piosenki Johna Hospodaryka ( 1952-2012) „My Mountain Kosciuszko”, skomponowanej do słów Urszuli Lang. A na ekranie pejzaże Góry Kościuszki i okolic wyzwoliły wichurę wspomnień z festiwali Kościuszki i Strzeleckiego w Jindabyne. Następnie głos zabrała pani konsul RP Regina Jurkowska ( zarazem sponsor imprezy w Parliament House Theatrette ), a po niej pani konsul USA, Mrs Valerie Fowler. Obie panie przypomniały sylwetkę Kościuszki, jego zasługi dla walki o wolność zarówno Ameryki, jak i Polski.

A short report from the gala in English and in Polish on our website - www.kosciuszkoheritage.com

SBS Radio - Dorota Banasiak rozmawia z Ernestyną Skurjat-Kozek tuż po gala-premierze. Czas 13 min

Feed back. Kilka opinii po premierze

Krótka relacja i sporo zdjęć na FB

Wystąpiła także Tanaya Stewart, przystojna „ambasadorka” Ngarigo, tradycyjnych właścicieli Góry Kościuszki i okolic; im to dedykowano film. Kilka zdań w języku Aborygenów dodało egzotyki i zamanifestowało serdeczną więź polsko-aborygeńską. Miłym akcentem była potem popularna piosenka „W moim ogrodecku”, wykonana wspaniale i z gracją dojrzałej artystki przez 13-letnią Amelię Gnatek z zespołu Lajkonika, na tle malowanych chałup w Zalipiu, wyświetlanych na ekranie. Z wielkim wzruszeniem przyjęto ten nadzwyczajny dowód talentu młodego dziewczęcia. Zaraz po niej również utalentowana 14-letnia Oliwia Kowalik zagrała pięknie na skrzypcach „Polish caprice”, kompozycję Grażyny Bacewicz.


From left: Ewa Figiel (MC), Richard Broinowski, Patron of Kosciuszko Heritage Inc. & Łukasz Świątek (MC)


From left: Stefanek Kowalik, Ernestyna Skurjat-Kozek, Amelia Gnatek, Olivia Kowalik, Tomek Kukiełka & Josef Miller


melka Gnatek of the Lajkonik Folkloric Ensemble
A

The new American Consul General, Mrs Valerie Fowler
Uroczystym epizodem była „koronacja” Richarda Broinowskiego, byłego ambasadora Australii w wielu stolicach świata, a obecnie prezesa Australian Institute of International Affairs w NSW. Wieniec z dębowych liści namaścił go jako Patrona Kosciuszko Heritage. Richard Broinowski jest potomkiem Gracjana Broinowskiego, malarza i ornitologa.

Na premierze zjawili się też: deputy consul general Szwajcarii- pan Eros Robbiani, oraz liczna delegacja z SBS – Ms Eman Sharobeem, Mr Mark Cummins, Anna Sadurska i Dorota Banasiak. Był pan Mieczysław Swat wraz z Ms Julie Ankiewicz, oboje z SPK. I wiele innych osobistości. Nie zabrakło pana Marcela Weylanda, wybitnego tłumacza polskiej poezji. A w nabitej sali dopisała licznie Polonia, chociaż nie wszyscy rozumieją dramatyczną sytuację tysiącletniej Polski, atakowanej przez watahy post-komunistów, ich klientów z PO, PSL, KOD-u czy Nowoczesnej oraz unijnych lewaków. Watahy te, atakując misję PiS-u, który próbuje naprawić projekt III RP, działają niestety na zgubę tysiącletniej Polski.

Zatem – patrz Kościuszko na nas z nieba! I generał cwałuje przez śniegi i wrzosowiska, bo naród znowu wzywa mnie uśpiony...A nie jest to tylko poetycka wizja, bo właśnie rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Tadeusza Kościuszki! W przyszłym roku mija 200-lecie zgonu Generała, który zmarł na wygnaniu w Szwajcarii. Rocznicę tę oficjalnie popiera też UNESCO. Trudno o lepszy moment dla premiery tego mądrego i znakomicie wykreowanego filmu, który stanowi również symboliczną tarczę przeciwko pomysłom zmiany nazwy najwyższego szczytu w Australii. Kosciuszko Heritage zrobiła bardzo dużo na polu obrony tej historycznej nazwy, a film jest jakby ukoronowaniem jej szlachetnej misji.

Marek Baterowicz

Wkrótce fotogaleria i materiały filmowe. Zapraszamy!