Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
15 czerwca 2016
XX Spotkanie Młodych Lednica 2000
Wojciech Owsianowski. Fot. Jerzy Andrzejewski

Jezioro Lednickie leżące w połowie drogi pomiędzy Poznaniem a Gnieznem, nazywane często w skrócie Lednicą, „to najstarsza i największa w Polsce chrzcielnica”, jak często mawiał O. Jan Góra - nieodżałowanej pamięci organizator Spotkań Lednickich. Nad jeziorem Lednickim leżą dwie ważne miejscowości: od strony zachodniej (poznańskiej) Pola Lednickie z Rybą Bramą III Tysiąclecia oraz Domem Jana Pawła II, a od strony wschodniej (gnieźnieńskiej) Dziekanowice z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Najważniejszą częścią tego Muzeum jest wyspa Ostrów Lednicki, na której znajdują się zachowane w dobrym stanie pozostałości pałacu książęcego wraz z małą świątynią pierwszego władcy Polski i jego małżonki, czyli księcia Mieszka i Dobrawy. Wiele okoliczności wskazuje na to, że właśnie na Ostrowie Lednickim w dniu 14 kwietnia 966 r. przyjął chrzest książę Mieszko, która to data została uznana za symboliczny Chrzest Polski.

Także na Ostrów Lednicki, jedną z najlepiej położonych i ufortyfikowanych „stolic Polski” przybył w 1000 roku cesarz Otton III, aby później razem z księciem Bolesławem Chrobrym odbyć pieszą pielgrzymkę do Gniezna, do grobu św. Wojciecha, który był z pochodzenia Czechem, pierwszego patrona Polski. Tak było dawniej - przed przeszło tysiącem lat. Dzisiejsza miejscowość Pola Lednickie liczy zaledwie około 20 lat, a Dziekanowice muzealne około 50 lat, miejscowości te są dobrze zagospodarowane pod względem turystycznym i stanowią ważne miejsca na Szlaku Piastowskim, jednym z najstarszych i najważniejszych szlaków turystycznych Polski, prowadzących przez ZIEMIE SKĄD NASZ RÓD, więcej patrz:

www.lednica2000.pl

www.lednicamuzeum.pl

www.szlakpiastowski.com.pl








W dniu 4 czerwca b.r. na Polach Lednickich odbyło się XX Spotkanie Młodych Lednica 2000. Głównym hasłem Spotkania było słowo AMEN (hebr.), co znaczy „niech się stanie” i nawiązuje do znaku krzyża – najważniejszego znaku chrześcijańskiego: „W IMIĘ OJCA I SYNA I DUCHA ŚWIĘTEGO AMEN”, a także haseł spotkań poprzednich: „W IMIĘ OJCA” – 2013, „W IMIĘ SYNA” – 2014, „W IMIĘ DUCHA ŚWIĘTEGO” – 2015.

Tegoroczne Spotkanie trwało wiele godzin, odbywało się pod gołym niebem i uczestniczyło w nim, jak się ocenia około 80 tysięcy osób z Polski i zagranicy, w tym duża ilość księży, zakonników i sióstr zakonnych. Było to zarazem pierwsze spotkanie, w którym zabrakło śp. O. Jana Góry. Spotkanie miało charakter kulturalno-religijny, a wszystkie treści i wartości były przekazywane za pomocą tańca, śpiewu, dzieł sztuki, tekstów czytanych oraz modlitw i muzyki.

Wśród gości obecny był dominikanin ks. kard. Dominik Duka – Prymas Czech, który uroczyście wprowadził relikwie św. Wojciecha i przewodniczył pierwszej części spotkania. W swoim wystąpieniu powiedział m.in. „… Europejski kryzys dotykający Europę i możliwość jej rozpadu możemy zwalczyć powrotem do wartości, które głosili Karol Wielki, Otton III oraz św. Wojciech, nazywany często Patronem ówczesnej Europy…”.






Uroczystej mszy świętej - podczas której odczytano przesłanie Papieża Franciszka skierowane do uczestników Spotkania Lednickiego - przewodniczył Metropolita Gnieźnieński ks. abp Wojciech Polak – Prymas Polski. Homilię wygłosił ks. bp Edward Dajczak Ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, który powiedział m.in.: „… Słowo Boże to nie jest informacja, to nie jest książka, którą odkłada się do szuflady lub na półkę, słowo Boże powinno nam towarzyszyć nieustannie w życiu codziennym…”. Spotkanie zakończyło się o północy, przejściem uczestników przez Rybę Bramę III Tysiąclecia. Uczestnicy Spotkania otrzymali na pamiątkę kieszonkowe pismo święte i drewniany krzyżyk.

Organizatorami Spotkania byli: Stowarzyszenie Lednica 2000, Duszpasterze Wspólnoty O. Wojciech Prus i O. Maciej Soszyński, przy współpracy Siewców Lednicy oraz Klasztoru O.O. Dominikanów w Poznaniu, przy życzliwym wsparciu wielu Osób oraz Instytucji. Wcześniej w dniu 13 maja Archiwum Państwowe w Poznaniu przy współpracy Muzeum Historii Miasta Poznania zorganizowało w Sali Odrodzenia poznańskiego Ratusza spotkanie p.t. „Dominikanie – 800 lat historii” w którym m.in. uczestniczył O. Paweł Kozacki – Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów.

Spotkanie Młodych na Lednicy było największym tegorocznym zgromadzeniem chrześcijańskim w Wielkopolsce.

Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia Jerzy Andrzejewski