Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
24 maja 2016
Noc Muzeów w Poznaniu
Wojciech Owsianowski. Foto Muzeum Narodowe w Poznaniu
Tegoroczna NOC MUZEÓW w Polsce była podzielona na dwa terminy: 14/15 maja b.r. świętowała Warszawa, Wrocław i Kraków, a tydzień później Poznań, Trójmiasto oraz inne ośrodki w kraju. W ten sposób wiele osób mogło uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych, co ze względu na odległości byłoby trudne do przeprowadzenia. Tegoroczna Noc Muzeów w naszym mieście była obchodzona po raz czternasty. To niecodzienne i niezwykłe spotkanie ze sztuką świętowano z 21/22 maja, czyli ze soboty na niedzielę pod hasłem Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzeów „Muzea i Pejzaże Kulturalne”.

Aby nie urazić nikogo z organizatorów informuję, że w Poznaniu było ich około 40, przygotowali 160 wydarzeń kulturalnych, noc trwała od godziny 17.00 w sobotę do 1.00 w niedzielę, wszędzie obowiązywał wstęp wolny, a ilość zwiedzających ocenia się na około 80 tys. osób. Dla wygody zwiedzających uruchomiono nawet specjalną linię tramwajową M, która kursowała przez Centrum miasta.






Jest rzeczą niemożliwą ze względu na brak miejsca, aby wymienić chociaż w skrócie wszystkie atrakcje, które przygotowano dla zwiedzających, bo było ich dużo. Aby oddać trud organizatorów wymieniam ich nazwy, także bez adresów, bo i na to miejsca nie starczy: Muzeum Utracone – Brama Poznania, Muzeum Narodowe oraz jego Oddziały: Galeria Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Historii Miasta Poznania, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie, Zamek w Gołuchowie; Muzeum Archeologiczne, Salon Muzyczny – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego...

... Muzeum Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, Muzeum Pracownia J.I. Kraszewskiego, Muzeum – Pracownia H. Sienkiewicza, Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Muzeum Uzbrojenia Cytadela, Muzeum Unitry – Zespół Szkół Łączności, Muzeum Bambrów Poznańskich, Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK, Pracownia – Muzeum Ziemi, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Instytut Pamięci Narodowej – Poznań, Centrum Kultury Zamek, Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, Gmina Żydowska, Biblioteka PTPN, Biblioteka Raczyńskich, Galeria Miejska „Arsenał”, Teatr Animacji, Antykwariat, Pracownia Rysunku i Architektury, Nowa Gazownia, Kino Muza, Stowarzyszenie Wildzianie.

Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia Muzeum Narodowe w Poznaniu