Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
3 maja 2016
Jubileusz Chrztu Polski
Obchody jubileuszowe trwają dalej

Uroczystości Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski rozpoczęły się 29 listopada 2015 r. w Częstochowie na Jasnej Górze, a zakończą się w Krakowie w Łagiewnikach 19 listopada 2016 r. Ilość wydarzeń o charakterze samorządowym i państwowym organizowanych w 16 województwach oraz o charakterze religijnym organizowanych w 44 diecezjach, a także w wielu parafiach jest ogromna i trudna wręcz do określenia. Uroczystości ogólnopolskie odbyły się w dniach 14-16 kwietnia b.r. w Wielkopolsce – w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i Poznaniu czyli tam, gdzie chrzest nastąpił i gdzie zaczęła się Polska. Teraz przyszedł czas na uzupełnienia i ciekawostki.

Narodowy Bank Polski z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski wyemitował banknot 20 złotowy w nakładzie 35 tysięcy sztuk o charakterze kolekcjonerskim. Na banknocie, którego cena zakupu wynosiła 75 złotych znalazły się symbole, związane z najważniejszym wydarzeniem historycznym naszego kraju, tj. Mieszko I i Dobrawa, stauroteka lednicka – dar cesarza Bizancjum oraz katedra Gnieźnieńska (widok współczesny).

Naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Polskiej Akademii Nauk prowadzą prace nad ustaleniem D.N.A. śląskich książąt piastowskich. Realizowany jest projekt p.t. „Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych”. Analizie zostanie poddanych wiele próbek z cmentarzy oraz nekropolii piastowskich, co być może pozwoli ustalić skąd pochodzili Piastowie.

Staraniem Narodowego Centrum Kultury, Bramy Poznania-ICHOT oraz CTK Trakt wydano dla upamiętnienia rocznicy Chrztu Polski serię pocztówek okolicznościowych z hasłami: „DZIEDZICTWO – to duże słowo”, „NIE TRAĆ DZIEDZICTWA” oraz pocztówkę z napisem „CHRZEŚĆ”, które to słowo staje się nowym słowem powitania zastępującym dawne „cześć”.

Katedrę na Ostrowie Tumskim w Poznaniu możemy zobaczyć w 1050 fotografiach. Stało się to możliwe dzięki Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków w Poznaniu, który przygotował z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski zdjęcia z odbudowy katedry po zniszczeniach wojennych, więcej:

www.cyryl.poznan.pl






Muzyczny Poznań zaimponował uczestnikom centralnych uroczystości jubileuszowych wyjątkowymi wydarzeniami o charakterze muzycznym. W dniu 15 kwietnia uczestnicy Zgromadzenia Narodowego, Konferencji Episkopatu, Rządu i Goście obradujący w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich wysłuchali prawykonanie „Oratorium 966.pl”, zamówione przez Filharmonię Poznańską. Muzykę napisał Jacek Sykulski, a prof. Sylwester Dworacki – słowa. Dzieło wykonane zostało przez najlepszych solistów i najlepsze chóry poznańskie, którym wszyscy uczestnicy dziękowali owacjami na stojąco.

W tym samym dniu w Katedrze Poznańskiej podczas uroczystej Eucharystii chór i orkiestra Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego wykonały pieśń p.t. „Tyś jest mój syn”. Muzykę napisał Robert Janson, słowa - Iwona Waksmundzka. Nie zabrakło także śpiewów w dniu 16 kwietnia b.r. na Stadionie „Inea”. W godzinach przedpołudniowych wystąpił chór liczący 1050 śpiewaków na 1050 lecie, który wykonał około 40 pieśni oraz orkiestra licząca 170 muzyków pod dyr. Leopolda Twardowskiego. Uroczystości jubileuszu ogólnopolskiego zakończyło przedstawienie słynnej rock opery p.t. „Jessus Christ super star” w wykonaniu Teatru Muzycznego w Poznaniu pod dyr. Przemysława Kieliszewskiego, o czym pisałem wcześniej.

W uzupełnieniu podaję, że Teatr Muzyczny obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia działalności artystycznej i z tej okazji 25 czerwca b.r. w auli UAM w Poznaniu odbędzie się Koncert Galowy. Usłyszymy najbardziej znane przeboje operetkowe, poznamy osiągnięcia Teatru, jednego z najlepszych w Polsce.

Po zakończeniu uroczystości w dniu 15 kwietnia b.r. w siedzibie Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej odbyło się spotkanie – kolacja dla najważniejszych Gości krajowych i zagranicznych. Jadłospis, który przygotowano dla 700 osób przewidywał m.in. wśród przekąsek – cielęcinę duszoną w winie, mus z tuńczyka, tatar z papryki, wędzony filet z gęsi, carpaccio z buraków i cooli malinowe, wśród dań gorących podawano – polędwiczki wieprzowe pieczone w ziołach, młodą kapustę, borowiki, młodą marchewkę, zioła ogrodowe, sos demi, polędwicę z łososia, szparagi, bób, kalarepę, marchew, sos ziołowy. Wśród słodkości podano kolorowe ciastka bankietowe oraz petifurki. Spotkanie przygotowała i zrealizowała firma gastronomiczna Art Catering z Poznania.

Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia ze zbiorów Mariana Górnego z Gniezna