Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
2 lutego 2016
Krótki list z Warszawy
po projekcji filmu o Kościuszce na warszawskiej Cytadeli

"Po wernisażu wystawy w Cytadeli, został wyświetlony Wasz film [Kościuszko - Jeszcze Polska zatańczy]. Na promocji było kilkadziesiąt osób – przedstawiciele szkół kościuszkowskich z Warszawy, pracownicy muzealni, Prezes Zarządu Muzealników Polskich, prof. Izabella Rusin, działacze kultury. Po projekcji udzieliłem wywiadu Telewizji Polonia. Merytorycznie został dobrze oceniony. Ciekawe pomysły plastyczne. Gratulujemy pomysłu i realizacji filmu. Cieszymy się, ze u Was jest środowisko pamiętające o Kościuszce. Chętnie będziemy z Wami współpracować. Mamy wiele wspólnych tematów. Oczywiście pojadę na urodziny Kościuszki na Białoruś i opowiem o filmie. Jest sens przekazać kopię filmu organizacjom Polaków, ale dla widza białoruskiego powinna być lista dialogowa po rosyjsku czy białorusku. Nieco więcej napiszę po powrocie z Białorusi. Łączę pozdrowienia."

Leszek Marek Krześniak
Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej

www.pfk.waw.pl/

Prosimy obejrzeć wywiad w TV Polonia, którego udzielili: Prezes Krzesniak oraz kuratorka wystawy Natalia Roszkowska. Dla pani Natalii najciekawszym epizodem z życia Kościuszki był epizod z niewoli carskiej, pokazany w filmie "Kosciuszko: Jeszcze Polska zatańczy".

halopolonia.tvp.pl/23809142/wystawa-w-270-rocznice-urodzin-tkosciuszki




DR KRZESNIAK o swojej wystawie. Wystawa "Tadeusz Kościuszko: Mereczowszczyzna - Solura" prezentuje fotogramy z miejsca urodzenia Tadeusza Kościuszki - Mereczowszczyzny na Białorusi oraz miejsca ostatnich lat życia Naczelnika - Solury w Szwajcarii, gdzie 15 października 1817 roku zmarł. Wystawa jest formą uczczenia przypadającej w tym roku 270. rocznicy urodzin oraz przypadającej w przyszłym roku 200. rocznicy śmierci.

Fotogramy z Mereczowszczyzny pokazują zachowane pejzaże tych okolic, w które na szczęście nie zostały wpisane elementy industrializacji. Pokazuje zrekonstruowany drewniany dworek, w którym urządzono muzeum, i gdzie co roku w rocznicę urodzin, odbywają się międzynarodowe spotkania osób, które przybywają tu dla uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki. Pokazują sprzęty ze starego kościoła, w którym był ochrzczony, tablice pamiątkowe z roku 1996 wykonane staraniem Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

Fotogramy z Solury pokazują nie tylko pamiątki po Kościuszce zgromadzone w Muzeum, które zostało urządzone w domu, w którym żył i umarł, ale także kontrowersyjny z punktu widzenia wielu odwiedzających to miasto turystów, także z Polski, pomnik w parku poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Wystawa ta pokazuje także ludzi, którzy pielgrzymują do tych miejsc, składają kwiaty i przeżywają swego rodzaju katharsis.

W Mereczowszczyźnie spotkania w dniu urodzin odbywają się corocznie od roku 1996. Przybywają na nie przedstawiciele ambasad: USA, Polski, Francji, Szwajcarii, Litwy, Ukrainy, Rosji, delegacje towarzystw kościuszkowskich z Polski i Białorusi, działacze kultury z Białorusi, młodzież szkolna oraz okoliczni mieszkańcy.

Leszek Marek Krześniak


Autor wystawy ma w swoim dorobku wiele fotogramów z innych wystaw, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem zwiedzających: Zioła ziółeczka, Rośliny miłosne, Erotyka drzew oraz reportaże z obchodów rocznic kościuszkowskich i budowy pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie: Warszawa 1794, Ziemia rodzinna Tadeusza Kościuszki, Białoruskie inspiracje Kościuszką, Współczesna Tradycja Kościuszkowska, Julian Ursyn Niemcewicz, Tam w Szwajcarii..., Rośliny na serce, Maroko, Malaga i okolice, Smaki i przysmaki, Zwyczajne a niezwykłe, Powidoki.

źródło interia.pl