Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
1 lutego 2016
Kosciuszko: Pejzaż nostalgiczny
wystawa w 270 rocznicę urodzin

W tym domu urodził się T. Kościuszko.Foto: Kolekcja Kopca Kościuszki
Fotogramy odbudowanego drewnianego dworku na Polesiu, gdzie urodził się Tadeusz Kościuszko, można oglądać na wystawie w Muzeum X Pawilonu. Na wystawie "Tadeusz Kościuszko: Mereczowszczyzna – Solura" w Galerii Brama Bielańska w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zgromadzono ponad 100 prac związanych z Kościuszką. Wystawa potrwa do 28 lutego 2016 r. "Są to fotogramy, czyli fotografie tak przetworzone, by przypominały obrazy. Pochodzę z Maciejowic, miejsca wielkiej, choć przegranej bitwy insurekcji, więc od dawna zajmuję się tradycją kościuszkowską w szerokim wymiarze" – opowiadał autor wystawy Leszek Marek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Jak zaznaczył, ekspozycja to taki "pejzaż nostalgiczny".

Możemy zobaczyć na niej dworek Kościuszki w Mereczowszczyźnie na Białorusi, który został odrestaurowany i tamtejszy pejzaż na szczęście mało zmieniony przez cywilizację, czyli zbliżony do takiego, jaki mógł oglądać za życia Kościuszko. Na kadrach uwieczniono też np. sprzęty z kościoła, w którym był chrzczony – relacjonował Krześniak.

W odbudowanym dworku znajduje się muzeum poświęcone Kościuszce, jedna z najpopularniejszych placówek na Białorusi. Na kadrach możemy także zobaczyć uroczystości organizowane tam od 20 lat z okazji urodzin Kościuszki, na które przyjeżdżają goście z całego świata, także dyplomaci m.in. z Polski, USA, Szwajcarii czy Francji. Delegacje z reguły przywożą też podarunki, które wzbogacają ekspozycję – dodał autor wystawy. Druga część ekspozycji dotyczy szwajcarskiej Solury, gdzie Kościuszko spędził ostatnie lata życia i zmarł. Znajduje się tam także poświęcone mu muzeum ze zgromadzonymi pamiątkami oraz nieco kontrowersyjny pomnik przedstawiający nagiego młodzieńca podpisany "Tadeusz Kościuszko" – powiedział Krześniak.

Jego zdaniem – mimo że minęło już 270 lat od urodzin Kościuszki – ideały, które były dla niego ważne, czyli wolność i godność człowieka, są nadal aktualne. Dzisiaj możemy mówić o Kościuszce jako o bohaterze zjednoczonej Europy, bo podzielał takie koncepcje. Podczas pobytu w Ameryce odznaczał się też poglądami abolicjonistycznymi. Za otrzymane wynagrodzenie polecił wykupić niewolników, z którymi razem uczestniczył w działaniach wojennych, przekazać im ziemię i nauczyć rzemiosła. Niestety nie zostało to zrealizowane – mówił autor wystawy.

Podkreślił, że dla Kościuszki sprawa wolności była na pierwszym planie zarówno w USA, jak i na ziemiach polskich, gdzie podczas insurekcji Uniwersałem Połanieckim ograniczał poddaństwo chłopów. "Jego demokratyczne przekonania do dzisiaj są aktualne" – zaznaczył.

Kościuszko to prawdziwy człowiek renesansu – wojskowy i inżynier, komponował, a nawet hodował zioła. Był inżynierem, na owe czasy człowiekiem bardzo wykształconym. Pozostawił po sobie pisma filozoficzne, komponował i malował. Uchodził też za człowieka szlachetnego i nieprzekupnego, co nie było wówczas takie częste. Był znany jako amator wina, co było rzadkie na naszych terenach, uprawiał zioła, w Ameryce nauczył się też pić kawę. Był znany jako świetny tancerz, cieszył się także powodzeniem wśród kobiet – dodał Krześniak.

Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 r. w Mereczowszczyźnie na Polesiu. W wieku 9 lat rozpoczął edukację w Kolegium Pijarów w Lubieszowie, którą po pięciu latach musiał przerwać w związku z problemami finansowymi rodziny. Ponieważ rodowe dobra miał odziedziczyć jego brat Józef, Tadeusz postanowił związać przyszłość z wojskiem. Kształcił się w Korpusie Kadetów Szkoły Rycerskiej, gdzie uczęszczał m.in. na kurs inżynierski dla wyróżniających się słuchaczy. Edukację zakończył w stopniu kapitana.

W 1769 r. Kościuszko udał się do Paryża, gdzie studiował na Akademii Malarstwa i Rzeźby oraz dokształcał w dziedzinie inżynierii. Możliwość obserwowania sytuacji w przedrewolucyjnej Francji wpłynęła także na kształtowanie się jego poglądów politycznych. Powrócił na krótko do kraju w 1774 r., jednak wobec braku perspektyw zatrudnienia wyjechał do Drezna. Nie znajdując i tam zajęcia, ruszył do Paryża. Tam dowiedział się o wojnie w Ameryce. Na amerykańskiej ziemi znalazł się w 1776 r., miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości.

Udało mu się uzyskać posadę inżyniera armii amerykańskiej. Brał udział w budowaniu umocnień w wielu obozach wojskowych oraz m.in. fortu West Point nad rzeką Hudson. W uznaniu zasług został w 1783 r. awansowany na generała brygady. Przyznano mu także wynagrodzenie pieniężne, nadanie gruntu i specjalne podziękowanie.

W 1784 r. Kościuszko powrócił do kraju, gdzie zaangażował się w działalność polityczną. Dzięki postanowieniom Sejmu Wielkiego zwiększającym liczebność armii do 100 tys. otrzymał nominację na generała majora wojsk koronnych. Odznaczył się w walce z oddziałami rosyjskimi, które wkroczyły na ziemie polskie w 1792 r., za co otrzymał order Virtuti Militari.

Po przyłączeniu się króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej Kościuszko, podobnie jak wielu działaczy politycznych, wyjechał z kraju. Najpierw do Lipska, później do Paryża. Kiedy w 1793 r. ogłoszono drugi rozbiór Polski, przyjechał do Drezna, gdzie zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego.

Insurekcja nazwana jego nazwiskiem rozpoczęła się w 1794 r., a Kościuszko objął funkcję jej naczelnika. Mimo bohaterskich walk m.in. pod Racławicami zryw zakończył się klęską i III rozbiorem, po którym Polska ostatecznie zniknęła z mapy.


Mało znany obraz:Kościuszko z dziećmi Zeltnera w parku w Solurze. Ze zbiorów Kosciuszko Heritage Inc.

Kościuszko, który podczas walk dostał się do rosyjskiej niewoli, po odzyskaniu wolności wyjechał na krótko do Stanów Zjednoczonych, potem powrócił do Europy. W latach 1798-1815 mieszkał pod Paryżem, gdzie brał m.in. udział w tworzeniu Legionów Polskich oraz Towarzystwa Republikanów Polskich. Zmarł 15 października 1817 r. w Solurze w Szwajcarii. Został pochowany w tamtejszym kościele pojezuickim; rok później jego szczątki zostały przewiezione do Krakowa i spoczęły w kryptach królewskich w katedrze na Wawelu. Urna z sercem Kościuszki trafiła do Polski dopiero w 1927 r. Umieszczono ją w dawnej kaplicy królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Źródło: PAP, oprac.: PW, 1 lutego 2016 r.

From: culture.pl