Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
24 stycznia 2016
Nauka języka polskiego w 2016 r.
Elżbieta Cesarski

Przed nami nowy rok nauki w Polskich Szkołach, w różnych dzielnicach Sydney, Newcastle i Wollongong. Rok szkolny pełen projektów, wyzwań i entuzjazmu nie tylko wśród nauczycieli i uczniów ale wśród osób zwiazanych z oświatą polonijna i rodziców, którzy beinteresownie zaangażowani są w działalność szkół. Szkół, którym zależy na nauce języka polskiego, historii, geografii, polskiej kultury i tradycji na jak najwyższym poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych metod, nowych programów nauczania wychodzącym naprzeciw wyzwaniom edukacyjnym XXI wieku i zmianom zachodzącym w Australii, w Polsce i na całym świecie.

Za parę tygodni zabrzmi dzwonek szkolny rozpoczynający pierwsze lekcje. Drodzy Uczniowie! życzę aby ten rok obfitował w nowe doświadczenia, które niosą z sobą ogrom życiowej wiedzy. Życzę Wam z całego serca, aby fascynująca przygoda odkrywania wiedzy była dla Was źródłem nieustającej satysfakcji. Niech nie zabraknie Wam sił do realizacji pasji i pogłębiania zainteresowań. Życzę abyście zostali przyszlymi ambasadorami języka polskiego i kultury polskiej. Drodzy Nauczyciele! Życzę, by nie zabrakło Wam niegasnącego zapału i cierpliwości, sił i optymizmu w realizacji programu nauczania języka polskiego. Aby oddanie i miłość do zawodu przyniosły jeszcze lepsze efekty, satysfakcję i radość w przekazywaniu młodemu pokoleniu zasad, wartości, szacunku do zdobywanej wiedzy i umiejętności wykorzystania jej w przyszłości. Wasze zaangażowanie niech znajdzie odzwierciedlenie w trwałej wdzięczności Waszych uczniów i ich rodziców. Życzę wszystkim, by rok szkolny 2016 niósł wiele satysfakcji i sukcesów!

Szkoły oferują naukę języka polskiego, historii, geografii, tradycji i kultury polskiej. Lekcje języka polskiego prowadzone przez wykształconych nauczycieli według programów K-12 zatwierdzoneych przez Departament Edukacji w Nowej Południowej Walii obejmują naukę języka polskiego na poziomie; przedszkolnym, klasy szkoły podstawowej, średniej, oraz w niektórych szkołach klasy dla dorosłych.

Szkoły Podstawowe prowadzone są przez osobne Komitety Rodzicielskie w róznych strukturach organizacyjnych, gdzie grono pedagogiczne finansowane jest przez poszczególne szkoły z opłat rodziców, otrzymywanych dotacji i wypracowanych dochodów. Każda ze szkół w stanie NPW otrzymuje dotację na każdego ucznia w wysokości $120 rocznie z programu rządowego prowadzonego i rozliczanego przez Departament Edukacji.

Polecamy znakomity artykuł "Po co do Szkoły Sobotniej"

W Nowej Południowej Walii w szkołach uczy się około 30 tysięcy uczniów w 58 językach z różnych grup etnicznych. Szkoły należą do NSW Federation Community Languages Schools.

NSW FCLS Jest to organizacja reprezentująca szkoły języków na szerokim forum w rozmowach z z Ministrem Edukacji, parlamentarzystami danych rejonów elektoralnych włączając dyrektorów szkół australijskich udostępniających klasy dla sobotnich szkół.

Federacja szkól organizuje również kursy dokształcajace, konferencje dydaktyczne dla nauczycieli i zarządów szkół. Szkoły Średnie w NPW prowadzone są bezpośrednio przez Departament Edukacji włącznie z opłatami pensji dla nauczycieli. Nauka języka oferowana jest za darmo, co jest olbrzymim odciążeniem dla rodziców. Program obejmuje naukę według tego samego programu K-12 dla klas od 7-10 i 11-12 zakonczonego Maturą.

Zapisy do szkół średnich odbywają się poprzez szkoły australijskie, do których uczeń uczęszcza. Punktowana Matura z języka polskiego umożliwia maturzystom nie tylko lepszą znajomość języka, ale wielokrotnie umożliwia uzyskanie wyższej noty (punktów) przy wyborze danego kierunku na studia.

Klasy dla dorosłych organizowane są w niektórych szkołach, gdzie program jest przystosowany do poszczególnych klas na różnych poziomach, w zależności od potrzeb i zainteresowań studentów. Wszystkich zainteresowanych nauką języka polskiego zapraszamy do Polskich Szkół w Roku 2016.

SZKOŁY PODSTAWOWE

Szczegółowych informacji udzielają i przyjmują zapisy następujące szkoły:
1.POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w ASHFIELD
UWAGA NOWY ADRES SZKOŁY - Ashfield Public School Cnr Liverpool Rd and Murrell St
Info: Marysia Nowak tel: 9875 1572
lub Bernadeta Żukowska mob: 0407 073 771
Email:marysia.nowak@bigpond.com
Email: bernadetaz@optusnet.com.au
www.polishschool.net.au

2. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w LIVERPOOL
Info: Emilia Zwolak mob: 0425840670
Info: Ewelina Ellsmo mob: 0418284398
Email: polishschoolliverpool@gmail.com
www.polishschoolliverpool.org.au

3. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA im. Świętej Rodziny w MARAYONG
Info: Sr Agnieszka Misiak mob: 0414649517
Email: misagnessa@windowslive.com

5. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA DZIELNIC PÓŁNOCNYCH w NORTH RYDE
Info: Elżbieta Cesarski mob: 0402 387 034
Email: northshore@polisheducation.org.au
www.sydneynorthshorepolishsaturdayschool.org

6. POLSKA SZKOłA SOBOTNIA w NEWCASTLE
Info: Elżbieta Krukowska-Alterman mob: 0422 935 202
Email: ela.alter@wp.pl
www.polishassociationnewcastle.org.au/school

7. POLSKA SZKOŁA w RANDWICK
Info: Alicja Magda Batorowicz mob: 0414 313 478
Info: Gosia Vella tel: 9311 3723
Email: school@polishschool.org.au
www.polishschool.org.au

8. POLSKA SZKOŁA w WOLLONGONG
Info: (02) 4228 8803
Email: school@polishassociationwollongong.org.au

Naukę języka polskiego na poziomie szkoły średniej oferują ośrodki Sobotnich Szkół Języków. Centra nauki języka polskiego

Ashfield Boys HS
Liverpool Rd Ashfield NSW 2131 Ph/Fax: 9716 7049

Chatswood HS Centennial Ave Chatswood NSW 2067 Ph/Fax: 9413 3233

Liverpool GHS
Forbes St Liverpool NSW 2170 Ph/Fax: 9822 5420

Randwick c/- Open HS
78 Avoca St Randwick NSW 2031 Ph/Fax: 9399 7361

W języku polskim udzielają informacji:
Ashfield - Marianna Łacek tel: 02 97988690
Chatswood – Barbara Gondek tel: 02 94823329
Liverpool – Barbara Magolan tel: 02 46850254
Randwick - Gosia Vella tel: 02 9311 3723

Nigdy nie jest za późno na naukę języka. Znasz osoby, które chcą poznać język polski ? Zaproś do szkoły w naszym imieniu – podziel się załączoną informacją.

Drodzy Rodzice! Liczymy, jak zwykle, na przychylność w realizacji naszego wspólnego celu - osiągnięcia wysokiej oceny nauczania i wychowania naszych uczniów. Państwo przecież od zawsze wspierają szkołę i Polską Oświatę na Atypodach.

Godziny rozpoczęcia roku szkolnego w poszczególnych szkołach są ustalane indywidualnie. Takie informacje trzeba sprawdzać na bieżąco na stronach internetowych szkół lub kontaktowac sie telefonicznie.

ZAPRASZAMY do Polskich Szkół
Elżbieta Cesarski