Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
26 lipca 2015
Dobre serce SPK czyli nasz film na półmetku
dofinansowanie projektu filmowego "Kościuszko "

Kosciuszko Heritage Inc. z całego serca dziękuje Zarządowi Krajowemu SPK z prezesem Witoldem Kuczyńskim na czele za przyznanie dofinansowania w wysokości $2,000.oo na projekt filmowy "Kościuszko w niewoli carskiej".Bardzo jesteśmy wdzięczni za okazane dobre serce i czujemy się w obowiązku opowiedzieć, na jakim etapie realizacji znajduje sie nasz film. Otóż prace nad filmem dokumentalnym ukazującym najmniej znany okres życia Tadeusza Kościuszki rozpoczęły się rok temu... podaniem o grant do Fundacji Bluma. Skoro dostaliśmy grant z Fundacji i promesę pomocy finansowej z Konsulatu RP w Sydney, można było rozpocząć prace.

Etapem pierwszym było zbieranie materiałów do scenariusza, a więc zdobywanie książek autorstwa największych autorytetów w tej dziedzinie i studiowanie materiałów archiwalnych na czele z "Pamiętnikami" Juliana Ursyna Niemcewicza, najbliższego przyjaciela Kościuszki i naocznego świadka wydarzeń, które przedstawiamy w filmie.Prezentujemy dzieje Kościuszki od października 1794, od bitwy maciejowickiej, w której Naczelnik został ciężko ranny i zabrany do carskiej niewoli w Petersburgu. Podróż konnym konwojem trwała ponad 2 miesiące. Niewola w Twierdzy Pietropawłowskiej potrwała 2 lata; miała trwać dożywocie, "na szczęście" caryca Katarzyna Druga niespodziewanie umarła na wylew; jej syn car Paweł I natychmiast uwolnił Kościuszkę i 20 tysięcy polskich patriotów uwięzionych bądź wywiezionych na Sybir.

Kościuszko uzyskał zgodę cara na wyjazd do przybranej ojczyzny - Ameryki. W filmie śledzimy losy Kościuszki, który w carskiej karecie podróżuje ze swą świtą przez sniegi Finlandii, Szwecji, potem przez Anglię - do Brystolu, skąd odpływa do Ameryki. Ta podróż przez śniegi zajęła 6 miesięcy. Tu rozstajemy się z Kosciuszką. Jego dalsze dzieje - pobyt w Ameryce, ucieszka do Francji i smierć na wygnaniu w Szwajcarii - są już dobrze znane.

Drugim etapem pracy nad filmem było pisanie scenariusza. Nie było to łatwe, bo co chwilę znajdywałam w internecie jakieś kolejne cacka archiwalne, więc znów pogrążałam się w lekturze i rozmyślaniach, czy te nowości dodać do scenariusza, czy nie. W efekcie scenariusz (półgodzinnego filmu) roztył się do rozmiarów powieści. Trzeba było robić rzeźnickie skróty...ale i tak wychodzi na to, że film będzie dłuższy (jednogodzinny).

Trzecim etapem pracy było zbieranie ikonografii - obrazków do filmu. Obrazów przedstawiających Kościuszkę i inne postacie historyczne jest wiele, ale brakowało nam jednak wielu scen (np. wiezienie, podróż) oraz osób bliskich Kosciuszce, których w oficjalnej ikonografii brakuje. Tak więc trzeba było nawiązać kontakt z grafikami, aby "dorysowali" co potrzeba. Próba zdobycia najsłynniejszych grafików polskich nie powiodła się, bo mają cenniki, na jakie może sobie pozwolić tylko firma z Hollywood. No więc znaleźli się artyści w Australii, którzy nie pytając o honorarium zabrali się do pracy; widocznie w naszej Polonii panuje inny duch - duch pracy społecznej.

Wreszcie czwarty etap - wspaniała współpraca z kompozytorem, który specjalnie dla filmu napisał prześliczną muzykę i dwie piosenki. No i piąty etap - to już konkretna realizacja filmu. Udało nam się zdobyć sponsorstwo SBS, które pozwala korzystać ze studiów radiowych w Sydney i Melbourne. Mamy już nagrane dialogi do wersji polskiej DVD. Za kilka dni gotowe bedzie tłumaczenie scenariusza na angielski, tak więc w sierpniu zaczynamy nagrania do wersji angielskiej. A potem już kropka nad "i" czyli tłoczenie DVD i przygotowania do premiery. Mamy nadzieję być gotowi w październiku na Imieniny Kościuszki. Marzy nam się, aby premiera filmu odbyła się w każdym stanie Australii, czyli w każdym skupisku polonijnym. Film nasz jest tylko pierwszym krokiem do wielkiech celebracji, jakie odbędą się na całym świecie z okazji 200 rocznicy smierci Kościuszki. Rok 2017 ma być Światowym Rokiem Kościuszki.


Film dedykujemy naszym aborygeńskim przyjaciołom Ngarigo, tradycyjnym kustoszom krainy Monaro & Mt Kosciuszko. Rys. Adam Fiala, Perth

Gdyby ktoś chciał nas wesprzeć wdowim groszem, albo i spadkiem, chętnie przyjmiemy, bo jednak wydatków jest masa. Podajemy numer naszego konta:

Kosciuszko Heritage Inc. ANZ Bank Account No 489922501 BSB 012290

Ernestyna Skurjat-Kozek
Prezes, Kosciuszo Heritage Inc.