Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
19 maja 2015
Muzeum Emigracji zostało otwarte!
16 maja wielkie święto w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni zostało otwarte. Przy ul. Polskiej 1 w dawnym Dworcu Morskim powstała unikatowa i nowoczesna placówka dokumentująca dzieje polskiej emigracji od XIX wieku do dziś. Nie sposób zrozumieć historii Polski bez zrozumienia historii polskiej emigracji, którą chcemy w naszym muzeum opowiedzieć. Mam także nadzieję, że stanie się ono płaszczyzną dialogu Polaków mieszkających w kraju i na obczyźnie - powiedziała podczas ceremonii otwarcia dyrektor Muzeum Emigracji, Karolina Grabowicz-Matyjas.

Pomysł, by muzeum ulokować w budynku Dworca Morskiego, chwalił Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Emigracja jest częścią historii Polski, ale także ważną częścią historii Gdyni – podkreślił marszałek. Podziękował także twórcom muzeum za rewitalizację budynku, a do emigrantów zaapelował o przekazywanie placówce pamiątek.

Specjalne przesłanie z okazji otwarcia muzeum skierował prof. Zbigniew Brzeziński, gość honorowy, który jednak nie mógł przybyć do Polski ze względów zdrowotnych. Jestem przekonany, że otwierane dziś muzeum stanie się bardzo ważną instytucją, która przyczyni się do kształtowania dobrej przyszłości kraju – powiedział prof. Brzeziński. Przed południem, na nabrzeżu przy Dworcu Morskim odsłonięto tablicę, upamiętniającą odpłynięcie w 1938 roku rodziny Brzezińskich wraz z 10-letnim wówczas Zbigniewem do Kanady. Natomiast kilka dni temu prof. Brzeziński przekazał muzeum szczególny dar – swoją korespondencję z papieżem Janem Pawłem II.


Na uroczystym otwarciu zaprezentowano wideo-przesłanie Z. Brzezińskiego


Inicjator powstania muzeum, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przypomniał, że dziś poza granicami kraju żyje blisko 20 mln Polaków. To z Gdyni wielu Polaków wyruszało Polacy na swój emigracyjny szlak, a powstanie Dworca Morskiego było elementem świadomej polityki ówczesnego państwa - by tych, którzy wyruszali na emigracyjny szlak, otoczyć opieką. Dziś, gdziekolwiek żyją Polacy, tworzą wspólnotę, która powinna się wspierać.

www.muzeumemigracji.pl

Do Muzeum Emigracji w Gdyni trafił wyjątkowy dar przekazany przez prof. Zbigniewa Brzezińskiego. To prywatna korespondencja, którą prowadził z Janem Pawłem II w latach 1979–1983. W siedzibie Muzeum zaprezentowano odręcznie napisany przez papieża list z 7 czerwca 1980. Cała korespondencja jest częścią stałej ekspozycji.


Nade wszystko jednakże wyrażam radość ze zbliżającej się wizyty Prezydenta Carter’a – oraz tego, że stworzy to najlepszą sposobność do spotkania z Panem Doktorem i osobistego porozmawiania o sprawach poruszanych w Jego liście. Starajmy się tak układać program, ażeby na to wszystko znalazł się czas – to fragment jednego z listów Jana Pawła II do prof. Zbigniewa Brzezińskiego.

List został wysłany przed spodziewaną wizytą prezydenta Jimmiego Cartera w Watykanie (21 czerwca 1980). Podobnie jak cały zbiór korespondencji, pokazuje bliskie i serdeczne stosunki Jana Pawła II z prof. Zbigniewem Brzezińskim. Wśród poruszanych w korespondencji tematów są stosunki Stolicy Apostolskiej z Chinami i starania papieża na rzecz ich ocieplenia. Pojawia się odniesienie do poruszonego przez prof. Brzezińskiego, trudnego dla Waszyngtonu, tematu zakładników amerykańskich przetrzymywanych w Iranie, a także jego spojrzenia na stosunki amerykańsko-irańskie w nowej rzeczywistości politycznej. Listy te są jedynym w swoim rodzaju świadectwem zaangażowania dwóch wielkich osobistości w politykę międzynarodową.

Cała korespondencja prowadzona jest w języku polskim, choć do jej części załączono angielskie tłumaczenia, które miały ułatwić przekazanie słów Jana Pawła II kręgom rządzącym w USA. Duża część listów została zapisane odręcznie – tak przez papieża, jak i prof. Zbigniewa Brzezińskiego. Zawierają one przemyślenia i analizy rozwoju sytuacji międzynarodowej oraz wspólną troskę o losy Polski, zwłaszcza w kontekście sowieckiej interwencji w Afganistanie oraz stanu wojennego. Wśród omawianych kwestii pojawiają się najgorętsze tematy ówczesnej polityki – m.in. Salwadoru i dramatycznych okoliczności towarzyszących przeprowadzanych w nim reform gospodarczych.


Korespondencja Z. Brzezińskiego z papieżem Janem Pawłem II

Przekazanie tego cennego daru nowo otwieranej instytucji jest wyrazem uznania prof. Zbigniewa Brzezińskiego dla stojącej za Muzeum Emigracji w Gdyni idei łączenia Polaków z całego świata. Korespondencja stanowi dowód, jak wiele losy Polski znaczyły dla dwóch wybitnych Polaków znajdujących się wówczas poza krajem i odgrywających wyjątkową rolę w ówczesnej światowej polityce – papieża-Polaka i doradcy ds. bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych. Miejsce, w którym powstaje Muzeum Emigracji w Gdyni, jest dobrze znane prof. Zbigniewowi Brzezińskiemu. To z Dworca Morskiego odpływał razem z rodziną na pokładzie „Batorego” w 1938 roku do Kanady. Wydarzenie to upamiętnia tablica pamiątkowa wmurowana w nabrzeże Portowe w sąsiedztwie Muzeum.

Z okazji otwarcia Muzeum odbyły się w Gdyni liczne imprezy kulturalne m.in. "Muzeum w porcie - muzyka w porcie". Łącząc historie organizatorzy zaprosili do Gdyni urodzoną w Nowym Jorku Mikę Urbaniak, córkę gigantów jazzu – Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. Na koncertach Mika czaruje swingiem, występując w duecie z Victorem Daviesem, gitarzystą obdarzonym nietuzinkowym głosem.

Były również wyświetlane liczne filmy o tematyce morskiej i emigracyjnej. Ciekawą pozycją był "Zew morza" film z 1927 roku w reżyserii Hanryka Szaro. Jest to zrekonstruowana i odnowiona cyfrowo perełka polskiego kina niemego, dzieło jednego z najwybitniejszych przedwojennych reżyserów, Henryka Szaro. Film przedstawia burzliwe losy miłości Hanki i Stacha rozgrywające się m.in. na tle polskiego morza. Zdjęcia plenerowe powstawały też w Gdańsku, Gdyni i Pucku. Film został zrekonstruowany w 2013 roku dzięki dwóm odnalezionym kopiom filmowym i odnowiony cyfrowo w ramach projektu "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych" w Filmotece Narodowej w Warszawie. Muzykę do zrekonstruowanego filmu napisał popularny kompozytor Krzesimir Dębski.

www.muzeumemigracji.pl

(Z materiałów prasowych nadesłanych przez Dyrekcję Muzeum Emigracji).

Przy okazji podsuwamy linka do tematu emigracji:

Emigracja emerytów - wstrząsający, ale znakomity artykuł na interia.pl