Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
17 kwietnia 2015
Dokumenty dla Polaków za granicą
Obwodowe komisje wyborcze i mężowie zaufania
Zalecenia dla członków Obwodowych Komisji Wyborczych i mężów zaufania.
1. Zapoznaj się z poniższymi zaleceniami oraz z załącznikiem nr 3 niniejszej instrukcji (Sytuacje wymagające interwencji).
2. Zabierz niniejszy dokument ze sobą na wybory.
3. Załącznik nr 1 staraj się wypełniać na bieżąco, tuż po zakończeniu czynności wyborczych, o których jest mowa w poszczególnych pytaniach. Przeczytaj na początku wszystkie pytania załącznika, po to, byś zwrócił/ zwróciła szczególną uwagę na czynności, których pytania dotyczą.
4. Zabierz ze sobą wszelkie materiały wyborcze przygotowane przez Państwową Komisję Wyborczą oraz w miarę możliwości ustawę Kodeks wyborczy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości będziesz mógł/ mogła sprawdzić jak w danej sytuacji należy postąpić. Do znalezienia interesującej Cię kwestii wykorzystuj spis treści i tytuły rozdziałów.

5. Wszyscy członkowie komisji pracują na równych zasadach. Staraj się nie zwracać uwagi na powagę autorytetu członków komisji. Często zdarza się, że to młode osoby czy też bez wysokiego statusu społecznego muszą zwrócić uwagę nauczycielom, sędziom, urzędnikom samorządowym czy państwowym.
6. Obowiązkowo należy być obecnym przy liczeniu głosów, ustalaniu wyników oraz sporządzaniu i podpisywaniu protokołu (protokół podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład OKW obecne przy jego sporządzaniu).
7. Wszelkie czynności i ustalenia Komisji powinny być kolegialne. Szczególnie należy zwrócić uwagę na liczenie głosów w obecności wszystkich członków komisji, bez podziału na grupy liczących.
8. Tuż po zamknięciu lokalu wyborczego, ale przed rozpoczęciem liczenia głosów, należy domagać się, by wszyscy obecni członkowie odłożyli długopisy, flamastry, pióra w miejsce niedostępne do chwili zakończenia sporządzania protokołu głosowania.

9. Wszystkie mechanizmy oszustw wyborczych mają na celu zachowanie zgodności arytmetycznej wszelkich wartości – brak takiej zgodności spowoduje istotne usterki protokołu danej komisji obwodowej, na podstawie, których można będzie wszcząć dochodzenie. Z tego względu szczególnie skrupulatnie i uważnie należy wykonywać wszelkie obliczenia.
10. Po zakończeniu segregacji i liczenia głosów na poszczególne komitety wyborcze należy zażądać kontrolnego ponownego przeliczenia przez komisję głosów w każdej grupie.
11. Członkom komisji i mężom zaufania przysługuje prawo do wniesienia uwag do protokołu ze wskazaniem konkretnych zarzutów.
12. Mężowie zaufania mają prawo do obecności w lokalu wyborczym podczas wszystkich czynności Komisji w dniu głosowania – w praktyce powinno to oznaczać jak najpełniejsze uczestnictwo w czynnościach Komisji, również w tych przed otwarciem lokalu, przez cały czas głosowania oraz liczenia głosów i ustalania wyników.
13. Mężowie zaufania powinni na bieżąco dokonywać notatek na temat wszelkich nietypowych zdarzeń w lokalu wyborczym podając zawsze dokładną godzinę oraz nazwisko danego członka komisji lub schematyczny opis osoby (płeć, wiek, ubiór, wygląd), która brała udział w zdarzeniu.
14. Należy wziąć kopię zatwierdzonego przez komisję protokołu obwodowej komisji wyborczej lub utrwalić go przy pomocy aparatu fotograficznego – dane z protokołu i jego kopię (zdjęcie) przekazać zgodnie z procedurą opisaną w rozdziale I do swojego koordynatora gminnego.

Uwagi praktyczne:
W dniu wyborów należy zabrać ze sobą:
1. Dokument tożsamości,
2. Dokument upoważniający do przebywania w danym lokalu wyborczym wystawiony przez osobę Upoważnioną przez Pełnomocnika Wyborczego (dotyczy mężów zaufania),
3. Niniejszą instrukcję z załącznikami oraz materiały wyborcze przygotowane przez PKW,
4. Notes, długopis i ołówek, 5. Kalkulator,
6. Telefon komórkowy + ładowarkę do niego,
7. Aparat fotograficzny,
8. Prowiant na cały dzień (kanapki, woda, termos z kawą lub herbatą),
9. Potrzebne leki,
10. Załącznik nr 1 niniejszej instrukcji (Tabelę uwag wyborczych) z wpisanymi numerami telefonów do Koordynatorów.
11. Załącznik nr 3 niniejszej instrukcji (Sytuacje wymagające interwencji).

System elektronicznej rejestracji wyborców za granicą
Elektroniczna rejestracja wyborców w obwodach głosownia utworzonych za granicą