Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
31 marca 2015
Co pisano o odsłonięciu tablicy Strzeleckiego?
wieści z Dublina
Czekamy na relacje Marysi Thiele z uroczystości w Dublinie, która pewnie prosto z Dublina pojechała do Mayo... tymczasem przeglądamy internet w poszukiwaniu wieści z Festiwalu Polska Eire, z odsłonięcia tablicy oraz meczu Polska-Irlandia (zakończonego remisem). W Irish Times znajdujemy świetną i dowcipną relację z meczu, dwa akapity poświęcono Strzeleckiemu: " The game had an apt curtain raiser when representatives of both countries gathered in Sackville Place, just off Dublin’s O’Connell Street, for the unveiling of a plaque to Pawel Strzelecki, a 19th-century Polish philanthropist who did heroic work in Ireland during the Famine.
It’s thought that at least 150,000 people survived as a result: a number not dissimilar to estimates of Ireland’s latter-day Polish community." No właśnie, teraz można sobie uświadomić, że Strzelecki ocalił od śmierci głodowej ponad 200 tysięcy osób, to jest o wiele więcej niż obecnie liczy sobie polska społeczność w Irlandii...

Cały artykuł w Irish Times - tutaj

W The Journal znajdujemy artykuł pt. Ever heard of a Pole who helped Famine victims? He's been honoured in Dublin. Z uznaniem trzeba przyznać, że redakcja zadbała nawet o polskie czcionki, Poznań jest z literką ń, nazwisko prezydenta miasta Poznania - prawidłowo Jaśkowiak, a imię Strzeleckiego - Paweł z polskim ł.

artykuł w The Journal - tutaj

Artykuł z The Journal przedrukowany przez uk.news.yahoo.com

Ambasada polska w Irlandii zwraca na facebooku uwagę na znakomity artykuł Franka McNally'ego o Strzeleckim (nota bene ten artykuł za zgodą Irish Times przedrukowaliśmy w Pulsie kilka tygodni temu).

facebook Ambasady Polskiej w Dublinie

Dublińskie honory dla lorda Strzeleckiego


Powitanie w Clerys - budynku, na którym zawisła tablica ku czci Strzeleckiego. Fundacja Kultury Irlandzkiej