Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
19 października 2014
Sławna Istebna w Australii
ks. Wiesław Słowik

Zespół Regionalny „ISTEBNA” z Istebnej jest prawdopodobnie najstarszym wciąż istniejącym polskim zespołem regionalnym i jednym z najstarszych na świecie. Swymi korzeniami sięga bowiem aż 1901 roku, a na przestrzeni ponad stu lat zasłynął m.in. tym, że występował dla samego cesarza Franciszka Józefa podczas uroczystości sześćdziesięciolecia jego panowania w Wiedniu w 1908 roku. Tańczył również na prezydenckich dożynkach w Spale w 1933 roku przed Ignacym Mościckim. W 1934 roku „Istebna” brała udział w Święcie Pieśni w Wiśle, a w kolejnych trzech latach w Święcie Gór, z którego to wywodzi się największa obecnie impreza folklorystyczna w Polsce – Tydzień Kultury Beskidzkiej. „Istebna” uczestniczyła w nagraniach wielu programów telewizyjnych, jak i w licznych audycjach radiowych. Do dziś z rozrzewnieniem wspomina się tutaj realizację scen wesela ostatniego odcinka serialu „Czterej pancerni i pies”, w którym to zespół zagrał znaczny epizod.

Zespół tańczył na scenach całej Polski, uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach folklorystycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą - w Anglii, Szkocji, Francji, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Macedonii, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Turcji, Rosji, na Węgrzech, Ukrainie, we Włoszech, w Algierii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Mongolii, Jordanii, a także trzykrotnie w Chinach.

Jest laureatem Złotego Serca Żywieckiego – głównej nagrody na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, a także Brązowej Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Oprócz tego w 2009 roku zdobył Grand Prix dwóch znaczących przeglądów wojewódzkich – Przeglądu Piosenki Dziecięcej „Śląskie Śpiewanie” w Koszęcinie oraz Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych w Częstochowie. W roku 2011 zespół zdobył Grand Prix na VI Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym w Dąbrowie Górniczej, Grand Prix na XVIII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos" w Zebrzydowicach oraz I-sze miejsce na X Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych "O łowicki pasiak" w Łowiczu w kategorii zespołów autentycznych. "Istebna" zdobyła także GRAND PRIX 22 Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych odbywających się w ramach 48 Tygodnia Kultury Beskidzkiej! W roku 2013 zespół zdobył Puchar Redaktora Naczelnego Kroniki Beskidzkiej "Dla Najlepszego Zespołu" 50 Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Zespół od zawsze pozostaje wierny swojej tradycji góralskiej, zaś repertuar opiera o widowiskowe pieśni i tańce Beskidu Śląskiego, zwłaszcza tak zwanej Trójwsi Beskidzkiej – trzech wiosek, Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, położonych u styku granicy polskiej, czeskiej i słowackiej. Najbardziej charakterystycznym tańcem jest „Owiynżiok” – występujący tylko w Trójwsi Beskidzkiej, składający się z trzech części, taniec zalotny. Inne prezentowane przez zespół tańce to na przykład „Świńszczok”, „Kołomajka”, „Kowol”, „Rejna”, „Piłka” czy „Czworok” oraz tańczone przez mężczyzn „Kapitan” czy „Beczka”. W repertuarze zespołu znajdują się także rytmiczne zabawy jak typowo dziewczęca „Kapusta”, czy tańczone w trójkach „Placki”. Podczas koncertów w Australii zespół, oprócz tańców, zaprezentuje także najpiękniejsze pieśni pasterskie śpiewane mocnymi białymi głosami.


Repertuar zespołu oparty jest o pasterskie tradycje regionu i związany jest z życiem codziennym górali śląskich. Tańcom i śpiewom towarzyszy różnorodna muzyka, m.in. takich instrumentów jak okaryna, fujarka i instrumenty smyczkowe, zazwyczaj skrzypce, altówka i kontrabas.

Od sierpnia 2006 r. funkcję kierownika zespołu sprawuje Tadeusz Papierzyński. Cała grupa liczy ponad czterdziestu członków w wieku 14-25 lat, głównie uczniów gimnazjum, liceum i studentów z Istebnej i okolic. W Australii zaprezentują się w składzie 22-osobowym. Zespół jest członkiem CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej.

W roku 2011 z rąk Ministra Kultury zespół otrzymał najwyższe wyróżnienie w dziedzinie kultury ludowej - nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", a także Nagrodę Powiatu Cieszyńskiego im ks. Jana Leopolda Szersznika w kategorii ochrony kultury. W 2013 roku zespół otrzymał Nagrodę Honorową im. Wojciecha Korfantego i Złotą Odznakę Honorową "Za zasługi dla Województw Śląska”. Więcej informacji znajdziemy na internetowej stronie zespołu:

www.zespolistebna.pl

Przybywa do Melbourne 11 listopada 2014 roku na zaproszenie Towarzystwa Polskiej Kultury w Wiktorii. Wystąpi w Wiktorii, Kanberze, Queensland i Nowej Południowej Walii.


VICTORIA
Piątek, 14.11.2014 – godz. 20.00 – Dom Polski „Syrena” w Rowville
Sobota, 15.11.2014 – godz. 18.00 – Polski Ośrodek w Albion
Niedziela, 16.11.2014 – godz. 15.30 – Polski Festiwal na Federation Square- w Melbourne
Poniedziałek, 17.11.2014 – godz. 14.00 – „Dom Orła Białego” w Geelong

ACT
Sobota, 22.11.2014 – godz. 17.00 - Ambasada Polska w Yarralumla
Niedziela, 23.11.2014 – godz. 12.30 – Ośrodek Jana Pawła II w Narrabundah

QUEENSLAND
Czwartek, 27.11.2014 – godz. 13.00 – w North Tamborine
Piątek, 28.11.2014 – godz. 18.30 – Klub Polski „Polonia” w Milton

NSW
Niedziela, 30.11.2014 – godz. 12.30 – Sala Jana Pawła II w Marayong
Niedziela, 30.11.2014 – godz. 16.00 – Polski Klub w Bankstown
Czwartek, 4.12.2014 – godz. 19.00 – Polski Klub w Ashfield
Sobota, 6.12.2014 – godz. 16.30 – Dom Polski w Newcastle
Niedziela, 7.12.2014 – „Polish Christmas Festival” na Darling Harbour.