Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
19 sierpnia 2014
Już wkrótce otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni
Joanna Wojdyło
Muzeum Emigracji w Gdyni ogłasza zakończenie prac budowlano-adaptacyjnych w swojej docelowej siedzibie – historycznym Dworcu Morskim.Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego żywą historię Dworca – dawną z lat 30. ubiegłego wieku i tę najnowszą po 70 latach od czasu wojennych zniszczeń: Historia budowy na You Tube

W Gdyni powstaje instytucja, która opowiadać będzie o jednym z najistotniejszych zjawisk współczesnego świata, które w szczególny sposób wpłynęło na przeszłość i teraźniejszość polskiego społeczeństwa. W industrialnym otoczeniu portu, na styku lądu i morza powstaje unikalna na mapie Polski placówka – Muzeum Emigracji w Gdyni. W Dworcu Morskim, skąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat, opowiemy o poruszających doświadczeniach polskich emigrantów z końca XVIII jak i początku XXI wieku. Trudno o lepsze miejsce dla instytucji, która stawia pytania o czas i kierunki emigracji, o jej przyczyny, charakter i dalsze losy emigrantów. Pod adresem Gdynia, Polska 1 historie ludzi wyjeżdżających z Polski w różnych czasach, do różnych krajów połączymy we wspólną, ogólnopolską historię, w najszerszym tego słowa znaczeniu.

Jesteśmy muzeum historycznym, prowadzimy jednak swoją działalność w ścisłym związku ze współczesnością. Inaczej nie można opowiedzieć o zjawisku, które dotyczy dziś bezpośrednio 200 milionów ludzi na całym świecie, a dla 2 milionów Polaków stało się po akcesji do Unii Europejskiej doświadczeniem pokoleniowym. Jednocześnie intensywnym debatom politycznym na temat emigracji rzadko towarzyszy refleksja o historycznym charakterze tego zjawiska.

Tymczasem poza krajem żyje około 20 milionów osób polskiego pochodzenia, z czego większość to potomkowie emigrantów. Powstania narodowe, wojny światowe, trudny okres powojenny w równie znaczącym stopniu co kwestie ekonomiczne przyczyniały się do masowego charakteru emigracji z Polski. Nierzadko były to osobiste wybory motywowane pragnieniem lepszego życia, podążaniem za marzeniami i ambicjami. Wszystkie te czynniki sprawiły, że Polacy są szóstą diasporą na świecie a bez historii emigracji trudno zrozumieć całą polską historię. Dlatego mamy nadzieję, że Muzeum Emigracji w Gdyni stanie się miejscem autentycznego spotkania Polaków z kraju i z zagranicy.

Muzeum jest obecnie w organizacji i zainauguruje swoją działalność w Dworcu w pierwszej połowie 2015 roku.

Pozostająca w dyspozycji instytucji powierzchnia 6000 m2 daje możliwość wykreowania wielofunkcyjnej, nowoczesnej instytucji kultury. Oprócz wystawy stałej Muzeum będzie gościło ekspozycje czasowe, a także stanie się areną działań animujących aktywność mieszkańców, polem dyskusji i miejscem spotkań ludzi nauki i sztuki. Wśród wielu atrakcji czekających na gości znajdzie się sala kinowa, księgarnia, restauracja, kawiarnia oraz przestrzeń na ciekawą inicjatywę artystyczną bądź happening. Już teraz Muzeum realizuje szereg inicjatyw – konkursów, wystaw, wydarzeń o charakterze festiwalowym. Wszystko to, aby łączyć nowoczesny sposób przekazywania wiedzy o przeszłości z szeroką i ambitną ofertą kulturalną.

W Muzeum Emigracji Gdyni opowiemy o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do często diametralnie odmiennych miejsc na świecie. Prześledzimy kierunki ich wędrówek i okoliczności wyjazdu – zarówno te społeczno-ekonomiczne jak i osobiste. Dlaczego wyjechali? Jak radzili sobie w nowych krajach? Co znaczyło wyjechać z kraju w wieku XVIII czy XIX ? Co znaczy to dziś? Pod adresem Gdynia, Polska 1 połączymy wszystkie te historie w jedną, wspólną i w najszerszym znaczeniu tego słowa – ogólnopolską.

Podróż zaczynała się tutaj.

Muzeum powstaje w historycznym Dworcu Morskim pod najlepszym z możliwych adresów: Gdynia, ul. Polska 1. Ten zbudowany w 1933 roku budynek przez lata służył obsłudze ruchu emigracyjnego i był miejscem skąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat. Tu łączyło się wiele szlaków wyjazdu z kraju, tu cumowały legendarne polskie transatlantyki na czele z m/s Batory. Emigracyjna historia Gdyni, portowa lokalizacja i monumentalny budynek Dworca budują doskonałe ramy dla instytucji, której ambicją jest nadanie historii polskiej emigracji właściwego miejsca w narodowej pamięci.

Jedyna taka wystawa.Muzeum stawia sobie za cel odpowiedź na pytania: jak, kiedy, dlaczego i dokąd emigrowali mieszkańcy ziem polskich. Jakie były ich dalsze losy? Zaprezentujemy historię emigracji z ziem polskich począwszy od końca XVIII wieku aż po czasy obecne. Wystawa będzie miała charakter narracyjny, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym i scenograficznym stworzymy nastrój prawdziwej podróży w czasie i przestrzeni. Wszystko po to by nie tylko zrozumieć, ale i poczuć, co to znaczy być emigrantem.

Historia milionów Polaków.Muzeum Emigracji w Gdyni jako pierwsza tego typu placówka w Polsce pragnie być miejscem dialogu Polaków w kraju z rodakami z zagranicy. Opowiemy historię, która tłumaczy dlaczego dziś poza granicami żyje 20 milionów osób polskiego pochodzenia a polska diaspora jest szóstą pod względem wielkości na świecie. Przedstawimy dzieje milionów Polaków, bez których nie można w pełni zrozumieć polskiej historii, kultury, tożsamości narodowej.

(Nie)znani emigranci.Podejmowana przez Muzeum historia emigracji to przede wszystkim opowieść o człowieku – o jego nadziejach, obawach, ambicjach, pragnieniu wolności. To historia, której równymi bohaterami są polscy nobliści czy znani twórcy, jak i nasi rodacy, którzy wyjeżdżali kierowani prostymi marzeniami o lepszym życiu. Kim byli ci znani jak i zupełnie nieznani emigranci? Setki lat, dzieje rozgrywające się równolegle na wszystkich kontynentach, rozległe dziedziny ludzkiej aktywności i bogactwo emigracyjnych losów oferuje wiele perspektyw poznawania tej fascynującej historii.

Spotkajmy się na Polskiej 1.Otwarte w 2015 r. Muzeum Emigracji w Gdyni będzie węzłem edukacji, kultury i rozrywki. Monumentalny Dworzec Morski wraz z przylegającym do niego Magazynem Tranzytowym, daje wspaniałą możliwość wykreowania miejsca, które wykroczy poza granice działania tradycyjnego muzeum. Oprócz wystawy stałej i ekspozycji czasowych, placówka stanie się także areną działań animujących aktywność mieszkańców, polem dyskusji i miejscem spotkań ludzi nauki i sztuki. Wśród wielu atrakcji czekających na gości znajdzie się sala kinowa, przestrzeń do działań teatralnych, księgarnia, restauracja, kawiarnia oraz miejsce na ciekawą inicjatywę artystyczną bądź happening. Wszystko to w niepowtarzalnej, industrialnej oprawie portowej lokalizacji.

Muzeum w liczbach.Organizatorem Muzeum jest Miasto Gdynia a całkowity koszt inwestycji wynosi 49,3 mln zł, z czego ok. 23,8 mln finansowanych jest ze środków unijnej inicjatywy JESSICA. Powierzchnia Dworca Morskiego to ok. 3000 m² a sąsiadującego z nim Magazynu Tranzytowego (przestrzeni wystawy stałej i wystaw czasowych to ok. 2900 m²). Muzeum jest obecnie w organizacji, trwają prace przy budowie wystawy stałej, która zostanie zaprezentowana w pierwszej połowie 2015 roku.


Dworzec kiedyś i dziś


Muzeum w budowie. Fot. Tomasz Zerek