Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
23 lipca 2014
Wielka gala w Konsulacie RP
Ernestyna Skurjat-Kozek. Foto Puls Polonii

W poniedziałek 21 lipca 2014 r. odbyła się w Konsulacie RP uroczystość udekorowania 13 osób wysokimi odznaczeniami państwowymi oraz sportowymi. Na uroczystość przybyli nie tylko rodacy z Sydney; 92-letni Pan Marian Zazula wraz z opiekunami przyleciał z Tasmanii, a pani Dorota Leśnicka przybyła z rodziną z Adalajdy. Znana aktorka Marta Kieć- Gubała prowadziła imprezę z wdziękiem i elegancją. Na początek zaprosiła do obejrzenia krótkiego filmu ukazującego turystyczne atrakcje w Polsce, a następnie o zabranie głosu poprosiła panią konsul generalną Reginę Jurkowską. Pani konsul bardzo serdecznie powitała zebranych i podkreśliła, że oto mamy kolejny dowód na to, jak wyjątkowi i wybitni Polacy mieszkają w Australii. Przedstawiła sylwetki osób odznaczonych; następnie odegrano hymnn polski, po którym rozpoczął się akt dekoracji odznaczeniami państwowymi.

Prezentacji osób odznaczonych medalami i dyplomami sportowymi dokonali panowie Roman Korban i Bolesław Kwiatkowski. Aktu dekoracji dokonała ponownie pani konsul Jurkowska. Imprezę zakończyły: sesja fotograficzna oraz pogawędki przy lampce wina.

Oto przedstawiona przez panią konsul sylwetka pierwszego (i wiekiem najstarszego) odznaczonego. "Pan Marian Zazula jest weteranem walk o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej. W październiku 1941 r. wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych, a następnie po ewakuacji do Iraku został wcielony do 3. Dywizji Strzelców Karpackich w Palestynie pod dowództwem generała Ducha, gdzie pełnił służbę w plutonie łączności oraz brał udział w walkach o Monte Cassino i dalszej części kampanii włoskiej. Po zakończeniu wojny i demobilizacji osiedlił się w Australii. Pan Marian Zazula został w 1993 roku odznaczony Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz postanowieniem Prezydenta RP otrzymał mianowanie na stopień podporucznika. W Australii działał aktywnie na rzecz zachowania polskości i rozwoju miejscowej społeczności polskiej. Był współzałożycielem i aktywnym członkiem Związku Polskiego w Launceston oraz pełnił funkcję prezesa Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Launceston."

Za swą działalność Pan Marian został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.Sędziwy rodak pojawił się na poniedziałkowej uroczystości na wózku inwalidzkim. Ze względu na stan zdrowia Pan Marian znajduje sie obecnie w Domu Starców. W podróży z Launceston do Sydney towarzyszyli mu opiekunowie - państwo Wójcik z dwójką synów. Kolejną najstarszą osobą była 91-letnia Pani Jadwiga Solka-Krajewska.






Oto jak pani konsul Jurkowska przedstawiła sylwetkę rodaczki działającej w Sydney od ponad pół wieku. "Pani Jadwiga Solka-Krajewska jest wybitną działaczką na rzecz promowania Polski. Od 1950 roku, czyli od początku swojego pobytu w Australii włączała się aktywnie w działania na rzecz podtrzymywania polskości i budowy struktur organizacji polonijnych. Jest założycielką pierwszej polskiej biblioteki przy Związku Polskim w Redfern, współzałożycielką Koła Polek w Ashfield, Zjednoczenia Polek w Australii i Nowej Zelandii, Koła Seniorów w Sydney oraz Związku Polskich Sybiraków w Sydney. Jest również aktywną działaczką Funduszu Wieczystego Polonii Australijskiej imienia generała Juliusza Kleeberga, wspomagającego finansowo przedsięwzięcia kulturalne i oświatowe środowisk polonijnych. Na przestrzeni lat Pani Jadwiga Solka-Krajewska działała aktywnie na rzecz rozwoju polskiej kultury w Australii i promocji Polski współtworząc oraz organizując Festiwale Polskiej Kultury i Sztuki PolArt." Pani Jadwiga została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei sylwetka pana Jerzego Krajewskiego. "Pan Krajewski pochodzi z rodziny oficerskiej 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Andersa. Od przyjazdu do Australii w latach 70tych XX wieku aktywnie włączył się w działalność społeczną organizacji polskich. Był przewodniczącym Związku Polskiego Kingswood-Blacktown, założycielem zespołu pieśni i tańca „Mazowsze” i Szkoły Polskiej w Kingswood-Blacktown, inicjatorem Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii oraz członkiem Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. W latach 1980-1985 pomagał polskim imigrantom okresu Solidarności w przystosowaniu się do osiedlenia w Australii. W trakcie swojej wieloletniej pracy na rzecz społeczności polskiej wielokrotnie organizował obchody świąt narodowych, festiwale oraz wydarzenia kulturalne." Pan Krajewski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.






I następnie nasz gość z Adelaide. Oto jej sylwetka. "Pani Dorota Leśnicka od dziesięcioleci poświęcała się pracy społecznej na rzecz Polonii w Australii Południowej. Po przybyciu do Australii w 1949 roku pomagała nowym polskim imigrantom jako tłumacz w administracji obozu Woodside oraz uczestniczyła w dystrybucji pierwszego polskiego pisma w Australii „Tygodnika Katolickiego”. Na przestrzeni lat prowadziła aktywną działalność w różnych organizacjach polonijnych m.in. włączając się w akcje charytatywne na rzecz pomocy osobom w potrzebie zamieszkałym w Polsce. Z ramienia Federacji Polskich Organizacji w Australii Południowej była delegatem do South Australian Ethnic Committee Multicultural Forum. Jest także wieloletnim członkiem Ethnic Migration Museum w Adelajdzie. Pani Dorota Leśnicka uczestniczyła w organizacji XI Festiwalu Polskiej Kultury i Sztuki PolArt i co roku aktywnie włącza się w organizację polskiego festiwalu Dożynki." Pani Dorota otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.






Z kolei działacz sydnejski, Stanisław Mikołajski. "Pan Mikołajski od najmłodszych lat jest aktywnym działaczem społecznym Polonii australijskiej. Był członkiem pierwszej polskiej folklorystycznej grupy pieśni i tańca w Nowej Południowej Walii, założył Polską Grupę Młodzieżową w Bankstown, czynnie uczestniczył w pracach Klubu Polskiego w Bankstown i Ashfield oraz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Australii. Do 2012 roku pełnił funkcje wiceprezesa Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii oraz sekretarza zarządu Funduszu Wieczystego Polonii Australijskiej imienia generała Juliusza Kleeberga. Pan Stanisław Mikołajski wniósł również istotny wkład w rozwój kultury polskiej w Sydney zakładając w 2002 roku Polski Teatr Dramatyczny w Sydney oraz współorganizując festiwal „Polskie Boże Narodzenie” w Darling Harbour w Sydney." Pan Stanisław otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Szczęśliwym świadkiem dekoracji taty była jego piękna i elegancka córka.

"Pan Hugon Waldemar Niemotko był członkiem AK w latach 1942-1944 w Lublinie. Jest autorem licznych publikacji na tematy społeczno-kulturalne oraz prelegentem w trakcie spotkań dyskusyjnych poświęconych historii Polski w samej Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych, Ekwadorze i Australii. W latach 1977-1982 był członkiem Polskiego Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Od momentu zamieszkania w Australii Pan Hugon Niemotko prowadzi aktywną działalność społeczną. Był inicjatorem polskiej szkoły sobotniej w Campbelltown oraz wprowadzenia Mszy świętej w języku polskim w Campbelltown. Jest również założycielem i prezesem Australian International Research Institute Inc. – organizacji pozarządowej, która koncentruje się na propagowaniu w Australii działań Polski podczas II wojny światowej." Świadkiem dekoracji Pana Waldemara Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej była jego żona Krystyna, pianistka, pedagog i wielki propagator twórczości Chopina.

"Pan Hubert Błaszczyk w 1975 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był aplikantem w Sądzie Wojewódzkim w Zielonej Górze, później asesorem sądowym, sędzią, przewodniczącym Wydziału Cywilnego oraz wiceprezesem Sądu Rejonowego w Świebodzinie. Pan Hubert Błaszczyk w 1980 roku rozpoczął działalność w NSZZ „Solidarność”, z której odmówił wystąpienia. Był członkiem Sztabu organizacji Podziemie Solidarność Ziemi Świebodzińskiej. W 1982 roku został aresztowany i skazany wyrokiem Sądu Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu w procesie 16 członków organizacji na 4 lata więzienia. W tym czasie odmówił podpisania wniosku o ułaskawienie, jednak został zwolniony na mocy amnestii w 1983 roku. Pan Hubert Błaszczyk od 1987 roku przebywa na emigracji w Australii, gdzie od 2010 roku jest przewodniczącym działającego w Australii Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego. W 2007 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski."

W czasie poniedziałkowej uroczystości Pan Hubert otrzymał Medal Zasłużonego dla Wymiaru Sprawiedliwości – Bene Merentibus Iustitiae. W ten sposób został uhonorowany w uznaniu za swą postawę i działalność w latach 80tych , a w szczególności za dochowanie wierności zasadzie sędziowskiej niezawisłości. Na uroczystość przybyła najbliższa rodzina Pana Huberta włącznie z dwiema małymi wnuczkami.

Wśród uhonorowanych brązowymi medalami Polskiego Komitetu Olimpijskiego znaleźli się: dwie panie o współczującym sercu, Halina Gad i Maria Koter-Rosiak, które odegrały ważną rolę w uratowaniu życia chorej na raka olimpijskiej medalistki Jagody Polasik. Za swe zasługi na rzecz polskich sportowców - nie tylko w czasie Olimpiady Sydnejskiej - brązowe medale PeKaOlu dostali Janusz Nawrocki, Bogusław Stańczyk i (nasz redakcyjny fotoreporter) Tomek Koprowski, którego w czasie gali mieliśmy okazję zobaczyć pod krawatem!






Równie miłym akcentem uroczystości było wręczenie legendarnemu dżudokowi Krzysztofowi Frankowskiemu pasa mistrzowskiego (6 stopnia mistrzostwa sportowego w judo). Biało-czerwony pas pięknie się prezentował, zwłaszcza na tle Polskiego Orła.

Wszystkim odznaczonym i uhonorowanym serdecznie gratulujemy.

Ernestyna Skurjat-Kozek