Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
21 kwietnia 2014
Wizyta Profesora
Jerzy Moskała. Fot. Tom Koprowski

Na zaproszenie organizacji Australian Institute of Polish Affairs (AIPA) do Australii przybył professor Norman Davies. Profesor odwiedził kilka miast, wygłaszając odczyty w wielu instytucjach. W Sydney pierwsze spotkanie odbyło się na University of Western Sydney w ramach tzw Open Forum. Te interesujące spotkania prowadzone są co miesiąc. Ich inicjatorem, a zarazem gospodarzem jest profesor Seweryn Ozdowski, Director of Equity and Diversity. Tematem tego Forum (numer 37) była Ukraina. A znakomity historyk udowodnił, że ‘Ukraine is not just a province of Russia, “Ukraina nie jest poprostu prowincją Rosji."

Rosjanie wprawdzie twierdzą, że Kijów był kolebką rosyjskiej cywilizacji. Lecz w rzeczywistości rozwijały się trzy centra “ Ruś kijowska, Białoruś i Księstwo Moskiewskie. Później Litwa po opanowaniu Białorusi zajęła tereny Rusi kijowskiej. A wtedy Litwa sięgła od Bałtyku do Morza Czarnego. Wiadomo także, że na dworze księcia litewskiego mówiono po białorusku. Następnie profesor Unię polsko-litewską a później przejęcie terenów ruskich przez Królestwko Polskie. Tymczasem księstwo moskiewskie rosło w potęgę i w siedemnastym wieku opanowało Ruś kijowską. Wtedy też nadawano tej Rusi nazwę Ukrainy. W wieku dziewiętnastym język rosyjski stał się tam językiem urzędowym. Ale wnet także zaczął się rozwijać nacjonalizm ukraiński, szczególnie pod zaborem austriackim. A w latch 1918 do 1921 powstała na krótko republika ukraińska, aby potem stać się republiką sowiecką.

Profesor zwrócił uwagę, że władze sowieckie urzędujące w Moskwie stale eksploatowały Ukrainę. W latach trzydziestych w czasach likwidacji prywatnych gospodarstw doprowadzono do śmierci głodowej kilku milionów Ukraińców, a w czasie wojny największe straty ponieśli ukraińscy cywile. Wreszcie po rozpadzie imperium sowieckiego w roku 1991 Ukraina uzyskała niepodległość. Profesor zauważył też, że większość Ukraińców używa języka rosyjskiego. A mimo to w Kijowie głosowało za niepodległą Ukrainą. Nawiązując do obecnego kryzysu na Krymie Profesor uważa, że spowoduje on zwiększenie tożsamości ukraińskiej. Sala na uniwersytecie była wypełniona po brzegi. Film z tego spotkania został przedstawiony kilka razy na TVS (Television Sydney) i podobno ma wkrótce znależć się na internecie. Należy szukać pod adresem

www.uws.edu.au/open_fora.

Dwa dni później w polskim konsulacie sala była również pełna do tego stopnia, że trzeba była usunąć krzesła, aby zmieścić wszystkich chętnych. Tematem spotkania miało być hasło ‘Poland, God’s Playground or Lucky Country’, lecz Profesor wolał temat “Polska, Kraj Normalny”. Przedstawił historię Polski ze szczególnym uwzględnieniem okresów przed rokiem 1989 i okres ostatnich 25 lat. Zwrócił uwagę na stopniowe zdobywanie niepodległości. Jako ważne etapy wymienił reformę ekonomiczną Balcerowicza, opuszczenie Polski prze Armię Czerwoną oraz wstąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Dyskusję po odczycie poprowadził wiceprezes organizacji AIPA, Marek Burdajewicz. Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że jednak opozycja nie uważa Polski za kraj normalny. Między innymi twierdzi, że w czasie “okrągłego stołu” nastąpił układ, po który byli komuniści nadal utrzymali wpływy polityczne i ekonomiczne. Zarzuca się też, że Polska jest zbyt uległa wobec Rosji i Niemiec. Tutaj warto zauważyć, że Polska jest tylko krajem średnim, który musi się liczyć z potężnymi sąsiadami. A ostatnia podróż premiera Tony Abbotta pokazuje, że i Australia liczy się z takimi potęgami jak Japonia, Południowa Korea czy Chiny, mimo że nie ma wspólnych granic.

Por. artykuł Marka Baterowicza "Igrzysko czy pośmiewisko"




A w czasie obu spotkań profesor podpisywał swoje książki. A wiele z nich to książki o Polsce i Europie. A ja wspominam wspaniałą książkę w wersji polskiej “Powstanie 44” i wersji angielskiej ‘Rising 44’. O książkach tych pisałem w artykule p.t. “Profesor i Powstanie” w Tygodniku Polskim w roku 2005. Książki profesora i jego wędrówki po wielu krajach niewątpliwe przyczyniły się do wprowadzenia polskiej historii na arenę międzynarodową. Powinniśmy to ocenić i być wdzięczni. Dziękujemy także organizacji AIPA za zaproszenie profesora do Australii. No i należy podkreślić świetną działalność profesora Seweryna Ozdowskiego w organizowaniu Open Forum na University of Western Sydney.

W następnych miesiącach są zapowiadane między innymi tematy “Women in the Muslim World”, prelegentka profesor Karima Bennoune, University of California oraz “Freedom of Expression” prelegent Tim Wilson, Human Rights Commissioner. Tu należy wspomnieć, że to stanowisko piastował przez kilka lat profesor Ozdowski. Warto więc odwiedzić ten uniwersytet, a przynajmniej oglądać te spotkania na Telewizji Sydney (TVS).

Jerzy Moskała