Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
22 lutego 2014
Rotmistrz Pilecki upamiętniony w Melbourne (fot. Bogdan Płatek)
o tym piszą w IPN
16 lutego 2014 r. w Jewish Holocaust Center w Melbourne odbyła się uroczystość, podczas której upamiętniono rotmistrza Witolda Pileckiego. W spotkaniu obok gospodarzy (Pauline Rockman - prezydent JHC, Warren Fineberg - dyrektor wykonawczy) udział wzięli JE Paweł Milewski Ambasador RP w Australii, JE Shmuel Ben-Shmuel, Ambasador Izraela w Australii a także delegacja Instytutu Pamięci Narodowej w składzie: dr Łukasz Kamiński - prezes IPN oraz dr Rafał Leśkiewicz - dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów. Obecni byli także przedstawiciele miejscowych władz na czele z marszałkiem wyższej izby parlamentu stanowego Brucem Atkinsonem, reprezentanci instytucji kulturalnych, stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Uroczystość była efektem wieloletnich starań The Pilecki Project Committe, założonego przez grupę przedstawicieli Polonii, wspieranego przez Honorowego Konsula Generalnego RP w Melbourne dr Georga Łuk-Kozika.

W trakcie uroczystości przedstawiono biografię i dokonania rotmistrza Witolda Pileckiego, dr Helena Ewert z Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej przeprowadziła wywiad z powstańcem warszawskim Zbigniewem Lemanem, przemówienia wygłosili m.in. prezes IPN i dyrektor BUiAD. Dr Łukasz Kamiński zwrócił uwagę, że Pilecki jest "nie tylko polskim bohaterem, który miał odwagę przeciwstawić się dwu reżimom totalitarnym, nazizmowi i komunizmowi. Rotmistrz Pilecki jest bohaterem całej ludzkości, jednym z tych ludzi, którzy w czasie, gdy można było zwątpić we wszystko, ocalił naszą wiarę w to, że istnieje dobro, naszą wiarę w człowieka".

Przedstawiciele The Pilecki Project Committe przekazali kierownictwu Jewish Holocaust Center uwierzytelnione kopie Raportu W, autorstwa rotmistrza Pileckiego i inne dokumenty dotyczące jego pobytu w Auschwitz (udostępnione przez IPN), egzemplarze opublikowanego w Melbourne nowego tłumaczenia raportu na język angielski oraz przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną.

Prezentacja multimedialna jest dostępna również na anglojęzycznej wersji strony IPN www.pilecki.ipn.gov.pl. Efektem współpracy komitetu z JHC jest także trwałe umieszczenie gabloty z opisem zasług Witolda Pileckiego w stałej ekspozycji muzealnej JHC. Jest ona odwiedzana rocznie m.in. przez 20 tys. uczniów i studentów.

Posłuchaj relacji polskiej w Radiu SBS


Anrzej Nowak i Jacek Glinka z ambasadorem Izraela (w środku)


Prezes JHC Pauline Rockman


Sala wystawowa poświęcona Pileckiemu

Czytaj artykuł "Uroczystość w Jewish Holocaust Centre"

Podczas pobytu w Melbourne delegacja IPN spotkała się m.in. z dr Georgiem Łuk-Kozika, Honorowym Konsulem Generalnym RP, prezesem Australian Institute of Polish Affairs prof. Janem Pakulskim, przedstawicielami Melbourne University (prof. Leslie Holmes i dr Julie Fedor) i Monash University (prof. Pascaline Winand i prof. Marko Pavlyshyn), redakcją "Tygodnika Polskiego", przedstawicielami The Polish Jews and Their Descendants Association (Bernard Korbman - prezes i p. Izydor Marmur), przedstawicielami Związku Więźniów Politycznych z prezesem Hubertem Błaszczykiem i prezesem organizacji weteranów armii australijskiej w stanie Victoria gen. Davidem McLachlanem.

Przedstawiciele Instytutu spotkali się także z Polonią w sanktuarium w Essendon, z harcerzami hufca "Podhale", a także przeprowadzili lekcję dla uczniów polskiej szkoły sobotniej w Dandenong. Polskim szkołom i harcerzom przekazano materiały edukacyjne wydane przez IPN. Prezes IPN i dyrektor BUiAD udzielili także wywiadów dla sekcji polskiej i hebrajskiej państwowej rozgłośni radiowej SBS oraz dla mediów polonijnych. 17 lutego na Monash University przedstawiciele IPN wygłosili wykłady na temat polskiego modelu rozliczeń z przeszłością i funkcjonowania Instytutu, w tym przede wszystkim jego archiwum.

W dniach 18-19 lutego br. delegacja IPN przebywała w Sydney. Dr Kamiński i dr Leśkiewicz spotkali się m.in. z konsul generalną RP Reginą Jurkowską, przedstawicielami AIPA i fundacji Kresy - Syberia, dr Sevem Ozdowskim z University of Sydney, byłym rzecznikiem praw obywatelskich w Australii. W siedzibie konsulatu generalnego RP odbyło się także spotkanie z Polonią. W studiu radia SBS przedstawiciele IPN zaprezentowali działalność Instytutu.

Instytut Pamięci Narodowej
Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Nadesłał Andrzej Nowak. Dziękujemy.






Od lewej: Jerzy Patusiewicz, Krzysztof Mączyński, Henryk Sawicki, Hubert Błaszczyk, Andrzej Nowak i Barbara Błaszczyk


Po uroczystości w JHC wspólny obiad w restauracji Botticelli, Brighton


Kierownictwo IPN na spotkaniu z młodzieżą w Dandenong

Więcej zdjęć na fotogalerii - kliknij, obejrzyj