Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
24 kwietnia 2013
Ostatni Festiwal Kościuszkowski w Jindabyne
Marysia Thiele. Zdjęcia różnych autorów
Przyzwyczailiśmy się do festiwali kościuszkowskich pod pomnikiem Pawła Edmunda Strzeleckiego w Jindabyne, bez względu na to czy uczestniczyliśmy w nich, czy też zapoznawaliśmy się z wydarzeniami festiwalowymi za pośrednictwem mediów. Od 2007 roku festiwale kościuszkowskie odbywały się co roku i stały się jednym ze stałych wydarzeń kulturalnych Polonii Australijskiej. 17 lutego 2007 roku odbył się pamiętny koncert Kościuszko Music on Mt Kościuszko, na zakończenie którego dwaj Jezuici z Polski odprawili Mszę św. na skałach Góry Kościuszki. W dwa miesiące później, magazyn internetowy Puls Polonii wspólnie z zespołem Lajkonik, zorganizował w Jindabyne pierwszy Festiwal Kościuszkowski, z pomocą finansową Fundacji Bluma.

W momencie organizowania pierwszego festiwalu, do życia została powołana Fundacja Kulturalna Pulsu Polonii, która po kilku latach przeistoczyła się w „Kościuszko Heritage”. Prezesem została Ernestyna Skurjat-Kozek. Poprzez promocje postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego i Tadeusza Kościuszki fundacja zapobiegła zmianie nazwy MtKościuszko, lub wprowadzenia tzw. dual naming, czyli dodania nazwy aborygeńskiej do nazwy istniejącej. Dzięki staraniom „Fundacji Kulturalnej Pulsu Polonii” Góra Kościuszki została wpisana na listę dziedzictwa narodowego Australii (National Heritage List), oraz nawiązano przyjazne stosunki ze starszyzną Ngarigo – tradycyjnymi właścicielami Mt Kościuszko.


Elderki Ngarigo z córkami w czasie ceremonii Welcome to Country. Foto Puls Polonii


Okładki publikacji okolicznościowej. Fot. Puls Polonii

Społeczność polonijna Australii, oraz innych zakątków świata, jak również społeczeństwo polskie w kraju, mogą pogratulować sukcesów wszystkich siedmiu festiwali kościuszkowskich w Jindabyne. Dzięki zdolnościom organizacyjnym pani Ernestyny, w czasie imprez festiwalowych rozkwitła atmosfera przyjaźni i wzajemnego szacunku społeczności polonijnej, aborygeńskiej i australijskiej, oraz nastąpiło zintergrowanie polskiej kultury, tradycji i idei z tradycjami australijskimi i ponad 40 tysięcy lat liczącą kulturą aborygeńską. Wpłynęło to na sukces w zachowaniu nazwy Mt. Kościuszko jako jedynej na mapach świata, nadanej najwyższemu szczytowi kontynentu australijskiego przez Pawła Edmunda Strzeleckiego w 1840 roku. Zasługą „Kościuszko Heritage” i festiwali kościuszkowskich w Jindabyne jest uświadomienie wszystkim, że polska nazwa najwyższego szczytu kontynentu australijskiego doskonale oddaje ducha wielonarodowościowej i wielokulturowej Australii.


Dyplom Rady Naczelnej dla Kosciuszko Heritage Inc.


Od lewej: Dariusz Paczyński, Leszek Wikarjusz i Ernestyna Skurjat-Kozek z medalem i dyplomem Rady Naczelnej. Fot. Puls Polonii

Myśleliśmy, że festiwale kościuszkowskie nigdy nie znikną z kalendarza imprez polonijnych, a tymczasem w pochmurny, straszący deszczem lutowy weekend 23 i 24 lutego 2013 roku, odbyła się siódma i jak podkreślono, ostatnia edycja Festiwalu Kościuszkowskiego w Jindabyne. Tegorocznemu festiwalowi K’Ozzie Fest – Dreamlight 2013 tradycyjnie patronowała Ambasada RP, którą w tym roku reprezentowali Konsul Generalny Daniel Gromann, oraz Radca Ambasady Witold Krzesiński.

Konsul otworzył festiwal oficjalnym przemówieniem, w obecności tradycyjnych opiekunów Góry Kościuszki, starszyzny plemienia Ngarigo. Wydarzeniem prawdziwie historycznym tegorocznego festiwalu była Msza św. na szczycie Góry Kościuszki, celebrowana w setną rocznicę podobnego wydarzenia w dniu 23 lutego 1913 roku. W stulecie pierwszej Mszy św. na górze Kościuszki zgromadziło się tyle samo osób co przed 100 laty, a więc 200 wiernych uczestniczyło w ceremonii mszalnej. Mszę św. celebrował i homilię wygłosił biskup Julian Porteous z Sydney. Wspólnie z biskupem Mszę św. na Górze Kościuszki koncelebrowali ks. Tomasz Bujakowski i ks. Stanisław Tomasiak, franciszkanie z Perth , oraz ks. Prowincjał Księży Chrystusowców Przemysław Karasiuk z Canberry. W swej homilli biskup podkreślił wkład wielu pokoleń Polaków w walce o wolność waszą i naszą.


Goście z Melbourne: Zespół Łowicz. Fot. Bogumiła Filip


Siostry Kowalskie, fot. Bogumiła Filip

W całości Homilia została opublikowana na stronie Pulsu Polonii w dniu 25 lutego 2013 roku, oraz ukazała się w druku, w specjalnie z tej okazji wydanej broszurze pt.”Mt.Kościuszko Centenary Mass. Souvenir Book”. Zasługi Ernestyny Skurjat-Kozek i jej współpracowników zostały docenione, czego wyrazem jest dyplom nadania medalu przez Radę Naczelną Polonii Australijskiej. Medal nadano organizacji Kościuszko Heritage "za szerzenie wiedzy o Polsce i jej wybitnych synach – Tadeuszu Kościuszce i Pawle Edmundzie Strzeleckim, promowanie ich humanitarnych idei oraz za wiele innych inicjatyw, wzmacniających argumenty za utrzymaniem polskiej nazwy Mt Kościuszko – najwyższego szczytu Alp Australijskich".

Dyplom podpisał dr Janusz Rygielski, a wręczył go Ernestynie Skurjat-Kozek wiceprezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej Leszek Wikarjusz.


Biskup Julian Porteous z młodzieżą z Lajkonika. Fot. Urszula Lang


Gośc z Nowego Jorku: Roy Eaton gra Chopina pod Pomnikiem Strzeleckiego. Fot. Urszula Lang

Gratulujemy ekipie Pani Ernestyny tego wspaniałego medalu, zasłużonego ciężką pracą włożoną w siedem festiwali kościuszkowskich. Każdy festiwal był specjalny, unikalny i niepowtarzalny. Sukces festiwali kościuszkowskich, dostrzeżenie, docenienie i uznanie dla ich organizatorów, powinny zachęcić następnych zapaleńców do działalności w szerzeniu kultury polskiej i uświadamianiu społeczności australijskiej wkładu Polonii australijskiej w kulturę i rozwój ekonomiczny Australii.

Marysia Thiele

.