Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
7 grudnia 2012
Pielgrzymka do Jindabyne
Ernestyna Skurjat-Kozek

Fot. Kris Kamma
Już tylko dwa miesiące i dwa tygodnie dzieli nas od Siódmego Festiwalu Kościuszkowskiego – “K’Ozzie Fest 2013 Dream Lights”. Tym razem festiwal odbędzie się w lutym, a to z niebagatelnego powodu. Głównym wydarzeniem będzie bowiem Msza św. na szczycie Mt Kosciuszko, która będzie odprawiona dokładnie w setną rocznicę Mszy św. z 23 lutego 1913 roku! Kardynał George Pell, któremu ten exciting project bardzo się spodobał, na głównego celebranta zaproponował swą „prawą rękę”, biskupa Juliana Porteousa, ponieważ sam będzie w tym czasie za granicą.

Inne ważne wydarzenia K’Ozzie Fest to dwudniowe szaleństwo w Jindabyne: premiera filmu dokumentalnego, wystawa fotograficzna, recital fortepianowy, wieczorny koncert pod pomnikiem Strzeleckiego wraz z pokazem laserowym, uroczyste odsłonięcie nowej tablicy pamiątkowej na pomniku Strzeleckiego, również celebracje 25tej rocznicy odsłonięcia majestatycznego pomnika Strzeleckiego. Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć w Pulsie Polonii.

Z wizytą u bp. Juliana Porteousa

Program Festiwalu i życiorys gościa z USA

Muszę jednak zaznaczyc, że od czasu opublikowania tych artykułów (czerwiec i sierpień br) nastąpiły małe zmiany. Dotyczą one kwestii Mszy św. na Górze Kosciuszki. Otóż pod koniec listopada organizatorzy festiwalu spotkali się w Jindabyne z dyrekcją NPWS (National Parks & Wildlife Service). Tematem spotkania była logistyka imprezy na „dachu” Australii. Mimo całej życzliwości Kosciuszko National Park, cudownej od 7 lat współpracy i sponsorskiego dobrodziejstwa nie można z rocznicowej Mszy św. zrobić imprezy masowej: trzeba bowiem dbać o unikalną w skali świata florę (teren wokół szczytu Mt K. to biosfera pod szczególną ochroną i rezerwat UNESCO); nie można też dyskryminować turystów, którym Msza św. może „przeszkadzać” w zdobyciu szczytu i zrobienia sobie pamiątkowej fotki na obelisku. Jakoś wszyscy razem musimy się tam pomieścić.

Badania prowadzone przez NPWS wykazują, że poważne uszkodzenie biosfery następuje wtedy, kiedy na szczycie znajduje się jednorazowo ponad 200 osób. Zresztą nie tylko biosfera na tym cierpi, ale też i ludzie, którym w takim ścisku brakuje miejsca do tuptania i sposobności do zadumy. Tak, Góra Kościuszki to miejsce unikalne i bardzo ELITARNE. I dlatego, szanując misję, jaką pełni NPWS, doszlismy do porozumienia, że wstęp na Mszę św. będzie za zaproszeniami. Szacujemy, że ok. 100 osób to będą uczestnicy Mszy św., a pozostała setka to „inni”, czyli turyści. Dyrekcja NPWS wyznaczyła nam już teren pod Mszę – to wybrukowany kawałek terenu tuż przy plastykowej tablicy umocowanej na głazie. W miarę możliwości będziemy się starali ścieśnić tutaj, aby uniknąć deptania skarpy porośnietej unikalnymi roślinkami, w tym "stokrotkami" mountain daisies, które żartobliwie określam jako suszki Kościuszki.


Msza św. na Mt Kosciuszko w lutym 2007 r. po koncercie "Muzyka Kosciuszki na Górze Kościuszki". Wtedy myślelismy, że to pierwsza w historii Australii Msza św. na "dachu" Australii. I dopiero niedawno dowiedzieliśmy sie, że pierwsza Msza św. była odprawiona tam w lutym 1913 r. Fot. Puls Polonii

Skoro nie wszyscy zmieszczą się na tej unikalnej i elitarnej górze, to postanowiliśmy zorganizować retransmisję ze Mszy św. następnego dnia już od 10 rano w pięknym, obszernym klubie sportowym „Bowling Club” nieopodal pomnika Strzeleckiego.

W czasie naszej ostatniej wizyty w Jindabyne spotkaliśmy się z kierownictwem tego klubu – przesypmatyczni faceci! - i obejrzeliśmy lokal. Na dole sala konferencyjna na ponad 100 osób, na górze restauracja (bistro) na 400 osób, zaraz obok sala barowa (pub) na 450 osób. Jest niewielka scena, jest również ekran i projektor. Znakomite miejsce na tzw. Plan B (na wypadek deszczu). Tak więc w niedzielę 24 lutego od rana, bez względu na pogodę, tu będziemy mieli premierę filmu o Polsko-Aborygeńskich Lotach Przyjaźni nad Górą Kościuszki. Wielki koncert galowy odbędzie się pod pomnikiem Strzeleckiego, ale kto będzie miał ochotę obejrzeć film z historycznej Mszy św. będzie urwać się na godzinkę i uczynić to właśnie w klubowym Bistro. Film możemy ponownie wyświetlić – na życzenie - kilka razy między godziną 11 rano a 4 po południu.

Komu bardzo zależy na uczestnictwie w rocznicowej Mszy św. proszony jest o kontakt z organizatorami: office@kosciuszkoheritage.com lub zadzwonić na nr. (02) – 9484 1740. Może jeszcze będzie szansa wpisania na listę zaproszonych.


Afro-Amerykański pianista z Nowego Jorku, Roy Eaton, miłośnik muzyki Chopina i Kościuszki - gość specjalny K'Ozzie Fest 2013. Fot. Ken Howard

Miłośników muzyki Chopina, Kościuszki (!) i Scotta Joplina zapraszamy na recitale fortepianowe w Hotelu Horizons (wstęp wolny). Wystąpią: afro-amerykański pianista z Nowego Jorku ROY EATON (swój koncert zadedykuje on starszyznie Ngarigo, tradycyjnym właścicielom Góry Kościuszki – będzie okazja ich poznać!) oraz znany szopenista z Sydney Krzysztof Małek. Smakoszy piwa Kosciuszko Pale Ale zapraszamy na degustację w czasie koncertów pod pomnikiem Odkrywcy Góry Kosciuszki. A smakoszy placków kartoflanych zapraszamy do stoiska Polonez Smallgoods Wiesława Paździora, który ostatnio w Darling Harbour nakarmił kilka tysięcy uczestników festynu bożonarodzeniowego. Do zobaczenia 23 i 24 lutego 2013 r. w Jindabyne!

Ernestyna Skurjat-Kozek
President, Kosciuszko Heritage Inc.


Polsko-Aborygeńskie Loty Przyjaźni nad Górą Kościuszki, kwiecień 2012, Aunty Rae, przedstawicielka Ngarigo (tradycyjnych właścicieli Mt Kosciuszko) po lądowaniu. Fot. Dinah Fischer