Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
29 sierpnia 2012
Mirosław Krupiński nie żyje
Hubert Błaszczyk i inne żródła

Właśnie otrzymałem wiadomość od p. Aleksandra Matwiejszyna z Polski. Informuje mnie o śmieci Mirosława Krupińskiego, jednego z czołowych działaczy Pierwszej Solidarności, zastępcy przewodniczącego Związku , jednego z przywódców strajku w Stoczni Gdańskiej tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Wieloletni więzień reżimu komunistycznego, przybył do Austalii w 1987 roku, od wielu lat mieszkał w Albany (zachodnia Australia). Cześć Jego pamięci.
Hubert Błaszczyk

Strona internetowa Mirka

O Mirku na Wikipedii

Odpowiadając Lechowi

Krupiński o stanie wojennym

Z innego żródła: Z Australii dotarła do nas smutna wiadomość. 28 sierpnia zmarł Mirosław Krupiński (1939-2012), pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego „Solidarności” w Olsztynie i wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego przedostał się na teren Stoczni, gdzie objął prowadzenie strajku. Po wyjściu z więzienia wyemigrował do Australii i już nigdy nie przyjechał do Polski. Twierdził, że w rozmowie w ZK w Łęczycy od Władysława Frasyniuka otrzymał ofertę uczestniczenia w dealu z władzą, do którego doszło po latach w Magdalence. Ofertę odrzucił. Całą sprawę opisał w książce „Zaułek zbrodni”.

Mirosław Marian Krupiński, ur. 8 IX 1939 w Świniuchach (obecnie Ukraina). Absolwent Politechniki Wrocławskiej, Wydz. Inżynierii Sanitarnej (1964), studiów podyplomowych w zakresie technologii uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i ochrony środowiska na Politechnice Warszawskiej (1978). 1965-1966 pracownik Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Robót Komunalnych w Kołobrzegu, 1966-1972 Pracowni Terenowej Miastoprojektu Koszalin tamże, 1972-1976 Miastoprojektu Olsztyn, 1976-1981 Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Olsztynie.

Od IX 1980 w „S”; rzecznik prasowy MKZ w Olsztynie; w VI i IX 1981 delegat na I WZD Regionu Warmińsko-Mazurskiego, przewodniczący ZR, delegat na I KZD, wiceprzewodniczący KK. 13 XII 1981 przewodniczący Krajowego Komitetu Strajkowego.

16 XII 1981 po pacyfikacji Stoczni Gdańskiej im. Lenina aresztowany, przetrzymywany w AŚ w Gdańsku: z powodu choroby serca hospitalizowany, nast. w Bydgoszczy, w VII 1982 skazany wyrokiem Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni na sesji wyjazdowej w Bydgoszczy na 3,5 roku więzienia, osadzony w ZK w Łęczycy, we IX 1983 zwolniony na mocy amnestii; pozbawiony możliwości pracy w zawodzie.

Od V 1987 na emigracji w Australii; inżynier konsultant w firmie Zyg Rytter & Partners w Sydney, nast. inżynier projektant w Water Authority of Western Australia w Perth i w Albany, od 2004 na emeryturze. Autor publikacji: "Zaułki zbrodni", "Australijska przygoda", "Australijskie migawki".

Do 28 V 1987 rozpracowywany przez Wydz. III WUSW w Olsztynie w ramach SOR krypt. Szaradzista.

(z Encyklopedii Solidarności).

Debata Olsztyn

Strona Mirka - Kraj Utracony

Wywiad Ernestyny Skurjat z Mirosławem Krupińskim z 2001 r.