Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
12 sierpnia 2016
W sprawie Adama Gajkowskiego
List do marszałka Senatu
W dniu 10 sierpnia 2016 roku Prezes Federacji Organizacji Polskich w NPW dr Ryszard Dzierzba wystosował list do Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. Oto jego treść. Zwracam się do Pana w imieniu zarządu Federacji Organizacacji Polonijnych działających na terenie stanu Nowa Poludniowa Walia w Australii. Tą drogą chciałbym wyrazić nasze uznanie dla podjętej przez Pana decyzji o powołaniu australijskiego działacza polonijnego, pana Adama Gajkowskiego, w skład Polonijnej Rady Konsultacyjnej.

Adam Gajkowski jest emigrantem politycznym pokolenia Solidarności - aktywnym uczestnikiem strajku w Sierpniu 1980 roku i byłym więźniem politycznym okresu stanu wojennego. Od początku swojego pobytu w Australii aktywnie działa w tutejszym ruchu polonijnym - początkowo wspierając polską opozycję antykomunistyczną a nastepnie przez ponad 20 lat prowadząc aktywną działalność patriotyczną opartą na zasadach chrzescijanskich i przy scisłej współpracy z polskim Kościołem Katolickim.

Adam Gajkowski jest współzałożycielem i przewodniczącym organizacji polonijnej Nasza Polonia, która znana jest na terenie całej Australii z bardzo aktywnej działalności patriotycznej dla dobra naszej ojczyzny i tutejszej społeczności polonijnej. Organizacja ta była inicjatorem wielu akcji charytatywnych, a także wydarzeń o ogromnym znaczeniu politycznym, społecznym i religijnym. Wymienić tu należy min. organizację wystawy poświęconej Zbrodni Katyńskiej, a także organizację i współorganizację wielu spotkań ze znanymi osobistościami z Polski - min. profesorem Nowakiem, redaktorem Michalkiewiczem, artystami Andrzejem Kołakowskim, Lechem i Bożeną Makowieckimi, a także Andrzejm i Anną Gwiazdami, Sławomirem Cenckiewiczem i Krzysztofem Wyszkowskim oraz z Tadeuszem Płużańskim. Także na zaproszenie Naszej Polonii gościliśmy 3 lata temu poseła Jana Dziedziczaka, a Adam Gajkowski był organizatorem tej krótkiej, ale bardzo treściwej wizyty pana posła na Antypodach.

W chwili obecnej Adam Gajkowski pełni funkcję wiceprezesa Federacji Organizacji Polonijnych w stanie Nowa Południowa Walia oraz jest członkiem prezydium Rady Naczelnej Organizacji Polonijnych w Australii.

Przywołuję te wszystkie okoliczności, by wskazać na to, że powołanie Aadama Gajkowskiego na członka Polonijnej Rady Konsultacyjnej było w pełni uzasadnione i że będzie on należycie reprezentował w Radzie polonijną społeczność w Australii. Ze swojej strony chciałbym podziękować Panu Marszałkowi za decyzję o powołaniu Adama Gajkowskiego w skład Polonijnej Rady Konsultacyjnej.
Z wyrazami szacunku
Dr Ryszard Adams - Dzierzba
Prezes Prezydium Federacji Organizacji Polonijnych w NSW

Editor's Note. Related Links:
zw.lt/wilno-wilenszczyzna/marszalek-karczewski-polonijna-rada-konsultacyjna-bedzie-reprezentowala-wszystkie-srodowiska/

Marszałek Karczewski: Polonijna Rada Konsultacyjna będzie reprezentowała wszystkie środowiska. Skład Polonijnej Rady Konsultacyjnej będzie znany 5 września, chcemy, by jej członkowie reprezentowali wszystkie środowiska polonijne - powiedział PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że w przyszłości będzie zabiegał o zwiększenie środków na Polonię z ponad 60 do 100 mln zł.

www.parlamentarny.pl/wydarzenia/powstanie-polonijna-rada-konsultacyjna-wiemy-czym-sie-zajmie,11547.html

dzieje.pl/aktualnosci/senat-w-polonijnej-radzie-konsultacyjnej-bedzie-zasiadac-16-osob