Prezes Kopca Kościuszki w miastach i miasteczkach australijskich

F.Molski, L. Cierpiałowski & A. Rokosz
lipiec-sierpień 2017

Galeria Zdjęć Pulsu Polonii

Kliknij na zdjęciu aby zobaczyć całą fotografię.

Taka wizyta zdarza się raz na 200 lat - Prezes Komitetu Kosciuszki świetuje Rok Kościuszki w Australii! Prezes Mieczysław Rokosz wraz z dyrektorem Leszkiem Cierpiałowskim i małżonką Anną  z wizytą w siedzibie Kosciuszko Heritage Inc. Wizyta w Radiu SBS, długi wywiad przeprowadziła Anna Sadurska rodem z Krakowa.
Malarstwo aborygeńskie w wielokulturowym SBS. Nie wszyscy są tacy busy... Chwilka odpoczynku... Ważne spotkanie w Konsulacie RP, dla Pani Konsul Jurkowskiej prezent w postaci Medalu Dwustulecia Smierci Kosciuszki.
I oto spotkali się koledzy, Marek Baterowicz i Mieczysław Rokosz ongis pracowali w jednej z krakowskich redakcji... Ale najważniejszy punkt australijskiej wizyty to expedycja Mound to Mount (Z Kopca Na Górę), czyli zdobycie Góry Kościuszki. Gości na Górę poprowadziła najlepsza z najlepszych przewodniczek górskich, Acacia Rose (po środku).
Nasi goście z filmowcami pod Pomnikiem Strzeleckiego w Jindabyne. Nawiązanie bliższej współpracy z dyrekcją Kosciuszko National Park. Nasi goście z dyrektorem KNP, Mickiem Pettittem (drugi od lewej).
tak się szczęśliwie złożyło, że w Visitors Centre można było obejrzeć wystawę fotograficzną prezentującą krainę Ngarigo - tradycyjnych kustoszy Góry Kościuszki. Możliwość zwiedzenia tej wystawy była dla Prezesa Rokosza strzałem w dziesiatkę -  za 2 miesiace będzie gościł w Krakowie delegację Ngarigo na obchodach 200-lecia śmierci Kościuszki. Wzruszony Prezes wpisał się do Księgi Pamiątkowej...
Wpis Prezesa przetłumaczył Felix Molski, przewodnik  i tłumacz delegacji. To nie tędy do pubu. Tędy tylko na Kościuszkę! Spod Pomnika Strzeleckiego droga bliska do pubu na kościuszkowskie piwko.
Ostatniego dnia pobytu w Jindabyne Ania Rokoszowa świętowała swoje imieniny... ...oraz urodziny! Z Jindabyne droga wiedzie do Canberra. Tu spotkanie z Ambasadorem Pawłem Milewskim.
Dowiadujemy się, że sala recepcyjna Ambasady RP nosi imię Kościuszki!
Z Canberra daleka droga do Melbourne. Jedno ze spotkań - w Essendon. Niespodziewane spotkanie po wielu latach z koleżanką ze szkoły! ...I nie mniej spodziewane spotkanie z byłą studentką, Jolą Styczeń, która pojawiła się z indeksem, gdzie widniał podpis egzaminatora...
W szkolnym spotkaniu w Prezesem Rokoszem udział wzięła pięcioletnia panieneczka, Ania Styczeń. Mała Ania ofiarowała Przezesowi Rokoszowi śliczny, słoneczny portret Tadeusza Kosciuszki.
Szkolne dekoracje bardzo się podobały Prezesowi Rokoszowi.
I oczywiście miłe spotkania z lokalnymi notablami. Śladami Strzeleckiego w Melbourne.
Śladami Strzeleckiego w miejscowości Strzelecki. Felix Strzelecki obwiózł gości po wszystkich obeliskach Strzeleckiego w Gippsland. Czas wracać do Sydney... przez Strzelecki Forest i Mt Fatigue...po glinianej drodze nad urwiskiem...ale to już  opowieść z innej beczki. Opowiemy, jeśli dostaniemy od Molskiego zgodę na ujawnienie szczegółów szalonego poranka.